כנס התחדשות עירונית |

"מאשרים שכונות חדשות בלי מחשבה איך לצאת מהן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט
שר הבינוי והשיכון יואב גלנטצילום: עופר וקנין
עדכונים

אביטן: "אין ראש עיר שרוצה סביבה מזדקנת ודועכת – התחדשות עירונית היא משימה לאומית"

חיים אביטן, ראש עיריית חדרה לשעבר, שנכנס לפני חודש לכהן כראש הרשות הממשלתית להתחדשות העירונית במשרד הבינוי והשיכון אמר: "הממשלה הקימה את הרשות מתוך הבנה שהגיע הזמן לפעול כי לכך השטח זקוק ומ-2005 עמלו על הקמתה ועל הנחת הדייר במרכז. מדינת ישראל נמצאת בשעה שבה יש חוסר בדירות, מצוקת דיור ופערים גוברים - וצריך להשיג פתרונות, אך התהליך הוא ארוך והפתרונות לא יכולים להיות מיידים. הממשלה מקיימת מספר תהליכים כדי לצמצם את החוסר ואת הפערים והקמת הרשות היא אחד מהם. החוק נתן לי שנה וחצי להקים את הרשות, ואני מאמין שאעשה זאת תוך חצי שנה".

לדברי אביטן, אחת המטרות של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית היא ליצור מצב של ודאות בתוך חוסר הוודאות הקיימת בערים. "היזמים וראשי הרשויות הם מרכיבים חיוניים לתהליך של התחדשות עירונית וחשוב שיעבדו יחד. אני נדרש למטרה הזאת. לשם כך אנו מקימים 20 מנהלות ברשויות המקומיות שימנעו את הסחבת והדילמות במדיניות ואני בטוח שראשי הרשויות יירתמו למהלך. אין ראש עיר שלא ירצה לשנות סביבה מזדקנת ודועכת, לייצר ריאות ירקות ושטחים ציבוריים. התחדשות עירונית הולכת להיות המשימה הבאה של מדינת ישראל. הקרקע הפנויה הולכת ואוזלת ועלינו לראות איך משקמים את נושא הפיתוח העירוני המרכזי". אביטן הוסיף כי התפקיד עבורו הוא שליחות לאומית והוא מאמין כי רכש בעיריית חדרה את הניסיון הנדרש.

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, התרכז בחשיבות חיזוק הרשויות המוניציפאליות בהיערכות לקראת הקמת שכונות חדשות ומתן שירותים בשכונות שיגדלו בעקבות פרויקטים של התחדשות עירונית.

"אנחנו לומדים מהניסיון הנוכחי עם הסכמי הגג, שעד סוף השנה ייחתמו עם 30 רשויות, שלא בכל מקום הן עוברות ומיושמות באופן חלק וללא התנגדות", אמר כהן. "יש רשויות מקומיות שחתמו על הסכמי גג אך מצויים בקשיים על הנגזרות של ההסכם, כמו שנראה בקרית גת. היתה פה החמצה של הממשלה בהבנת הבעיה שנוצרת לרשויות; התושבים החדשים שמגיעים כתוצאה מהסכמי הגג הם גרעוניים לרשויות וכך בעצם מעמיסים בתושבים - מבלי להגדיל הכנסות בהתאם. יש ישובים שאין להם תמהיל הכנסות שיכול לשאת את הגידול במספר התושבים. כשהאיזון מופר בלי לפתור את בעיית תמהיל ההכנסות – נוצר קושי בערים".

לדברי כהן, "השכונות החדשות בהסכמי הגג מייצרות פער בניהם לבין תושבי השכונות הוותיקות וכך גובר חוסר אמון ברשויות המקומיות. מרכז העיר הולך ודועך והדיירים מרגישים דחויים ומוזנחים כשההשקעות בתשתיות ומוסדות ציבור הולכות לשכונות החדשות. כך, התסכול והניכור של התושבים גדלים, ועם זה ראש הרשות צריך להתמודד".

