שוב כישלונות למכרזי קרקעות למחיר למשתכן בפריפריה

סדרת המכרזים הכושלת בערד, נהריה, טבריה ואפילו רמלה ממשיכה מגמה שהחלה כבר לפני חצי שנה: המדינה לא מצליחה לשווק קרקעות בפריפריה במסגרת התוכנית ■ הביקוש הנמוך למגורים בפריפריה מקבל "חיזוק" מההנחות הנמוכות יחסית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
צומת תל ערד. תמיד יש מקום לכמה סיפורי מקום
צומת תל ערד. תמיד יש מקום לכמה סיפורי מקוםצילום: אליהו הרשקוביץ
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בהתחלה זה היה אירוע נקודתי, לאחר מכן תופעה, ועכשיו נראה שזו מגמה של ממש: המדינה נכשלת בניסיונותיה לשווק לקבלנים קרקעות בפריפריה, שעליהן ייבנו דירות שישתתפו במכרזי מחיר למשתכן. כשלושה שבועות לאחר שנכשלו מספר מכרזים בפריפריה (רובם בצפון), שאף קבלן לא ניגש אליהם, השבוע נכשלה סדרת מכרזים נוספת, אף היא בפריפריה.

לפני כשבועיים וחצי לא נמצא דורש ל-15 מכרזי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לקרקעות בצפת, בעפולה ובקרית ביאליק, בהיקף כולל של כ-2,000 יחידות דיור. בצפת הצליח מכרז אחד מתוך שישה, שבו נמכרה קרקע ל-92 יחידות דיור; בעפולה הצליח מכרז אחד ל-98 יחידות דיור; ואילו בקרית ביאליק הצליח מכרז אחד ל-308 יחידות דיור. לכל המכרזים המוצלחים ניגש מתמודד בודד.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

השבוע נכשלו שישה מכרזים בשכונת יהושפט בערד ל-198 יחידות דיור. לפני כשבוע וחצי הצליח מכרז אחד מתוך שניים בנהריה, כל אחד מהם ל-272 יחידות דיור. גם כאן, כמו במקרים אחרים, למכרז שכן הסתיים בהצלחה ניגשה חברה אחת בלבד - ספייס בנייה ויזמות - עובדה שמעידה שגם במכרזים מוצלחים, המרחק מהכישלון קצר מאוד. אל הפריפריה הגיאוגרפית נוספה הפעם רמלה, שאמנם נמצאת במרכז הארץ, אולם לא מסומנת על מפת הביקושים. שלושה מכרזים ל-552 יחידות דיור במחיר למשתכן נותרו ללא דורשים.

עוד לפני כן נכשלו מכרזים בטבריה, במעלות, בקרית ביאליק, באופקים ובקרית גת. בחלק מהמקומות הכישלונות כבר הפכו לסדרתיים, שכן רמ"י ניסתה להוציא את הקרקעות מספר פעמים למכרזים - אך הקבלנים לא הגיעו.

ערד. הוקמה ב-1962 כחלק מחזון ציוני וארכיטקטוני אוטופיצילום: עופר וקנין

טבריה היא נכשלת סדרתית: המכרז בשכונת מול ארבל בטבריה נכשל לפני מספר חודשים ובוטל לגמרי לפני כחודש; לארבעה מכרזים שנערכו במארס האחרון בשכונת הרקפות לא הוגשו הצעות, וכנ"ל למכרזים החוזרים שנערכו בתחילת החודש; למכרז על 671 דירות בנחל רקת שוב לא הופיע אף יזם.

למכרז בכרמי גת שבקרית גת, שנערך לפני כארבעה וחצי חודשים לא ניגש אף יזם. במקרה זה סביר להניח שלסכסוך המתמשך בין העירייה למדינה, שמעכב את פיתוח המתחמים במקום, יש קשר רציני לחוסר ההיענות.

ניסיונות מטה הדיור להגדיל את האטרקטיביות של המכרזים בפריפריה, בצורה של הגדלת כמות הדירות שיימכרו במסגרת מחיר למשתכן במחירי שוק מלאים, נוחלים עד כה כישלון גדול. חלק ניכר מהמכרזים האחרונים כוללים כמות גדולה של יחידות דיור שאמורה להימכר בשוק החופשי, אך זה לא מעודד את הקבלנים לגשת למכרזים.

הסיבות לכך הן הביקושים הנמוכים למגורים בפריפריה, שבאים לידי ביטוי גם מצד זכאי מחיר למשתכן, שמציפים את ערי המרכז בהרשמות להגרלות, למרות הסיכוי הדל שלהם לזכות שם, בעוד שערי הפריפריה נותרות מיותמות ובהגרלה הגדולה האחרונה נותרו כרמיאל, באר שבע, עכו וקרית ביאליק עם עודפי דירות בלתי מבוקשות.

סיבה אחרת, שקשורה בעקיפין גם לסיבה הראשונה, היא ההנחות הנמוכות שמקבלים משתתפי מחיר למשתכן בפריפריה יחסית למחירי השוק. במצב כזה, שבו מחירי הדירות המוזלות אינו שונה בהרבה ממחירי הדירות במחיר מלא, קבלנים אינם רואים פיתוי משמעותי בהסדר החדש והתוצאה היא שהם לא ניגשים למכרזים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?