הקבלנים מתרחקים ממחיר למשתכן: בוטלו מכרזים בצפון לכ-2,000 דירות

בעפולה נכשלו 6 מתוך 7 מכרזים ואילו בקרית ביאליק נכשלו 4 מתוך 5 מכרזים ■ בשתי הערים נרשמו בשנים האחרונות היקפי בנייה גדולים בהרבה ממה שהיה מקובל קודם לכן ■ להגרלה הגדולה של מחיר למשתכן בקרית ביאליק נרשמו פחות משתתפים מדירות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (במרכז) בהגרלת מחיר למשתכן בעפולה, לפני כחודש
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בהגרלת מחיר למשתכן בעפולהצילום: אמיל סלמן
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

האם תמה תקופת זוהר נדל"נית קצרה בפריפריה? קבלנים לא ניגשו ל-10 מכרזי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לקרקעות בעפולה ובקרית ביאליק, בהיקף כולל של כ-2,000 יחידות דיור, שאמורות להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן. בעפולה הצליח מכרז אחד לקרקע ל-98 יחידות דיור, ואילו בקרית ביאליק הצליח מכרז אחד ל-308 יחידות דיור.

מדובר בתופעה בת מספר חודשים, שעד כה מטה הדיור אינו מצליח להתמודד איתה כראוי, לפיה במקרים רבים נכשלים מכרזי קרקעות של מחיר למשתכן בפריפריה. כך קרה בטבריה, במעלות, בקרית ביאליק באופקים ובקרית גת. בחלק מהמקומות הכשלונות כבר הפכו לסדרתיים, שכן רמ"י ניסתה להוציא את הקרקעות מספר פעמים למכרזים – אך הקבלנים לא הגיעו.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כך, למשל, המכרז בשכונת מול ארבל בטבריה, שנכשל לפני מספר חודשים, ובוטל לגמרי לפני שבועיים; לארבעה מכרזים שנערכו בחודש מארס האחרון בשכונת הרקפות לא הוגשו הצעות; למכרז בכרמי גת שבקרית גת, שנערך לפני כארבעה חודשים לא ניגש איש; המכרזים בשכונת הפארק באופקים הצליחו בפרוייקטים של צמודי הקרקע שאינם כלולים במחיר למשתכן, ונחלו הצלחה חלקית בלבד במכרזים לבנייה רוויה שהתקיימו באוגוסט האחרון.

לאור זאת, לפני כשלושה חודשים החליט מטה הדיור להגדיל את כמות הדירות שיימכרו במכרזי מחיר למשתכן לכלל הציבור לפי המודל החדש, במכרזי הבנייה של הפרויקטים בפריפריה יידרש היזם להקצות שיעור קטן משמעותית של דירות מוזלות מכפי שהיה מקובל קודם לכן: 80% עד 100% מהפרוייקט שהוקצה עד כה לזכאים במחירים מוזלים, רק מחצית מהדירות יוקצו לזכאים, ואת המחצית השנייה היזם יהי רשאי למכור במכירה חופשית לכלל הציבור במחירי שוק.

בנייה בטבריהצילום: אייל טואג

תופעה שפחות מודים בקיומה היא שיש לא מעט מקומות, בעיקר בפריפריה, שבהם הביקושים של הזוגות הצעירים קטנים, לעומת היצע קרקעות המדינה, כך שיש צורך להשלים את הביקושים הללו באמצעות משפרי דיור.

דוגמה מצויינת לכך ניתנה בסוף שבוע שעבר, כשנסגרה ההגרלה הגדולה השנייה של מחיר למשתכן, שהיתה אמורה להסתיים בספטמבר, אבל קיבלה הארכה על ידי מארגניה ונחתמה סופית ביום רביעי האחרון. הזוגות הצעירים יכלו להיווכח, שהסיכוי שלהם לזכות בדירה מוזלת בפריפריה גדול בהרבה מזה שבמרכז הארץ, ומגיע אף ל-100% בבאר שבע, קרית ביאליק, כרמיאל ועכו, שלהן נרשמו פחות מגרילים מדירות.

העובדה שלמרות זאת, הזוגות הצעירים העדיפו להירשם להגרלות בערים שהיו מלכתחילה עמוסות בנרשמים, כמו ראשון לציון, מודיעין, רמת גן ואור יהודה, שבהן הסיכויים לזכות בדירה נמוכים משמעותית. בכך אותתו לממשלה כי הם מעדיפים שלא לזכות בדירה בפריפריה מאשר לזכות בדירה בכלל.

היזמים מבינים יפה מאוד את הדברים. הנה למשל עפולה, עיר שבשנים רגילות התחלות הבנייה שבה הגיע לעשות עד מאות בודדות של יחידות דיור בשנה. ב-2014 הוא קפץ לכמעט 600, ואילו ב-2015 נחשבה עפולה לאחת מהערים עם התחלות הבניה הגדולות בארץ – 1,514 התחלות נרשמו בה. האם הכמות הזו, ששווה בערך לעשר שנים ממוצעות בעיר, היא הגיונית? אי ההשתתפות בשישה מתוך שעבה מכרזים, כנראה מהווה תשובה לשאלה, ולזה ניתן להוסיף את כמות התחלות הבנייה בעיר בשנה שעברה, שירדו להיקף של 730.

כאמור, זכאי מחיר למשתכן, לא קפצו גם על קרית ביאליק, אז מדוע שיזמים יגשו למכרזים על קרקעות ל-1,295 דירות נוספות? ואכן, ארבעה מתוך חמשת המכרזים נכשלו, וזאת על אף שהמכרזים הללו היו הראשונים שבהם הופעלה החלטת קבינט הדיור, להקצות מלאי דירות גדול למשפרי הדיור.

היזמים שבחנו את המכרזים בקרית ביאליק יכלו לראות, שבקרית מוצקין השכנה והמתחרה נרשמו בשנה שעברה 566 התחלות בנייה ואילו במחצית הראשונה של השנה נרשמו לא פחות מ-1,282 התחלות בנייה, כך שלא רק שהביקושים בקרית ביאליק דלים כנראה לעומת ההיצע, חלק מהם מופנה לקרית מוצקין, כך שאין טעם להכנס שם לפרויקטים חדשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?