מושב ניר צבי יפוצה ב-180 בתים בתמורה להסרת התנגדותו לתוכנית בלוד

לפי ההסכם - השטח שיילקח מקרקעות ניר צבי יוקטן, ובתמורה להעברת השטח מהמועצה האזורית עמק לוד לעיר לוד - תתוקן התוכנית כך שהיא תכלול גם את המושב

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
גדר ההפרדה בין לוד ליישוב ניר צבי
אזור הגבול בין לוד ליישוב ניר צביצילום: אלון רון
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תושבי ניר צבי, מושב הסמוך ללוד, יכריעו בקרוב בשאלה אם לקבל את עקרונות תוכנית הרובע המערבי החדשה של לוד. הסכם שנחתם בין עיריית לוד, מועצת עמק לוד וחברת דירה להשכיר המקדמת את התוכנית קובע כי היא תבוטל, ובמקומה תגיש דירה להשכיר תוכנית חדשה. זאת תכלול הקמה של כ–180 דירות בבתים צמודי קרקע בשטח המושב, ותגרע מהקרקעות שלו, שאמורות להיכלל בתוכנית הבנייה הגדולה.

לפי ההסכם שנחתם בין העירייה, המועצה ודירה להשכיר, השטח שיילקח מקרקעות ניר צבי יוקטן. כמו כן, בתמורה להעברת השטח מהמועצה האזורית עמק לוד לעיר לוד, תתוקן התוכנית כך שהיא תכלול גם את המושב, ובשטחו תתאפשר הקמה של 180 דירות בבתים צמודי קרקע.

ההסכם כולל גם פיצויים כספיים למועצה ולמושב. המועצה האזורית תיהנה מתשלום במקום היטל השבחה, שתשלם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לעיריית לוד, לפי מפתח של 4,000 שקל לכל יחידת דיור שתאושר — ובסך הכל כ–44 מיליון שקל. בנוסף, עיריית לוד תקצה שטח של 60 דונם לצורך תעסוקה ומסחר שישויכו לניר צבי.

לפי ההסכם, בתמורה, ועד המושב והמועצה האזורית עמק לוד יסירו את התנגדותם לתוכנית. עם זאת, ל–TheMarker נודע כי ועד המושב לא היה חלק מההסכם, וכי האסיפה הכללית של המושב אמורה להכריע בשאלה אם ההסכם ימומש או לא.

תוכנית הרובע המערבי מקודמת בהליכים מזורזים בוועדה לתכנון מתחמים מועדפים למגורים (הוותמ"ל) על שטח פתוח של 1,687 דונם במערב לוד. היא כוללת הקמה של כ–11.5 אלף דירות בבנייה של עד 26 קומות, ו–110 אלף מ"ר למשרדים ולמסחר. התוכנית עוררה התנגדויות שונות.

המתנגדים טוענים כי השכונה החדשה תהיה מנותקת מלב העיר באופן שייצור בפועל שתי ערים — האחת חזקה (ובה השכונה החדשה) והשנייה חלשה (העיר הוותיקה). לוד מדורגת נמוך בסולם הסוציו־אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומשרד הפנים — אשכול 4 בסולם מ–1 (חלש) עד 10 (חזק) — וב–12 השנים האחרונות מונו בה שלוש ועדות קרואות. לטענת המתנגדים, תוספת יחידות דיור שמרוחקות מלב העיר רק יקבע את מצבה העגום.

המועצה האזורית עמק לוד והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה עמק לוד, התלוננו בהתנגדות שלהן כי בעריכת התוכנית "לא נבחנה המשמעות הדרמטית והפגיעה הבלתי־מידתית בזכויות היסוד של ניר צבי ותושביו שגורמת התוכנית". לטענתן, התוכנית שנשקלה היא רק לטובת לוד, היא תפגע אנושות בניר צבי, ותשנה לחלוטין את אופיו. עתה נראה כי במחלוקת עשויה להתיישב, בזכות ההסכמה החדשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"