התמונות שמעולם לא הראו לכם במהדורות החדשות

בלי קירות מתקלפים או ברזים דולפים: תערוכה אינטרנטית שפורסמה באחרונה מציגה את הדיור הציבורי מזווית אחרת. דירות מעוצבות, משופצות ומאירות. לדברי היוזם, רן מלמד, העובדה שאף אחת מהן אינה שייכת לעמידר אינה מקרית

דיור ציבורי כפר סבא
צילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ברז דולף, רטיבות בתקרה, מיטות סוכנות וקירות ומתקלפים. את שלל המראות האלה שולפים העיתונים ותוכניות הטלוויזיה בכל פעם שברצונם לפרסם כתבה נוספת על מצבו הקשה של הדיור הציבורי — מאגר דירות בבעלות ממשלתית שנועד לספק קורת גג לשכבות החלשות ביותר בחברה.

אכן, מצב התחזוקה ברבות מהדירות האלה רחוק מלהיות משביע רצון. ואולם תערוכת צילומים אינטרנטית שפירסמה ביולי עמותת ידיד, העוסקת בסיוע לדיירי הדיור הציבורי, מראה כי אפשר גם אחרת. את הצילומים צילמו לאורך השנתיים האחרונות סמנכ"ל העמותה, רן מלמד, והצלם נעם רבקין־פנטון בדירות בשדרות, אשדוד, מגדל העמק, עכו וירושלים (לכתבה צורפו גם צילומים מפרויקט דיור מוגן בכפר סבא).

"התערוכה מראה כי הדיור הציבורי הוא הרבה יותר מקורת גג ומפלט מהחוץ", נכתב בדברי ההסבר הנלווים. "הדיור הציבורי הוא בית. הוא ארמון של ממש למתגוררים בו".

לדברי מלמד, "אני מצלם הרבה שנים, וחסיד של שימוש בתמונות לקידום מסרים. תוך כדי עיסוק בסיוע לדיירי הדיור הציבורי, עלה לי הרעיון לצלם אותם".

רן מלמדצילום: עופר וקנין

איזה מסר מעבירה תערוכה של דירות ציבוריות מטופחות?

"אני לא מחפש רק את המכוער. את זה כולם עושים. כולם מצלמים את הטיח המתקלף ואת הברז הדולף. יש גם צדדים יפים יותר. הלכתי ליובל פרנקל (מנכ"ל חברת עמיגור; נ"ב) והצעתי לו פרויקט משותף. הצטרף אלי הצלם נועם ריבקין־פנטון, וצילמנו ביחד".

עמיגור היא חברת הדיור הציבורי השנייה בגודלה בישראל, עם 17.5 אלף דירות, מספר קטן באופן ניכר מזה של החברה הגדולה ביותר — עמידר, שלה כ–40 אלף דירות. כמו כן, בעוד עמידר בבעלות ממשלתית מלאה, עמיגור מצויה בבעלות הסוכנות היהודית.

מדבריו של מלמד עולה כי הבחירה בדירות עמיגור לתערוכה המבקשת להציג את הפן החיובי של הדיור הציבורי אינה מקרית. הוא אינו מסתיר את דעתו על שאר החברות המשכנות. "אנשים חושבים שדיור ציבורי הוא תמיד רעוע ומוזנח, ויש להם סיבה טובה, מפני שזה הדיור הציבורי היחיד שיראו להם בתקשורת. אבל יש גם דוגמאות הפוכות, בעיקר במקומות שבהם החברה המשכנת היא חברה אוהבת אדם".

לא קשה לנחש מי בעיניך החברה שאינה אוהבת אדם.

"לא רק היא, יש עוד חברות, קטנות יותר. אבל אין ספק שעמיגור נמצאת עשר רמות מעל כל חברה משכנת אחרת. חבל שהיא אינה החברה המשכנת הממשלתית".

נתן וג'ולייט גולדמן | כפר סבא

לדירתם בקומפלקס הדיור המוגן המיועד לזכאי דיור ציבורי בגיל הזהב עברו נתן וג'ולייט גולדמן רק לפני חמישה חודשים. לדברי נתן, הוא ורעייתו נשואים "רק 58 שנה". השניים עלו מבלגיה ב–1983, לפני 34 שנה.

צילום: עופר וקנין
צילום: עופר וקנין
צילום: עופר וקנין
צילום: עופר וקנין

דירת 2 החדרים, בשטח המצומצם של כ–45 מ"ר, אילצה את הזוג לוותר על מרבית הריהוט שהיה ברשותם בדירתם הקודמת, שהיתה גדולה בהרבה. "ניסינו לעשות את הכי טוב ביחס לשטח המצומצם", מסביר נתן. עם זאת, על חפצי הנוי שאספו השניים לאורך השנים סירבו השניים לוותר, ואלה מוצגים בפינות שונות בדירה.

רגינה פרץ | מגדל העמק

לפני שנתיים הגיעה הנהלת עמיגור לדירתה הצנועה של רגינה פרץ בת ה–90 כדי להעניק לה פרס מיוחד — הדירה המטופחת. מבט חטוף בדירת 3 החדרים שבה היא מתגוררת, מבהיר היטב מדוע. אצל פרץ כל חפץ מונח במקום, החל בסלון שהביאה עמה בשנות ה–70 מבואנוס איירס, הכולל בין היתר בר משקאות בתחתית השולחן ועד חפצי הנוי על המדפים.

"זו לא דירת לוקסוס, אבל יש פה כל מה שצריך", אומרת פרץ. לדבריה, אף שהיא דואגת היטב ל–ד' אמותיה, "המרחב בחוץ אינו מסודר ואינו נקי. היתרון הגדול במיקום של הדירה הוא הקרבה לכביש הראשי, המאפשר ניידות גדולה בתחבורה ציבורית גם לסביבה הקרובה וגם לחיפה".

ראיסה ז'דבינסקי | כפר סבא

אל כפר סבא הגיעה ראיסה ז'דבינסקי מהעיר יקטירינבורג שבהרי אורל. לפני 13 שנה היא עלתה לשיראל עם בעלה, והשניים התגוררו בעיר בשכירות. מחירי הדירות המטפסים אילצו אותם לנוע ולנוד בין דירות שונות בגילם המתקדם. לפני חמש שנים התאלמנה ז'דבינסקי.

בסוף 2015 נפתח בית הדיור המוגן של עמיגור במרכז כפר סבא עבור זכאי הדיור הציבורי. ז'דבינסקי החליטה שהפעם בכוונתה להשקיע בדירה בת שני החדרים שהוקצתה לה. "אני מרגישה שחלק מהנשמה שלי מושקע בדירה הזאת", היא מספרת. "אחרי כל כך הרבה שנים של מעברי דירות, שמחתי מאוד שסוף־סוף יש לי פינה משלי".

לגבי האופן שבו בחרה לעצב את דירתה, אמרה ז'דבינסקי: "עד היום הנוחות היתה השיקול המרכזי שלי בעיצוב הדירות שבהן גרתי, אבל בדירה הזאת החלטתי שאני רוצה שיהיה לי נעים גם מבחינה אסתטית". בין היתר גייסה ז'דבינסקי את אחד משני בניה, שסייע בהרכבת פרקט בדירה. כמו כן, ריהוט וגופי תאורה ייחודיים נרכשו לרגל המעבר. את התמונה משלימים עציצים מטופחים המפוזרים ברחבי החלל.

סיגלית קבסה | שדרות

בדירת 4 חדרים בשכונת קסדור בשדרות, מתגוררת סיגלית קבסה עם שני ילדיה המתבגרים, בן ובת בגילי 16.5 ו–15.5. בדירה, ששטחה 90 מ"ר, מתגוררת המשפחה שמונה שנים.

צילום: אליהו הרשקוביץ

קבסה מספרת כי לפני שנתיים ערכה שיפוץ בדירה, וכי כמה מחבריה סייעו בשיפוץ ובמימונו. "רציתי לתת לדירה אופי כפרי, ונראה לי שהצלחתי", היא אומרת. בין הרהיטים, אפשר לראות בדירה מזנון וארון קיר מעץ מלא כהה — ריהוט עתיק תוצרת הודו, שלדברי קבסה עובר במשפחתה.

מלכית וישראל שוקרון | אשדוד

בדירת שלושה חדרים בשכונה ו' באשדוד, מתגוררים מלכית וישראל שוקרון עם שלושת ילדיהם – שניים מהם חיילים משוחררים, והשלישית תלמידת תיכון. הם מספרים כי ערכו שיפוץ מקיף שמימנו מכיסם עם כניסתם לדירה, לפני 12 שנה.

ריבה ורפאל וובצ'וק | אשדוד

בדירת שני חדרים בשטח של 55 מ"ר, ברובע ח' באשדוד, גרים 13 שנה ריבה ורפאל, זוג פנסיונרים עולים.

לדברי ריבה, על העיצוב המוקפד של הבית אחרי במידה רבה בעלה. "בעלי מהנדס ובעל ידיים טובות", היא מספרת. "כשקיבלנו את הדירה, היא לא היתה במצב טוב. במשך שנה הוא שיפץ את הדירה, כל פעם חלק אחר.

כששאלנו על בובת הענק של הנמר המקשטת את הסלון, הסבירה ריבה: "אני אוהבת בובות גדולות. את הנמר הזה קנה לי רפאל בהפתעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה