ראשון לציון: נחלת יהודה הוותיקה מתעוררת

לאחר שבשנה שעברה היו ספקות - השנה הוכיחה ראשון לציון כי קיים בה שוק יוקרה. דירות במחירים גבוהים נמכרו השנה גם מחוץ לשכונת החוף שער הים

שער הים. בשכונה בוצעו העסקות היקרות ביותר השנה
שער הים. בשכונה בוצעו העסקות היקרות ביותר השנהצילום: אייל טואג
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בניתוח שנערך בשנה שעברה תהינו אם שוק דירות היוקרה בראשון לציון בכלל קיים, נוכח מספר גבוה של עסקות ביותר מ–3 מיליון שקל לעומת מספר אפסי של עסקות ביותר מ–5 מיליון שקל. נראה כי השנה אפשר לקבוע במידה גדולה יותר של ודאות כי שוק כזה קיים — אפילו מחוץ לשכונת החוף הזעירה שער הים.

מיפוי של האזורים שבהם נחתמו עסקות יוקרה (בסך 3 מיליון שקל ויותר) בראשון לציון מגלה לפחות עוד שתי שכונות המהוות מוקדים שבהם מתפתח שוק יוקרה. הראשונה היא שכונת נחלת יהודה הממוקמת בצפון־מזרח העיר, ותחומה בין כביש 4 ממערב וכביש 412 ממזרח. השכונה השנייה שבה נחתם מספר גדול יחסית של עסקות יוקרה היא קרית חתני פרס נובל הנמצאת במערב העיר.

בנוסף לכך, השוואה לנתוני השנה שעברה מראה עלייה קלה במספר עסקות היוקרה בראשון לציון. בחינה של מספר עסקות היוקרה מראה כי בין יולי 2016 ליוני 2017 (השנה הנסקרת) נסגרו 169 עסקות, עלייה לעומת התקופה המקבילה ב–2015–2016, שבה נחתמו 162 עסקות כאלה. בהתחשב בזמן שעובר עד שהעסקות מתעדכנות באתר רשות המסים (שעליו מבוססים הנתונים), סביר להניח שביולי 2016 עד יוני 2017 בוצעו כ–200 עסקות יוקרה — עלייה של 10%–20% בשנה.

השנה עלה מספר העסקות בסך 5 מיליון שקל ויותר לעומת השנה הקודמת — משלוש עסקות לשש. עם זאת, כל שש העסקות נחתמו במחצית השנייה של 2016. כמו כן, אף לא אחת מהעסקות נסגרה ב–6 מיליון שקל או יותר

גם במספרן של העסקות בסכומים הגבוהים יותר, בסך 5 מיליון שקל ויותר, חלה עלייה — משלוש עסקות לשש. עם זאת, כל שש העסקות נחתמו במחצית השנייה של 2016, ונכון לכתיבת שורות אלה לא בוצעה אף עסקה ביותר מ–5 מיליון שקל בראשון לציון ב–2017.

הסיבה לעלייה במספר העסקות ביותר מ–5 מיליון שקל אינה העלייה הכללית במחירי הדירות בעיר. ממש כמו בשנה שעברה, גם בשנה הנסקרת רכישת הדירה היקרה ביותר בעיר היתה בסך 5.9 מיליון שקל. אין מדובר במחיר נמוך, ועדיין ביחס לעיר במרכז שבה מחירי הדירות גבוהים יחסית, בעובדה שאין ולו עסקה אחת ב–6 מיליון שקל יש כדי להרים גבה.

שכונת נחלת יהודה בראשון לציוןצילום: עופר וקנין

למחירים הנמוכים יחסית של עסקות היוקרה בראשון לציון יש כמה סיבות. האחת היא שהאזור הטבעי עבור התפתחותו של שוק של דירות יוקרה — קו החוף — תפוס ברובו על ידי צה"ל ועל ידי משרד הביטחון. במקטע המצומצם שנותר נמצאת שכונת שער הים.

סיבה נוספת היא קרבתה החלקית של העיר למוקד של מגורי היוקרה בישראל — תל אביב. ערים כמו רמת גן וגבעתיים מקיימות עם תל אביב רצף עירוני, ולכן כשדירות פנטהאוז נמכרות בהן ב–6–8 מיליון שקל, הדבר אינו מפתיע במיוחד. לעומת זאת, ראשון לציון מרוחקת יותר, ובינה לבין תל אביב מפרידות חולון ובת ים. לכן, דירת פנטהאוז או בית צמוד קרקע מעולם לא נמכר בה במחיר של 8 מיליון שקל, וכדי שזה יקרה — צריכה להיות לכך סיבה יוצאת דופן.

לפחות לעת עתה, אין מישהו שמתאמץ במיוחד לפתח בעיר שוק של דירות יוקרה, כנראה מתוך ההבנה שלחברי האלפיון העליון עדיין אין סיבה לשים דווקא את ראשון לציון על הכוונת של רכישותיהם. עד שזה יקרה תיאלץ העיר להסתפק בבני שני העשירונים הגבוהים, שלהם מיועדת הבנייה החדשה בעיר (להוציא את מיזמי מחיר למשתכן).

המוקד השלישי לדירות יוקרה: קרית חתני פרס נובל

כמו בשנה שעברה, גם השנה בוצעו העסקות היקרות ביותר בשוק היוקרה של ראשון לציון בשכונת החוף היחידה בעיר — שער הים. בשכונה יש בתים צמודי קרקע לצד פרויקט רבי־קומות שנקרא גם הוא שער הים. בעסקה היקרה ביותר נמכר בית דו־משפחתי ברחוב אח"י משגב בשכונה ב–5.9 מיליון שקל. בשכונה בוצעה גם העסקה השנייה בגובהה בעיר בשנה הנסקרת, שבה דירה נמכרה ב–5.5 מיליון שקל. הסכום שולם עבור דירת דופלקס־פנטהאוז בקומה 20 בפרויקט שער הים (רחוב רחבעם זאבי), ששטחה 180 מ"ר.

שכונת חתני פרס נובלצילום: עופר וקנין

את המקום השני חלק עם דירת הפנטהאוז בית צמוד קרקע הבנוי על מגרש של כחצי דונם ברחוב המורה אברהם בשכונת נחלת יהודה, שנמכר באותו מחיר. השכונה היא השנייה שמיצבה את עצמה השנה כמוקד משמעותי של עסקות יקרות בעיר, ובעיקר האזור הוותיק יותר של השכונה המכונה נחלת הישנה (בשונה מנחלת החדשה — אזור הבנייה הרוויה הצפוני יותר). עסקת יוקרה נוספת בגובה של 5.37 מיליון שקל נחתמה ברחוב העצמאות בנחלת יהודה, וכך גם שורה של עסקות ביותר מ–4 מיליון שקל. כמו כן, כמה עסקות יוקרה נסגרו במתחם בנות חיל, הצמוד לנחלת יהודה מדרום.

קרית חתני פרס נובל היתה המוקד השלישי של עסקות יוקרה בראשון לציון בשנה הנסקרת. אחת העסקות אף חצתה את רף 5 מיליון השקלים. בעסקה נמכר בית צמוד קרקע ב–5.1 מיליון שקל. בנוסף לכך, נחתמו בקרית חתני פרס נובל עסקות בסך 4.32 ו–4.85 מיליון שקל, גם כן לרכישת צמודי קרקע. את התמונה משלימה שכונת נוה חוף, הצמודה לשער הים ממזרח, ומהווה מעין שלוחה שלה. בשכונה בוצעו מספר עסקות במחירים גבוהים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט