לגג של העיר אלעד יש ארבע רגליים יציבות

אלעד ללא ספק תצטרך להתמודד מול ערים אחרות במשיכת מעסיקים לאזורי התעסוקה שלה, אבל לעיר יש יתרונות מובנים, כמו חרדים שמוכנים לשלם מחיר אישי גם בשכרם כדי לעבוד בסביבה מותאמת

עדו קאליר
עדו קאליר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד. שיעור התעסוקה של נשים בעיר דומה לשיעור בכלל האוכלוסייה
אלעד. שיעור התעסוקה של נשים בעיר דומה לשיעור בכלל האוכלוסייהצילום: עופר וקנין
עדו קאליר
עדו קאליר

אילו הייתי בוחן את הסכם הגג החדש של אלעד בלי לנתח את התהליך ארוך הטווח שעברה העיר, הייתי מגיע לאותה תחזית פסימית לגבי סיכויי מימושו — שאליה שהגיעה מירב מורן בכתבתה "הסכם הגג באלעד עלול להוביל לקריסתה" (TheMarker 25 ביולי 2017). בכתבה ציינה מורן כי בניית 12.5 אלף יחידות דיור בעיר שנקבעה בהסכם, ללא פיתוח שטחי תעשייה לטובת איזון התקציב, עשויה לגרום לקריסתה של העיר.

נקודת המוצא מובנת. אלעד היא עיר ענייה, המדורגת במקום 242 מתוך 255 רשויות מקומיות בישראל. תקציב העיר נתמך ביותר מ–50% על ידי הממשלה, והעיר נדרשת לתשתיות חינוך עצומות נוכח מספר הילדים הרב בה. כולנו יודעים כיצד תוכניות גרנדיוזיות של ראשי ערים בפריפריה נהפכו לפילים לבנים יקרים, שלא קידמו את עירם בדבר. אז כיצד עיר ענייה כמו אלעד, מדירוג סוציו־אקונומי 2 מתוך 10, יכולה לצמוח ב–12.5 אלף יחידות דיור בתוך שבע שנים בלבד בלי שיתמוטטו התשתיות? ניתוח כלכלי מעמיק מלמד כי יש כאן סיפור אחר לחלוטין. העוני באלעד אינו כרוני, והסיפור נמצא בפרטים הקטנים. למעשה, הצלחת הסכם הגג באלעד מסתמכת על ארבע רגליים:

הרגל הראשונה היא מקור הדירוג הנמוך של העיר. ניתוח נתוני הביטוח הלאומי העדכניים ביותר (מארס 2017) מגלה כי שיעור מקבלי קצבת אבטלה באלעד הוא מחצית מהממוצע הארצי, גם מקבלי קצבת נכות בעיר הם פחות ממחצית מהממוצע הארצי, ומספר מקבלי קצבת השלמת הכנסה הוא עשירית מהממוצע הארצי. עם זאת, שיעור מקבלי קצבאות בגין ארבעה ילדים ויותר בעיר הוא כמעט פי ארבעה מהממוצע הארצי, ואלעד מחזיקה בשיא ארצי של 9.1% מקבלי קצבאות כאלה עם בית"ר עילית. בנוסף, הדירות בעיר צפופות, ההכנסה לנפש נמוכה והארנונה ממגורים נמוכה מהממוצע. אבל עם כל אלה ביחד — הרכב הקצבאות מלמד על עיר שמאפייניה שונים מאוד משל עיר מצוקה רגילה, ולכן כלל לא בטוח שהיא כזאת.

הרגל השנייה היא מצב התעסוקה בפועל. משרד הכלכלה פירסם באוקטובר 2016 מחקר על שיעור התעסוקה בחברה החרדית, המפולח לפי אזורים. לפי המחקר, שיעור התעסוקה של נשים חרדיות באלעד היה 81% ב–2015 — דומה במיוחד לשיעור התעסוקה של נשים בכלל האוכלוסייה. המחקר מצא גם כי שיעור התעסוקה של הגברים באלעד עלה, והיה 68% ב–2015. אף ששיעור זה נמוך מעט משיעור ההשתתפות הכללי בתעסוקה, הוא גבוה באופן ניכר מזה של חרדים בערים כמו ירושלים או בני ברק — 40% בלבד.

הרגל השלישית היא אזורי התעסוקה. אכן, לא אחת קמות שכונות חדשות ללא מקורות תעסוקה — אלא שבמקרה של אלעד, הסכם הגג בא לאחר קידום של שני אזורי תעסוקה חדשים. האזור הראשון, המע"ר — מרכז עסקים ראשי, ממוקם בעיר עצמה ומשווק רק לאחר שנסלל אליו כביש גישה חדש — דבר חריג בישראל. אזור התעסוקה השני, ששטחו מתוכנן להיות 1.5 מיליון מ"ר, הוא אזור משותף עם המועצה האזורית דרום השרון. האזור כבר מקודם בוותמ"ל (הוועדה לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים). קרבתו לכביש 6 בצירוף הנחות ארנונה (במידה שיאושרו על ידי משרד הפנים), יגרמו לכך שיוכל להיות תחרות לאזורי תעסוקה קיימים. הצלחתו תניב לעיר הכנסות רבות.

אלעד ללא ספק תצטרך להתמודד מול ערים אחרות במשיכת מעסיקים לאזורי התעסוקה שלה, אבל לעיר יש יתרונות מובנים, כמו חרדים שמוכנים לשלם מחיר אישי גם בשכרם כדי לעבוד בסביבה מותאמת. בפועל, אלעד הוכיחה יכולת שינוי. שיעור גביית הארנונה הוא 80% — גבוה מהממוצע הארצי (71%) וגבוה בהרבה משיעור הגבייה הנמוך שהיה בה בעבר (50%). הבעיה היחידה היתה ונותרה ארנונה שאינה ממגורים, שם סובלת אלעד משיעור של 29% לעומת ממוצע ארצי של 55%. ביום שתהיה לאלעד הכנסה מארנונה שאינה למגורים — תהיה לה גם את היכולת לתמוך ב–12.5 אלף יחידות דיור חדשות.

הרגל הרביעית היא התמיכה המוגברת שיקבל הפרויקט ולא רק מהמפלגות החרדיות. למשרד האוצר יש עניין להוכיח כי אפשר לשנות דפוסי תעסוקה של מיעוטים בישראל, ואלעד נראית כמו "מקרה מבחן" עם סיכויי הצלחה גבוהים. עם ארבע רגליים כאלה להסכם הגג של אלעד יש עוצמה מספקת כדי לסחוב על גבו עיר שלמה.

הכותב הוא מומחה למימון מהקריה האקדמית אונו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"