השכירות במשרדים בת"א הגיעה לשיא: איפה המגדלים היקרים ביותר?

לפי סקר שוק של מאן נכסים, תנופת הבנייה המסיבית של מגדלי משרדים אינה מרגיעה בינתיים את השוק ■ דמי השכירות בתוספת גמר יכולים להגיע ל-115–120 שקל למ"ר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מגדלי משרדים במתחם הבורסה בתל אביב
מגדלי משרדים במתחם הבורסה בתל אביב. סיכון גבוהצילום: מוטי מילרוד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

דמי השכירות במשרדים באזור תל אביב הגיעו ברבעון השלישי של השנה לשיא — כך עולה מסקר של חברת השיווק והניהול מאן נכסים. על פי הסקר, דמי השכירות החודשיים הממוצעים מגיעים ל–92 שקל למ"ר, ומחיר המכירה הממוצע למ"ר מגיע ל–15.77 אלף שקל. נתונים אלה הם למשרדים בשלב גמר מעטפת, כלומר ללא גימורים.

מנכ"ל מאן נכסים, ג'קי מוקמל, אומר כי הממוצע נערך בין דמי השכירות במגדלי משרדים שנמצאים בחלקים שונים בתל אביב, שביניהם יש הפרשים משמעותיים. המגדלים היקרים ביותר נמצאים בשדרות רוטשילד ודמי השכירות בהם כיום הם כ–100 שקל למ"ר; באזור מתחם שרונה המחירים נמוכים יותר ומגלמים שכר דירה ממוצע של 90 שקל למ"ר; באזור יגאל אלון, סמוך לנתיבי איילון, נעים המחירים בין 70 ל–80 שקל למ"ר; ואילו דמי השכירות במשרדים ברמת החייל הם הנמוכים ביותר — כ–65 שקל למ"ר.

ג'קי מוקמל, מנכ"ל CBREצילום: מורג ביטן

מחירי המכירה בת"א מגלמים תשואה של 7%

לדברי מוקמל, "הנתונים הללו אינם מופיעים בחוזי השכירות, שבהם נכללים פרמטרים נוספים — ובראשם גימורים והשקעות — שנוספים לשכר הדירה, ובצורה כזו מעלים את המחירים ב–20 שקל למ"ר". לפי הסקר, מחיר המכירה לשטחי משרדים בתל אביב מגלם תשואה שנתית של 7%.

על פי הבדיקה, דמי השכירות למשרדים באזור תל אביב גבוהים בעשרות אחוזים מדמי השכירות במשרדים בערים אחרות בגוש דן. כך למשל, דמי השכירות למשרדים (בגמר מעטפת) באזור הבורסה ברמת גן 77 שקל למ"ר; באזור פתח תקוה 56 שקל למ"ר; באזור הרצליה 86 שקל למ"ר; ובנתניה 44 שקל למ"ר.

אזור מגדלי המשרדים בבני ברק (BBC — בני ברק ביזנס סנטר) מסתמן כהצלחה יחסית, עם דמי שכירות ממוצעים של 65 שקל למ"ר — בדומה לתעריפים הנהוגים במשרדים ברמת החייל בתל אביב.

לדברי מוקמל, "אף שבכל אזור תל אביב נמשכת הבנייה המסיבית של מגדלי משרדים בשטח כולל של כ–300 אלף מ"ר — תפוסת המשרדים נותרה ברמה גבוהה של 91% בממוצע".

רמת התפוסה של המשרדים בתל אביב היא הגבוהה ביותר מבין ערי המרכז, ומגיעה ל–95%; תפוסת המשרדים באזור הרצליה היא 91%; בנתניה 88%; וברעננה — 90%.

מוקמל מוסיף כי "המשותף בין נתניה לרעננה, מעבר להיותן פריפריה לאזורי המשרדים של תל אביב, הוא שהן לא הצליחו ליצור ייחוד לעובדים, כמו בהרצליה פיתוח למשל. בנתניה וברעננה אין שדרת מסעדות שתמשוך את העובדים. ברעננה יש אמנם מתחמים פנימיים בכמה פרויקטים, אך אלה משרתים רק את העובדים במתחמים מסוימים, ופחות נגישים לאנשי היי־טק שעובדים במקומות אחרים בעיר".

לפני כחודש וחצי פורסם ב–TheMarker כי לדברוקס קורל ישראל, השלוחה הישראלית של ענקית ההימורים הבריטית, חתמה על חוזה שכירות עם קבוצת עזריאלי עבור אחת הקומות הגבוהות במגדל עזריאלי שרונה החדש במרכז תל אביב, המתאכלס בימים אלה. שטח הקומה שתשכור החברה הוא 2,400 מ"ר, והתשלום תמורתו (בתוספת מקומות חניה נלווים) יהיה 22 מיליון שקל לתקופה של חמש שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"