"משום אלו, ההתחדשות העירונית חיונית כל כך", הדגיש כהן, והסביר שמשרדו נערך למהלך כדי שלא לחזור על טעויות של הסכמי הגג שגרמו להעמקת הפערים החברתיים. "יש צורך לסייע לרשויות בתמריצים לטובת תהליכים של התחדשות עירונית. לתפישתי, דווקא התאגידים העירוניים יכולים להיות הכלי שיסייע בהתחדשות העירונית וייתן מענה מקצועי. כיום חוששים משימוש בתאגידים הללו וגם אנחנו נדרשים להתעורר בהסתכלות עליהם ולהבין האם ניתן להשתמש בהם באופן אחר לצרכי תכנון עירוני".

כהן הדגיש ואמר כי "כיפופי ידיים ומאבקי כוחות בין משרדי ממשלה ובין רשויות לא יועילו לקידום תהליכי התחדשות עירונית ויש לעבוד יחד. אנחנו מתכוונים להתמקד בתהליכים של התחדשות עירונית בדיוני התקציב של 2019. אנחנו מקדישים משאבים לפיתוח כלכלי ברשויות המקומיות ואנחנו מקווים שהמשבר שנוצר לפני כמה שנים ברשויות והמשבר הנוכחי בדיור, יהיה משהו שנצמח ממנו. אנחנו ננסה להעמיד בפני הרשויות המוניציפליות את כל מה שנדרש להם כדי לקדם תהליכי התחדשות עירונית ולא לקרוס תחת השינוי והעלייה בהוצאות".

גם ראובן קפלן, מנכ"ל עמידר החדשה, הביע את אמונו בחשיבות של תהליכי התחדשות עירונית במרכזי הערים, אולם לא רק באיזורי הביקוש – אלא דווקא בפריפריה. החברה לדיור ציבורי קיבלה בהסכם אחרון עם הממשלה את האשרה להוביל פרויקטים של התחדשות עירונית ולקחה על עצמה כמשימה את הובלת פרויקטים של התחדשות עירונית בפריפריה. "אחנו נהיה יזמים על מבני דיור ציבורי במקומות בהם יש לפחות 20% דירות דיור ציבורי", הסביר קפלן. "המטרה היא להצליח כך לעשות התחדשות עירונית בפריפריה וזוהי מהפכת נדל"ן בראייה חברתית. היזמים לא מגיעים לשם בעצמם כי זה לא ריווחי ולכן אנחנו נשקיע את הרווחים שנעשה מפרויקטים באיזורי הביקוש – וננתב אותם על פרויקטים בפריפריה: קרית שמונה, טבריה ובית שאן למשל. אנחנו נוביל מצב בו המדינה מייצרת מעורבות פעילה בהתחדשות עירונית".

חיים אביטן

יו"ר עמותת האדריכלים: "מה נעשה עם המגדלים בעוד 40 שנה?"

"במקום 4 קומות בונים 20, ואם זה משתלם ליזם בונים 40, ולא חושבים איך השכונה הזו יכולה לקיים מגדלים כאלה. ראיתם איך נראה מגדל אחרי 40 שנה? אתם מתארים לעצמכם מה נעשה עם המגדלים האלה בעוד 40 שנה?", כך תקף יו"ר עמותת האדריכלים, דוד קנפו את ההתייחסות המזלזלת, לדבריו לנושא התכנון.

קנפו, שדיבר בכנס להתחדשות עירונית ולתמ"א 38, הזהיר כי כיום כשמקימים שכונות בונים אנשים ובונים קהילות, לא נשאלת השאלה כיצד הם ישפיעו על התושבים.

לדבריו, בשעה שכל העולם מדבר על עירוב שימושים ועל תעסוקה, "אצלנו מדברים על דירות כמו על קופסאות אוכל שנותנים לילדים. אל מה יקרה אחרי שכל אחד יקבל את הקופסא שלו?".

יו"ר מטה הדיור: "כבישים ומחלפים לא פותרים את הבעיה - הם רק מעבירים את הפקק לצומת הבאה"

"מדינת ישראל נמצאת בפיגור בכל הקשור לבעיות תחבורה, אולם זו לא סיבה שלא לבנות", כך אמר בכנס יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי. "כמעט בכל יום אנו נתקלים בקשיים להקים דברים. אם זה מפעלי התפלה, מסילות רכבת, תחנות כוח וקווי חשמל. תרבות ה-NIMBY (not in my back yard - לא בחצר האחורית שלי) בישראל היא בחוזקות שקשה לתאר ואנו נתקלים בזה כמעט כל יום".

לטענתו, אין בעיית תשתיות בישראל. "מה לעשות, קל לקנות מכונית בישראל וכל שנה נשפכות לכבישים 300-250 אלף מכוניות חדשות והכבישים לא פותרים את הבעיות. הפתרון הנכון הוא תחבורה ציבורית ואנחנו בפיגור, אבל אנחנו מתמודדים. בגלל זה לא לבנות דירות? זה לא נראה לי".

יצחקי סיפר כי סך יחידות הדיור שיאושרו השנה יגיע ל-110 אלף דירות והקרקעות שישווקו על ידי רמ"י השנה יגיעו ל-70 אלף דירות. להערכתו, מחיר למשתכן יניב עד לסוף השנה 46 אלף מגרילי דירות מוזלות מבין הזוגות צעירים.

עוד הוסיף יצחקי כי "בניגוד למה שאומרים, אין בעיה בתשתיות במדינה, חוץ מתחבורה ציבורית. יש תשתיות ואם אין – אז דואגים שתהיה. גם אם נוסעים עוד קילומטר במשך שנה אחת זה גם בסדר ולא קרה כלום. והבעיה העיקרית שלנו היא שקל לקנות היום מכונית במדינת ישראל, ונשפכים כל שנה בין 250-300 אלף מכוניות. כולם צריכים לצאת מהמדינה כדי שיהיה להם איפה לנסוע ואיפה לחנות.

"כבישים ומחלפים לא באמת פותרים וגם הביצוע לקוי ובסוף מה עשית? העברת את הפקק לצומת הבאה. ולכן הפתרון הנכון הוא תחבורה ציבורית. ומדינת ישראל לא השכילה לעשות תחבורה ציבורית כמו שצריך על מנת לבטל את הצורך של 3 ו4 מכוניות לכל משפחה במקרה הטוב. אנחנו בפיגור בעניין הזה. אבל נעשה מאמץ אדיר להשיג את הפיגור. המדינה בפיגור בעניין הזה אבל בגלל זה לא לבנות דירות ושלאנשים לא יהיה איפה לגור? זה לא נראה לי רציני".

יצחקי הסביר כי "איפה עוד יש לנו עבודה? נושא אחד זה היתרי הבנייה שעוד לא הצלחנו להשתלט עליהם. ניסינו למחשב את התחום והמחשב רק עשה ההיפך והאט תהליכים, אבל לאט לאט יתרגלו אליו.

"הדבר השני זה ההתחדשות העירונית. ועל זה אנחנו עובדים. זה באמת בסוף קשור בראש העירייה וראש המועצה שנמצא ונורא קשה לא להתמודד עם בעיות ויותר קל להגיד 'הממשלה הממשלה'. ברמת גן לא צריך ממשלה, בחולון לא צריך בממשלה כמו שברעננה לא צריך.

את הכנס שבו נאמרו הדברים יזם עו"ד משה טרספולסקי, שותף ואחראי על תחום התחדשות עירונית במשרד משה נסים, רינקוב, סנדרוביץ'

"תמ"א 38 נולדה בחטא ותמות בחטא"

"כל התכניות הממשלתיות מחוררות. אין חשיבה, יש שליפה. הכל פופוליזם. אבל הכי קל להעביר חוקים בממשלה ובכנסת ולתת לראשי הערים להתמודד", כך אמר ראש העיר חולון, מוטי ששון בפאנל ראשי ערים בכנס התחדשות עירונית ותמ"א 38 שנערך על ידי משרד עורכי הדין משה נסים-רינקוב-סנדרוביץ.

"תמ"א 38 נולדה בחטא ותמות בחטא, כי איפה שצריך תמ"א 38- לא עושים", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין, חיים ביבס. "את המדינה מעניינות רמת גן ותל אביב, כי שם יש כסף. לפני 3 שנים ישבנו עם שר השיכון לשעבר, אורי אריאל, בנובע להקמת הרשות להתחדשות עירונית. רק עכשיו היא קמה. זה מראה כמה זמן לוקח לממשלה להחליט".

לדבריו, הממשלה חייבת להעביר מאות מיליוני שקלים למימוש התכניות להתחדשות עירונית.

ואילו ראשי עיריות חולון והרצליה התלוננו על בעיות התשתיות שמקשות על מימוש התחדשות עירונית. "אין איכות חיים כשאי אפשר לצאת מהבית", אמר מוטי ששון. "יושבים אנשים בממשלה ומחליטים החלטות על התחדשות עירונית מבלי להבין מה קורה בשטח. תחשבו מה יקרה יום אחד אחרי שהבניין יאוכלס".

"יש תכניות פינוי-בינוי בהרצליה, ל-15 אלף דירות ולתמ"א 38, ל-4,000 יחידות דיור והכל יכול לצאת לדרך מבחינתי מחר בבוקר. הבעיה, שהמדינה בקבעון מחשבתי משנות החמישים והשישים. כדי לעשות פינוי-בינוי בשכונת יד התשעה, למשל, אין לי תחנת רכבת; אין מחלפים. אין תיאום בין הגופים הממשלתיים. הכל חסמים ברמה של תשתיות לאומיות", אמר ראש עיריית הרצליה, משה פדלון באותו פאנל.

הקבלנים: להקל על המיסוי בפרפיריה

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, נשא אך הוא דברים בכנס, ואמר כי "לא ייתכן שאם מישהו במערך כיבוי אש הוא מנהל במכוני הרישוי, הוא יעכב את הכל בחודשים". בריק אמר כי יש לדרוש מהממשלה לקבוע קריטריונים לראשי עיר, ולמנוע מצב שבו הם עוצרים את ההתחדשות העירונית בעירם.

בריק גם ציין את שתיקת הממשלה בנושא ההתחדשות העירונית בפריפריה והעדר מתן הפתרונות לאזורים מועדים לפורענות בעת התרחשותן של רעידות אדמה. בהתאחדות בוני הארץ מציעים להקל במיסוי על קבלנים שפועלים במקומות אלה, בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בבנייה עמידה ובטוחה יותר.

גלנט: "העתיד נמצא בהתחדשות עירונית במרכזי הערים"

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט דיבר היום (ד') בכנס תמ"א 38 והתחדשות עירונית, ואמר כי "ב-2018 יהיו בישראל פי 2 התחלות בנייה מאשר ב-2014". הכנס נערך ביוזמתו והובלתו של עו"ד משה טרספולסקי, שותף בכיר ואחראי על תחום התחדשות עירונית במשרד משה נסים, רינקוב, סנדרוביץ.

לדברי גלנט המדינה כיום אינה צפופה, למרות הפקקים הרבים שבתוך הערים, והעתיד נמצא בהרחבת הבנייה במרכזי הערים בצורה של התחדשות עירונית. "התחדשות עירונית מחייה את העיר", אמר גלנט, והדגיש כי במקומות רבים בארץ כיום מרכזי הערים מזדקנים בעוד השוליים מתחדשים.

גלנט ציין את הרשות להתחדשות עירונית, שבראשה הוצב ראש עיריית חדרה לשעבר, חיים אביטן, כמי שתוביל את המהלך - בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות.

גלנט דיבר גם על הליכי איתור הקרקעות המשלימות, שיסייעו לבצע פרוייקטים גדולים של התחדשות עירונית, "אני רואה את זה כגולת הכותרת", אמר. לגבי מצב שבו תושבי שכונות עוני יידרשו לשלם ארנונה גבוהה יותר עקב המעבר לדירות חדשות וגדולות יותר, ציין גלנט, כי החוק יכלול גם הקפאת ארנונה לתקופה של 5 שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?