תמ"א 38 - הסיוט של השוכרים: כך תוודאו שהדירה שתשכרו לא תהיה באתר בנייה

תמ"א 38 מאפשרת לבעלי הבתים להשביח את נכסיהם, אך היא מעמידה את השוכרים בפני אי־ודאות ולעתים אף גורמת להם לנזקים. בהיעדר פיקוח והסדרה, אין לשוכרים כתובת ברורה לפנות אליה

תמ"א בבית
צילום: ליאו אטלמן
נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר
נועה אסטרייכר

מזל טוב, מצאתם את הדירה המושלמת. היא באזור נגיש לתחבורה ציבורית, ברחוב ירוק ושקט, בעל הבית נראה נורמלי, ואף שהיא אינה גדולה כמו שרציתם וששכר הדירה קצת יותר גבוה ממה שהקצבתם לעצמכם — נדמה שסוף־סוף הגעתם למנוחה ולנחלה.

אתם פורקים את כל הארגזים, מתווכחים איפה לשים את הכורסה, תולים תמונות ונשבעים שלא תזוזו מהדירה הזאת לפחות חמש שנים. אבל בוקר אחד נתלית מודעה לבנה ולקונית בכניסה לבניין: הקן החמים שלכם עתיד לעבור תמ"א 38. חסל סדר שינה עד מאוחר, שלום לאוויר הצח במרפסת. ברוכים הבאים פועלים, משאיות, מנוף, מערבל בטון, ענני אבק וקידוחים, קידוחים, קידוחים מהבוקר עד צאת הנשמה.

תמ"א 38 — תוכנית המתאר לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, אושרה ב–2005 על ידי הממשלה, אך תנופת (או מגיפת) הבנייה והשיפוצים מכוחה התחילה רק אחרי 2008, בעקבות תיקונים שונים שהוכנסו בה. בפועל, שאלת חיזוק המבנים נהפכה לשולית לעומת השיקול העיקרי: הרווח שיכולים בעלי הדירות, היזמים והרשויות המקומיות להפיק.

מרכזי הערים קיבלו פתאום זריקת מרץ, כשבניינים ישנים שהוזנחו שנים על ידי בעליהם נהפכו בן לילה למכרה זהב. הדרך הטובה ביותר לאמוד את רווחיותו של הענף היא הזינוק הבלתי־נתפש במספר הספקולנטים, המאכערים והיזמים שמסתערים על כל בניין מתפורר, ומחתימים את בעלי הדירות על הסכמה לתמ"א 38, בתקווה לגזור קופון. הריבוי הזה מוביל פעמים רבות את בעלי הדירות למפח נפש, כשמתברר להם שהדרך אל העושר ארוכה, מסורבלת וכרוכה בסכסוכי שכנים, טרטורים ביורוקרטיים והוצאות גבוהות על שמאים, מהנדסים, עורכי דין ואחרים המבקשים לעצמם פרוסה מהעוגה.

במקרים אחרים מעורבים בעניין גם ילדיהם של בעלי הדירות, שפוטנציאל ההשבחה של הדירה הוא הסיכוי היחיד בעבורם לשפר את עתידם הכלכלי. הדבר עלול להוביל להתנגשויות פנים־משפחתיות, כשמצד אחד ההורים המבוגרים חוששים מהשינוי שיתחולל בחייהם, ומנגד ילדיהם ונכדיהם דוחקים בהם למקסם רווחים כאן ועכשיו.

אבל מלבד בעלי הדירות ויורשיהם, יש צד נוסף שנדחק לקרן זווית ואינו מסוקר כמעט — שוכרי הדירות. במרכזי הערים הגדולות יש ריכוז גבוה מאוד של שוכרי דירות שבשנים האחרונות נאלצים להתמודד עם אי־ודאות לגבי תמ"א 38, בנוסף לעליית המחירים המטורפת ולהיעדרה המוחלט של רגולציה בענף השכירות. לבעלי הדירות יש אינטרס להשכיר את דירתם גם במהלך תקופת העבודות, אך המגורים בבניין שעובר תמ"א 38 או בסמוך אליו אינם עניין פשוט.

ברור שרוב שוכרי הדירות יעדיפו לא להתגורר בתוך או ליד אתר בנייה, ובעלי הדירות יודעים זאת. לכן, לעתים בעל הדירה מכניס שוכרים בלי לעדכן אותם כי מתוכנן הליך תמ"א 38 בקרוב, וכשזה מגיע — מסתפק בהצעה להוריד את שכר הדירה, ולא מאפשר לשוכרים לצאת מהחוזה בלי למצוא לעצמם מחליף

ברור שרוב שוכרי הדירות יעדיפו לא להתגורר בתוך או ליד אתר בנייה, ובעלי הדירות יודעים זאת. לכן, לעתים בעל הדירה מכניס שוכרים בלי לעדכן אותם כי מתוכנן הליך תמ"א 38 בקרוב, וכשזה מגיע — מסתפק בהצעה להוריד את שכר הדירה, ולא מאפשר לשוכרים לצאת מהחוזה בלי למצוא לעצמם מחליף. השוכרים, שיתקשו מאוד למצוא מחליף לדירה שנמצאת בתמ"א, נאלצים לעתים לשלם "קנס" בגובה דמי שכירות של חודש כדי להשתחרר מהחוזה.

יש גם בעלי דירות שמודיעים מראש על השיפוץ המתוכנן ומציעים מגורים בשכר דירה מופחת עד לסיום העבודות. ההצעה עשויה להיות אטרקטיבית לשוכרים שאינם עובדים מהבית, ובעיקר לכאלה שיוצאים מהדירה מוקדם בבוקר וחוזרים בערב. עם זאת, זו אינה סביבת מגורים נוחה או נעימה, ויש שיגידו שגם הנחה של 1,000 שקל ממחיר השוק אינה מספיקה כדי לפצות על כך.

בחודש שעבר התרחש אירוע חריג — קריסה של שביל כניסה וכמה מקומות חניה של בניין מגורים ברחוב שלמה המלך במרכז תל אביב, כתוצאה מעבודות תמ"א 38 בבניין השכן. איש לא נפגע בקריסה, אך שתי מכוניות חונות צנחו לתוך בור ענק שנפער במקום, והגישה לבניין נחסמה. קשה לדעת כיצד יוכלו דיירי הבניין שנפגע לקבל את הפיצוי המגיע להם בגין הנזקים, בתוך כמה זמן וממי. אם רוב הדיירים בבניין הם שוכרים — הזכאות לפיצוי נעשית מעורפלת אף יותר.

מעבר לכך, בדרך כלל בסיום העבודות יזנק שכר הדירה באופן ניכר, וברוב המקרים הדיירים לא יוכלו להרשות לעצמם לשלם את דמי השכירות החדשים. כך הם מפסידים פעמיים: גם משלמים תמורת מגורים בתנאים לא נאותים; וגם נזרקים מדירתם ברגע שהבניין חוזר להיות ראוי למגורי אדם.

מעבר דירה כרוך בהוצאות רבות, ומעטים האנשים שיעדיפו לעבור דירה מרצונם מדי שנה או שנתיים. לכן, יש טעם במציאת כלים פשוטים וזמינים שיספקו מידע על הדירה הבאה שאליה תרצו לעבור. אינכם רוצים לגור באתר בנייה? הנה כמה אפשרויות שיסייעו לכם לקבל החלטה נבונה לפני החתימה על החוזה בדירה הבאה.

1. זיהוי ראשוני

ראיתם בפייסבוק דירה שמוצאת חן בעיניכם? בררו את הכתובת המדויקת שלה, ולפני שתלכו לראות אותה היכנסו לאתר מדלן או תמ"א פיקס. שני האתרים מאפשרים לצפות במפת התמ"א העדכנית של ישראל בלחיצת כפתור. כל מה שצריך לעשות הוא להקליד בשורת החיפוש בגוגל "מדלן תמ"א 38", ולהזין בתוך משבצת החיפוש במדלן את הכתובת שבה אתם שוקלים להתגורר. בחלק העליון של העמוד תופיע מפה של האזור ובה סימונים של פרויקטים קיימים ועתידיים, ממוינים לפי סוג מסלול התמ"א 38 (חיזוק המבנה והוספת קומות או הריסת הבניין והקמת חדש תחתיו). בהמשך העמוד תוכלו לראות פירוט של הפרויקטים באזור, ואת השלב שבו הם נמצאים — בנייה פעילה, המתנה להיתר בנייה או אכלוס. האתר מציג גם מידע על חברות הבנייה המעורבות בפרויקטים ונתונים סטטיסטיים שונים.

אתר תמ"א פיקס מכוון יותר לבעלי נכסים המבקשים לבדוק את הכדאיות הכלכלית של תמ"א ולקבל הצעות מיזמים, אבל גם בו יש מפת תמ"א שבה אפשר לצפות באזור המגורים המבוקש ובסטטוס של הפרויקטים המבוצעים בו. תמ"א פיקס גם מרכז את מספר הפרויקטים לפי אזורים, דבר המקל לראות היכן יש "אזורי אסון לשוכרים" — כלומר, רבעים, שכונות או רחובות שבהם הסיכוי להיתקלות בתמ"א 38 גבוה במיוחד.

2. בילוש למתחילים

עברתם לדירה חדשה, ושמעתם מאחד הדיירים שאולי יהיה תמ"א בבניין שבו אתם גרים? קודם כל, דברו עם בעל הבית. יש סיכוי שהוא יוכל לתת לכם תמונת מצב מדויקת יותר. אם התשובות שלו מעורפלות, נסו לברר באיזה שלב נמצאת התוכנית. לשם כך, בררו את מספר הגוש והחלקה שעליה עומד הבניין. חפשו בגוגל את המלים "גוש חלקה", ותגיעו לאתר של המרכז למיפוי ישראל. הקישו בתוכו את הכתובת ותקבלו את הגוש והחלקה שלכם.

בסיום העבודות יזנק שכר הדירה באופן ניכר, וברוב המקרים הדיירים לא יוכלו להרשות לעצמם לשלם את דמי השכירות החדשים. כך הם מפסידים פעמיים: גם משלמים תמורת מגורים בתנאים לא נאותים; וגם נזרקים מדירתם ברגע שהבניין חוזר להיות ראוי למגורי אדם

משם המשיכו לאתר תכנון זמין של מינהל התכנון במשרד האוצר. בפנים תמצאו טופס שבו יש להזין מספר גוש, מספר חלקה ורשות מקומית/יישוב. בצעו חיפוש לפי הנתונים שבידיכם, ותגיעו לטבלה שתציג בפניכם את ההחלטות וההודעות שהתקבלו לגבי השטח, לפי תאריכים. אם התאריכים המופיעים אינם עדכניים — אתם יכולים לנשום לרווחה, מפני שזה אומר שכרגע הבניין שלכם אפילו לא הגיע לדיון. עם זאת, מומלץ לא לנוח על זרי הדפנה, ולבצע בדיקה דומה מדי כמה חודשים.

כמה ערים ורשויות מקומיות מאפשרות חיפוש מידע גם באתרי האינטרנט של הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה. תל אביבים למשל, יכולים לחפש בגוגל "גוש חלקה עיריית תל אביב", ולהגיע לאתר שבו אפשר להקיש כתובת ולקבל את הנתונים המבוקשים. משם אפשר לעבור למפה אינטראקטיבית ולקבל את תיק הבניין השלם, שבו כל המסמכים וההודעות הרלוונטיות לפי תאריכים.

בנוסף, אפשר לקרוא את כל הפרוטוקולים של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב ולגלות אם הגוש והחלקה שלכם נדונו בהם. פרוטוקולים והודעות כאלה זמינים גם באתרים של עיריות ירושלים, חיפה, גבעתיים ורמת גן, אבל רובם ידידותיים פחות למשתמש. למרבה הצער, בכל המקרים אלה פרוטוקולים ודיונים שהומרו לקובצי PDF, דבר שמונע חיפוש מהיר ומצריך פתיחת כל קובץ בנפרד כדי לגלות אם החלקה שלכם בכלל מופיעה בו או שסתם בזבזתם זמן יקר על קריאת פרוטוקול שאינו רלוונטי לכם.

3. סיכון מחושב

לפי אתר מדלן, זמן ההמתנה הממוצע מהגשת בקשה לביצוע תמ"א 38 עד לקבלת היתר בנייה ותחילת עבודות הוא 22 חודשים. כלומר, אם גיליתם את הבניין שלכם ברשומות התכנון, אבל תוכנית הבנייה רק הופקדה להגשת התנגדויות, יש לכם זמן לגור בדירה הזאת בלי הפרעות. מנגד, מרגע שהתקבל היתר בנייה, יחלפו 27 חודשים בממוצע מתחילת הבנייה ועד לסיומה. קחו זאת בחשבון כשאתם מתכוננים לחתום על חוזה שכירות או לחדשו.

4. כיסוי למתקדמים

השכונה מתמלאת בפרויקטים של התחדשות עירונית והחשש מפני תמ"א 38 גורם לכם להסס בחתימה על חוזה השכירות? בקשו מבעל הבית להוסיף סעיף לחוזה, שלפיו במקרה של תחילת תמ"א 38 בבניין או באחד הבניינים הסמוכים (סמוכים באמת, לא בהמשך הרחוב) תוכלו לעזוב את הדירה בהתראה של 30–60 יום מראש, ללא צורך במציאת מחליף או בתשלום קנס על שבירת חוזה.

הרגיעו את בעל הבית והבטיחו לו שבכל מקרה שאינו קשור בתמ"א 38, תמצאו דייר מחליף או תשלמו בהתאם לנדרש בחוזה. אם הוא מהסס, הסבירו לו את העניין מנקודת מבטכם ואת הקושי למצוא מחליפים לדירה בסביבת תמ"א 38. בעל בית סביר יבין אתכם ויסכים, אולי בכמה הסתייגויות, להכניס את הסעיף לחוזה לפי בקשתכם. ומה אם בעל הבית לא מסכים בשום אופן? אתם לא באמת רוצים לגור אצל אחד כזה, ועדיף שתמשיכו בחיפושים.

ארבעה סיפורים על החיים בבניינים שבהם בוצעה תמ"א 38

"הרווח לבעל הדירה — הסֵבל אלי"

עומרי, 34, נשוי, גר במרכז תל אביב

"עברנו לדירה לפני שלוש שנים, ולפני שנה וחצי התחילה תמ"א 38 בבניין הסמוך. בעל הבית שלנו נחמד, ושכר הדירה נמוך יחסית גם בלי קשר לתמ"א, אבל אנחנו די מתוסכלים. הקבלן בבניין לידנו אינו מתחשב בשכנים. זה לא מרוע, זה פשוט ככה. למשל, הם היו צריכים להקים מחסה למכוניות, אז הם פלשו למרפסת שלי ודפקו עם מסמרים בקיר החיצוני שלנו, בלי לשאול. אני עובד מהבית וגם אשתי בחלק מהזמן. באופן כללי זה לא נעים — פועלים תמיד יושבים בחצר, יש תחושה תמידית של פלישה למרחב. זה אתר בנייה, עם כל מה שזה אומר. למשל, ההתנהלות בין הפועלים היא בצעקות כל הזמן.

"לפחות שלושה דיירים עזבו את הבניין שלנו מאז שהתחילו העבודות בבניין השני. היו תקופות ממושכות של אבק ולכלוך. אם היינו יודעים זאת מראש, לא היינו חותמים על חוזה בדירה. האמת היא שלא ניסינו לברר, משום שלפני שלוש שנים לא חשבנו על זה בכלל. ברחוב שלנו יש לפחות עוד שני בניינים בתמ"א 38, וזה מתסכל מאוד, מכיוון שבסופו של דבר אחרי שישפצו את הבניינים האלה אנחנו לא נוכל להרשות לעצמנו לגור בהם. בעלי הדירות מרוויחים מזה הרבה. כל הרווח אצלם וכל הסבל והטרדות אצלי. אם היה לנו אז איזה כלי של מידע שקוף ופתוח לכולם הייתי מברר מראש. דבר כזה יכול לאפשר לשוכרים לשפר עמדות מול בעל הדירה מבחינה כספית".

"אני הולכת לשירותים, ויש פועלים מחוץ לחלון"

נועה, 27, רווקה גרה בתל אביב

"לפני חודשיים נכנסתי לגור בדירה מחולקת. כשבאתי לראות את הדירה, הזוג שעוזב אמר לי שיש עבודות תמ"א 38 בבניין ליד, אבל הן עומדת להסתיים. עכשיו אני מבינה שלא רק שזה לא נכון — הבניין השני עתיד להתחבר לבניין שלנו, וכבר התחילו לחבר פיגומים בין הבניינים. אני הולכת לשירותים — יש פועלים מחוץ לחלון. אני לא יכולה לפתוח חלונות בדירה, אז היא מחניקה ומתמלאת בעובש בגלל הלחות של המקלחת. מבחינת רעש זה לא נורא, מפני שאני מתעוררת מוקדם לעבודה וחוזרת אחרי 17:00. אבל הדירה שחשבתי שהיא מושלמת בשבילי, נהפכה למבאסת. חברות שבאות אלי אינן מבינות איך אני יכולה לחיות כך. סמכתי על הדיירים היוצאים, לא חשבתי לברר אם זה יעבור לבניין שלי.

"בעל הבית אמר שמבחינתו אני יכולה לעזוב גם בלי למצוא מחליף, אבל רק לפני חודשיים עברתי לפה. הוצאתי כסף על הדירה, סיידתי אותה על חשבוני, קניתי במיוחד גם רהיטים שיתאימו, מכיוון שזו דירה מחולקת. למצוא דירה חדשה עכשיו, ובכלל ההוצאות הכספיות של מעבר דירה נוסף, זה לא לעניין. בעל הבית מורח אותי בעניין הורדת שכר הדירה. כשאני מתקשרת אליו הוא נותן לי הרגשה שאני סתם לחוצה — אבל אני משלמת בינתיים שכר דירה מלא בשביל לגור בתוך סיוט. אני נעזרת בעורך דין ובקרוב נשלח לבעל הבית מכתב. אני מקווה שהוא יחזיר לי כסף על התקופה ששילמתי דמי שכירות מלאים ועל ההוצאות שהיו לי, ואולי יפצה אותי על זה שהוא לא אמר לי שתהיה תמ"א 38 בבניין שלי. מבחינתי, אם לא תהיה הנחה של 1,000 שקל לפחות בשכירות — זה לא שווה את זה".

"דברים עפו על המזרן של התינוק"

שירה, בת 39, בזוגיות + תינוק, גרה בהרצליה

"בן זוגי ואני נכנסנו לדירה לפני עשרה חודשים, ואמרו לנו שהתמ"א 38 בבניין הסמוך כבר בשלבי סיום. לצערנו, התברר שהיא ממש בתחילתה. הקבלן בבניין שעובר שיפוץ לא ממש התחשב בשעות העבודה שהוא מחויב אליהן, ולרוב הפועלים התחילו לעבוד לפני 7:00. קשה לומר שזה כיף להתעורר ככה. חוץ מהרעש ומהלכלוך זה גם לא נעים שכל הזמן יש פועלים מחוץ לחלון. אבל זה לא הסיפור. יש לנו תינוק בן 4 חודשים, והוא ישן לידנו בחדר על מין מזרן קטן שמתחבר למיטה שלנו. בוקר אחד, לפני חודשיים, בן הזוג שלי יצא לעבודה ואני, שהייתי בחופשת לידה, לקחתי את התינוק מהמזרן ועברתי אתו לסלון להאכיל אותו. שנינו נרדמנו קצת, ופתאום היה כזה בום שאני קפצתי והתינוק התעורר בצרחות, כל הבניין רעד ושמעתי זכוכית נשברת. ממש פחדתי לגשת לראות מה זה, אבל בסוף הלכתי לחדר השינה וראיתי שהחלון והתריס מנופצים. השלבים של התריס וכל מיני דברים פשוט עפו ישר על המזרן של התינוק. הצצתי החוצה וראיתי שקטע שלם של פיגומים, עם הברזלים והקרשים, פשוט התמוטט מהבניין הסמוך ישר לתוך הבניין שלנו. יצאתי אחר כך החוצה לדבר עם הפועלים והקבלן, ובאו שוטרים וממש ביקשו שאגיש תלונה, אבל לא רציתי ללכת לשבת שש שעות בתחנת המשטרה עם התינוק. בעל הבית שלי דיבר עם הקבלן, וסיכם אתו שהוא יחליף את החלון שלנו על חשבונו — אבל לקח לקבלן שלושה שבועות לשלוח אנשים לתקן אותו.

"אני ממש בטראומה מאז. בכל פעם שיש רעש אני קופצת. יש לי פלאשבקים, ואיני מסוגלת כמעט להיות בחדר השינה. בכל שנייה שאפשר אני יוצאת עם התינוק לסלון או לחלק אחר בבית שהכי רחוק מחדר השינה. איני מפסיקה לחשוב מה היה קורה אילו היינו נשארים בחדר עוד קצת, אילו כל הדברים היו עפים לתוך המזרן של הבן שלי, כשהוא עדיין היה שוכב שם. נשארו לנו עוד חודשיים בחוזה ואז אנחנו עפים מפה. הבעיה היא שכל הרצליה עכשיו מלאה בפרויקטים של תמ"א 38, ויהיה קשה מאוד למצוא מקום שאין לידו שיפוצים או בנייה.

"מה שמציק לי זה גם שאין בעצם מי שלוקח אחריות. כולם יודעים שזה לא בסדר, אבל איש אינו עושה כלום. לא היה לי ממש עם מי לדבר. זה יכול לקרות שוב בלי בעיה בכלל. בגלל שזה גם לא הבניין שלנו אלא רק הבניין ליד, לבעל הבית שלנו אין שום מחויבות לעזור לנו או להוריד את שכר הדירה בזמן העבודות. יש תחום אפור כזה שלאיש אין רצון להיכנס אליו או לקבל החלטות. אני ממש סופרת את הימים עד שנצא מהדירה הזאת. הלוואי שלא נגור יותר ליד תמ"א 38".

"הפועלים עבדו גם בתוך הבית"

אלעד, בן 37, רווק, גר בראש העין

"גרתי בתל אביב בשני בניינים שונים שעברו תמ"א 38. בכוונה בחרתי בניינים שכבר התחילו תמ"א, מפני ששכר הדירה בהם היה מאוד נמוך, משהו כמו 2,000 שקל לדירת שני חדרים. בצפון תל אביב זה ממש שווה. הדירה הראשונה עוד היתה בסדר איכשהו, אבל בואי נגיד שאם הייתי עובד מהבית לא הייתי מצליח לשרוד שם. היה רעש חזק מאוד לאורך רוב היום. מי שיוצא מהבוקר מוקדם וחוזר אחרי חמש בערב יכול להסתדר, אבל הפועלים עובדים גם בימי שישי וזה אומר להתעורר מרעש של מקדח או מסור חשמלי או פטישים. גרתי בדירה הזאת שנה, ואחר כך עברתי לדירה אחרת שגם היא היתה בבניין שעובר תמ"א, ובה גרתי שנתיים. זה היה כבר הרבה יותר קשה כי בשלב מסוים כיסו את הבניין ביריעות בד שחורות כאלה מסביב, וזה אומר שאי אפשר לפתוח חלונות, מכיוון שכל האבק והלכלוך נשאר בין הקירות החיצוניים ליריעות האלה. בחורף זה עוד היה בסדר, אבל בקיץ זה נעשה בלתי־נסבל כי זה אומר להיות עם מזגן 24 שעות ביממה — מה שהקפיץ לי את חשבון החשמל.

"בגלל שבתמ"א 38 לא רק בונים דירות חדשות אלא גם מרחיבים את הדירות הקיימות בבניין, חלק לא קטן מהזמן הפועלים עבדו בתוך הדירה שלי. בעל הבית היה מתקשר, מודיע שהיום הוא נכנס עם פועלים, ואף שזה היה בשעות שהייתי בעבודה — כשהייתי חוזר מהעבודה הבית היה במצב מזעזע. נכון שהפועלים ניקו אחריהם כמה שאפשר, הם לא השאירו לי דברים בדירה, אבל זה קידוחים וגבס וניסורים, אז כל הדירה היתה מכוסה באבק ולכלוך — המצעים, הכלים במטבח, הספה, הכל. אני הייתי יוצא מבית נקי וחוזר לבית שאני חייב לנקות. זה חזר על עצמו. אני בנאדם מאוד סבלני, אז הסתדרתי איכשהו. אבל אירחתי כמה פעמים חברים מחו"ל, ויצא להם להיות בדירה בשעות שהפועלים עבדו בפנים ובחוץ, ואחרי זה הם אמרו לי שהם לא מבינים איך אני יכול לחיות שם. עכשיו אני בראש העין, ואין שום תמ"א 38 באופק. צורת החיים הזאת התאימה לי לפרק זמן מסוים, אבל אני לא חושב שהייתי עושה את זה שוב, ואני לא ממליץ על זה לאחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני
רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"