הטבת המס שתשתלם לבעלי כמה דירות ב-2018

בעליהן של כמה דירות צפויים לזכות בהנחות של עשרות אחוזים על מס השבח, בעת מכירת הדירות - וזו עשויה להגיע למיליוני שקלים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דירות למכירה בירושלים
דירות למכירה בירושלים. לדירה המצולמת אין קשר לכתבהצילום: טס שפלן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הטבת מס שנחקקה בתקופת יאיר לפיד כשר אוצר, אמורה להיכנס לתוקף בתחילת 2018. אם כך אכן יקרה, יזכו בעליהן של כמה דירות בהנחות של עשרות אחוזים על מס השבח, בעת מכירת הדירות. במונחים כלכליים, ההנחה עשויה להגיע למיליוני שקלים למוכרים.

מס השבח מוגדר כמס על רווחי ההון שמוטל על מוכרי דירות, וגובהו תלוי בעליית השווי של הדירה הנמכרת מהיום שבו המוכר רכש אותה ועד ליום מכירתה. גובה המס הוא 25% מהשבח הריאלי. מדובר במס שגובהו יכול לנוע בין עשרות למאות אלפי שקלים לדירה, ולעתים אף לחצות רף של מיליון שקל.

במסגרת רפורמה על מיסוי דירות מגורים שהוביל יאיר לפיד ב-2013, בוטל הפטור ממס שבח שהיה מוענק למוכרי דירות אחת לארבע שנים, ונוספה הגבלה לפטור מהמס עד לשווי של 4.5 מיליון שקל. במקום הפטור המלא, התקנה החדשה "איפסה" את השבח שהוטל על דירות החל ב-1 בינואר 2014 - כלומר הוגדר כי הפטור יבוטל, אך בחישוב המס, עד 2014 ערך מס השבח יהיה 0% ומ-1 בינואר 2014 תמוסה הדירה הנמכרת בשיעור של 25%, כקבוע בחוק.

הרפורמה כללה גם תקופת ביניים של 4 שנים, בין 1 בינואר 2014 לסוף השנה הנוכחית, שבמהלכה יוכלו בעלי מספר גבוה של דירות למכור שתי דירות בפטור מלא ממס שבח; לאחר מכן, החל מ-1 בינואר 2018, בעלי מספר רב של דירות ימכרו דירות נוספות שבבעלותן (בלי הגבלה) במס מופחת. שיעור המס שישולם ייקבע לפי היחס בין התקופה שחלפה החל מכניסת החוק לתוקף - 1 בינואר 2014, לכלל תקופת הבעלות בנכס.

ההטבה שתחול מתחילת השנה הבאה גורמת לכך שמי שהמתין למכירת דירות נוספות שבבעלותו עד תחילת 2018, בשל ההגבלה למכור רק שתי דירות בפטור, יהנה מהקלה על המיסוי שיהיה כדאי לנצלה מהר, עוד במהלך 2018. ככל שימתין המשקיע עד למכירת הדירה – שיעור ההטבה יפחת.

כך למשל, אם בעל מספר נכסים ימכור בינואר 2018 את אחת הדירות שבבעלותו, אותה הוא מחזיק משנת 2000, הרי שהוא יחוייב במס שבח רק החל מ-2014, מאז בוטל הפטור, ביחס למספר השנים שהוא מחזיק בדירה. כלומר רק על 4 שנים מתוך 18 יושת מס של 25% מערך עליית שווי הנכס. לעומת זאת, אם אותה דירה תימכר שנתיים מאוחר יותר, ב-2020, היא תחויב במס שבח על 25% מעליית הערך ב-6 שנים חלקי 20 שנה.

מכאן שבעוד חודשיים כבר לא תהיה עוד מגבלה ביחס לשתי דירות מגורים, אלא בעלי דירות יהיו זכאים להטבת המס בכל מכירה של דירת מגורים, ועדיף להם לנצלה מהר. הטבת המס תינתן גם במקרה שדירת המגורים תימכר לקרובי משפחה - עניין זה משמעותי מפני שנכון להיום, מכירה או מתנה של דירה לאח או אחות לא מזכה בפטור ממס שבח (למעט חריג אחד - במקרה שהדירה הנמכרת התקבלה בירושה).

בהתחשב בעליות המחירים בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות, הטבה זו יכולה להגיע למאות אלפי שקלים לדירה. החשש בענף הוא כי בתחילת השנה תתבצע מכירה מואצת של בעלי דירות שניצלו את הפטורים בתקופת המעבר ויבקשו ליהנות ממיסוי נמוך על הדירה, בהשוואה לגובה המס הצפוי לגדול בשנים הבאות בעקבות התיקון.

אמנם מספר האזרחים הישראלים שמחזיקים 5 דירות ומעלה אינו מונה יותר מכ-7,000 אזרחים, ואלו מחזיקים לפי הערכות של האוצר כ-50 אלף דירות, אך גם מכירה של אלפים בודדים של דירות שערכן זינק באחוזים משמעותים מאז נרכשו, יכולה להביא להנחה בשווי כולל של מיליארדי שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?