דרעי בוחן איחוד כוכב יאיר וצור יצחק - כשנה לאחר שאישר המלצות נגד המהלך

באוקטובר קיבל שר הפנים את עמדת הוועדה במשרד הפנים שקבעה כי יש להשאיר את צור יצחק בתחום המועצה האזורית דרום השרון ■ אך בשבועות האחרונים נערכו שלושה דיונים של ועדה אחרת של המשרד בנושא ■ ראש מועצת כוכב יאיר: "איחוד ימוטט את שני היישובים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה דרעי, שר הפנים
אריה דרעי, שר הפניםצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד הפנים בוחן בימים אלה מחדש את אפשרות איחודם של המועצה המקומית כוכב יאיר־צור יגאל, עם היישוב צור יצחק — יישוב קהילתי עירוני המשתייך כיום למועצה האזורית דרום השרון. בשבועות האחרונים קיימה הוועדה הגיאוגרפית של מחוז המרכז, הכפופה למשרד הפנים, שלושה דיונים בנושא, האחרון שבהם ביום שני השבוע.

במהלך הדיונים הביעו נציגי כוכב יאיר־צור יגאל, וכן נציגי צור יצחק התנגדות חריפה לאיחוד, בעוד שראש המועצה האזורית דרום השרון, מוטי דלג'ו, דווקא קרא לוועדה לקדם את האיחוד המדובר, בטענה כי למועצה שבראשה הוא עומד, שכוללת עוד 30 יישובים כפריים — בעיקר קיבוצים ומושבים אין יכולת להמשיך ולנהל את צור יצחק, בעל המאפיינים העירוניים.

מנגד, בכוכב יאיר־צור יגאל מוחים התושבים וראש המועצה על פתיחת הדיונים בנושא, פחות משנה לאחר ששר הפנים אריה דרעי חתם על המלצותיה של ועדת חקירה מיוחדת שהוקמה בדיוק לסוגיה זו בראשית 2015, ושבתום דיונים שהתמשכו שנה וחצי המליצה על הותרת היישוב כאחד מיישובי המועצה האזורית דרום השרון.

צור יצחק. שלוש חלופות נבדקו על ידי משרד הפניםצילום: אייל טואג

יישוב קשה לעיכול

את צור יצחק החלה המדינה לבנות ב–2006 כיישוב קהילתי־עירוני הסמוך לקו התפר, דרומית לטייבה וצפונית לכוכב יאיר. ב–2009 השתכנו ביישוב ראשוני התושבים. כיום כבר יש בצור יצחק 1,700 דירות, וקרוב ל–6,000 תושבים, והיישוב ממשיך לגדול. בעוד כמה שנים צפויים להיות במקום 3,000 דירות וכ–12 אלף תושבים.

הקמתו כיישוב עירוני תחת מועצה אזורית כפרית, הביאה לטענות וחוסר שביעות רצון הן מצד התושבים, הטוענים כי על אף היותו של היישוב גדול פי עשרה מבחינת אוכלוסייתו מכל שאר יישובי המועצה, המשאבים המושקעים בפיתוחו וניהולו זהים לאלה של קיבוץ או מושב; והן מצד המועצה, הטוענת כי אין בידיה כלים מספקים כדי להשתלט על יישוב בעל אוכלוסייה גדולה כל כך. מסיבה זו, מיום הקמתו לא פסקו הדיונים לגבי מעמדו המוניציפלי, עד שבראשית 2015 הוקמה ועדת חקירה לנושא, בראשות יוסי רענן.

בפני הוועדה הונחו שלוש חלופות: המשך המצב הקיים, הפיכת צור יצחק למועצה עצמאית, או איחוד עם כוכב יאיר־צור יגאל הסמוכה לה מדרום.

לאחר בחינת הנושא מצאה הוועדה כי עד שלא יבוצעו פעולות פיתוח בצור יצחק, ובראשן הקמת שטחים עסקיים מניבי ארנונה, שייצרו עבורו מקור הכנסות, אין מקום לשינוי מעמדו המוניציפלי, ובכלל זאת גם לא איחוד עם כוכב יאיר, שגם הוא נעדר כמעט לחלוטין שטחים עסקיים. נראה כי 'חלופת האפס' של השארת המצב הנוכחי על כנו היא החלופה הפחות מזיקה בשלב זה". קבעה הוועדה. עוד המליצה הוועדה לאשר הסכם חלוקת הכנסות בשטחי תעשייה ומסחר של דרום השרון, בין המועצה האזורית ובין עיריית אלעד.

כשהגישה את ההמלצות לאישור שר הפנים, הוסיפה מנכ"לית המשרד באותה העת, אורנה הוזמן בכור, המלצה לבצע עבודת מטה נוספת לבחינת מעמד היישוב "בדגש על בחינת פתרונות אפשריים לסוגיות הכלכליות והתכנוניות שהועלו ולהביא בפני שר הפנים המלצה בעניין זה". באוקטובר 2016 אישר דרעי את המלצות הוועדה.

במאי הוקמה ועדה גיאוגרפית למחוז המרכז. מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, איש ש"ס גבריאל מימון, מונה לעמוד בראשה. מיד עם הקמתה, הונחה סוגיית מעמדה של צור יצחק פעם נוספת על סדר יומה, ומאז עוסקת הוועדה באינטנסיביות בנושא, מתוך כוונה להגיע להכרעה עוד לפני הבחירות ברשויות המקומיות ב–2018. בכוכב יאיר, המתנגדים לאיחוד זועמים ומאיימים בפנייה לבג"ץ, בשל חוסר הסבירות לטענתם שבהתנהלות המדינה בנושא.

"לא ברור מדוע בסמיכות זמנים קצרה במיוחד מוטל על ועדה נוספת לדון בנושא שבו זה עתה אימצת המלצות ועדה קודמת", כתב לדרעי ביוני שימי אליאל, ראש מועצת כוכב יאיר יאיר־צור יגאל. "ועדה מטעמכם הגיעה לתובנה כי מבחינה כלכלית אין יכולת ביצוע של מהלך האיחוד. הדו"חות המקצועיים, כפי שהוצגו בפני הוועדה, מעידים כי איחוד יוביל בסבירות גבוהה להתמוטטות מדורגת של שני היישובים ולהרס הסביבה".

את סימני השאלה סביב התנהלות משרד הפנים בנושא מעצימה העובדה שעמדתו המקצועית של משרד הפנים עצמו, כפי שבאה לידי ביטוי בדיוני הוועדה, היא שאין מקום לשקול איחוד בשעה זו. בדיון שנערך ב–24 באוגוסט, אמרה נועה אתגר, ממונה רשויות מקומיות במחוז מרכז של המשרד, כי "המשרד רואה חשיבות עליונה לאיתנות הפיננסית של היישוב לעמוד בפני עצמו, ובמצב הנוכחי אין ליישוב יכולת כזו. לכן המשרד תומך בהשארת המצב הקיים בעת הזו".

איך ניתן אם כן להסביר את התנהלות המשרד בנושא? תושבים שעמם שוחחנו בכוכב יאיר וצור יצחק חוששים שייתכן כי הלחץ לקדם פעם נוספת את איחוד הרשויות שנדחה רק לפני זמן קצר, נובע משיקולים לא ענייניים הקשורים באינטרסים פוליטיים הן של דרעי והן של דלג'ו.

ועדת הגבולות אישרה לפני זמן קצר הסכם חלוקת הכנסות של דרום השרון עם העיר אלעד. ההסכם, הצפוי להגדיל את הכנסותיה של העיר החרדית, הוצג כהישג הן על ידי העירייה והן על ידי שר הפנים — כלפי הציבור החרדי. כעת חוששים בכוכב יאיר וצור יצחק שמא אותו הסכם הביא למוטיבציה מיוחדת במשרד הפנים להוצאת צור יצחק מתחומה של דרום השרון, כפי שדורשת המועצה.

צור יצחקצילום: אייל טואג

"הוועדה בוחנת את הסוגיה בהיבט רחב"

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הוועדה הגיאוגרפית מרכז מתכנסת מדי שבוע לדיונים על מגוון נושאים הכלולים במנדט הוועדה בין השאר צור יצחק מועצה אזורית דרום השרון ועוד. אין מדובר בבהילות אלא בעבודה תקינה.

"הוועדה שקדמה לוועדה הגיאוגרפית היתה ועדה מיוחדת שהוקמה אד־הוק, ושר הפנים על פי סמכותו, בחר להטיל על הוועדה הגיאוגרפית, לבחון שוב את הסוגיה, הפעם בהיבט רחב וכולל יותר. למשל בסוגיית ועדים מקומיים גדולים, או כמו השלכותיהן של תוכניות בנייה גדולות על האזור (הקמת הנדבך העירוני המתוכנן בסמוך לצור יצחק, עשוי להפוך אותו ליישוב בן 12 אלף תושבים).

"צר לנו כי תהליך נכון המוכיח את עצמו, כמו חלוקת ההכנסות בין דרום השרון לאלעד, זכה לפירוש שלילי בקרב קבוצה מסוימת, משל היה חלק מ'דיל' כלשהו. הוועדות הגיאוגרפיות ימשיכו את עבודתן בצורה מקצועית וחסרת פניות".

מוטי דלג'ו, ראש המועצה האזורית דרום השרוןצילום: ניר קידר

מהמועצה האזורית דרום השרון נמסר בתגובה: "צור יצחק, הבנוי במרקם עירוני ובבניה רוויה, ימנה כ–12 אלף תושבים בתום תהליך אכלוסו וצפוי להוות חלק מעיר הכוכבים, תוכנית המקודמת בימים אלה על ידי משרד הבינוי והשיכון במערב כוכב יאיר. המועצה האזורית דרום השרון מתאפיינת במרקם כפרי־ חקלאי ומורכבת ממושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים קטנים יחסית והיא אינה יכולה עוד להמשיך לתת מענה לצורכי הקמת היישוב, ומכאן דחיפות הצורך בקבלת הכרעה בעניין.

"עמדת המועצה האזורית היתה ונותרה כי יש לצרף את צור יצחק לכוכב יאיר־צור יגאל. זאת, בהתאם להחלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה בעת הקמת היישוב — עמדה שלא השתנתה עד היום. לחלופין תומכת המועצה בהענקת מעמד עצמאי ליישוב.

"העמדה שלנו התקבלה בהתאם להנחיית משרד הפנים בתקופת כהונתו של השר גדעון סער ומנכ"ל המשרד שוקי עמרני, שהורתה להביא את נושא איחוד כוכב יאיר־צור יצחק לדיון במליאת המועצה ולפעול לקידום הנושא. קדמו לכך פניות של יושב ראש ועד מקומי צור יצחק בבקשה להקים ועדה לבחינת מעמדו המוניציפלי של היישוב ולאור בקשת כוכב יאיר לצירוף צור יצחק לתחומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים