בעקבות התנגדות התושבים: תוכנית המתאר של הרצליה הוקפאה לשנה וחצי

מהנדס עיריית הרצליה: "הופעלו לחצים לתוספת יחידות דיור, אוכלוסיית העיר השתנתה ויש צרכים חדשים" ■ הוועדה המחוזית הקציבה לעירייה שנה וחצי להצגת חלופה תכנונית

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרצליה
הרצליהצילום: עזרא לוי
מירב מורן
מירב מורן

ועדת המשנה להתנגדויות של מחוז תכנון תל אביב החליטה הבוקר (ג') להקפיא את הטיפול בתוכנית המתאר הכוללנית של העיר שהופקדה אצלה במרץ השנה. הדיון בעניין נעשה בעקבות בקשה של עיריית הרצליה להחזיר אליה את תוכנית המתאר. את המהלך הניעה התנגדות ציבורית חריפה שקיבלה תמיכה מוועדי התנגדות תושבים בערים רבות בהובלת מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי. בהחלטתה מהיום דורשת הוועדה המחוזית תל אביב מעיריית הרצליה כי תגיש לה בתוך 60 יום תוכנית לשיתוף ציבור במיתאר, וכן מתווה לעדכון התוכנית בהיבטים שונים.

הוועדה המחוזית קצבה לעירייה פרק זמן של שנה וחצי שבסיומו תשוב לדון בשאלת תכנית המתאר. בהחלטתה, הוועדה אינה מציינת איזו תכנית מתאר היא תקדם בעוד שנה וחצי. המשמעות היא שאם העירייה לא תביא תכנית מתאר חלופית, תוכל הוועדה המחוזית להמשיך ולקדם את תוכנית המתאר שכבר הוגשה לה.

עם זאת בהחלטתה הוועדה המחוזית מטילה על העירייה לבחון את תוכנית המתאר שכבר הוגשה בהיבטים הבאים: מערכות תחבורה ציבורית, תשתיות ובכלל זה נגר, ניקוז, ביוב, חשמל, אנרגיה ופסולת, יחס בין שכונות וותיקות וחדשות, תכניות התחדשות עירונית וכן "היבטים נוספים לשיקול דעת הוועדה המקומית" - סעיף שניתן להכניס אליו למעשה כל היבט אחר שהעירייה תמצא לנכון לבדוק מחדש.

כמו כן מבקשת הוועדה כי העירייה תציג לה אמצעי מעקב ובקרה של התכנית וכן לוח זמנים ואבני דרך לקידום ההליך ליצירת חלופה, ובכלל זה דיווח תקופתי מדי כ- 4 חודשים על התקדמותה בעניין זה.

ההחלטה התקבלה לאחר שראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר בדיון כי תוכנית המתאר אינה מתאימה לצרכים הנוכחיים של העיר.

מהנדס עיריית הרצליה, מייק סקה, הוסיף ואמר כי העבודה על תוכנית המתאר התחילה לפני מספר שנים ומאז חלו שינויים באוכלוסיית הרצליה. "הצטרפו לעיר משפחות ואנשים צעירים עם צרכים אחרים ועם יכולות להבין דברים בתכנון עיר, וצריך להקשיב להם", אמר סקה. כמו כן, הוא העיד כי תוכנית המתאר התחילה את דרכה עם מספר מסויים של יחידות דיור, ואולם מספר היחידות הלך וגדל ככל שהתוכנית התקדמה, וזאת תחת לחצים שונים שסקה לא ציין את מקורותיהם.

בנוסף, אמר סקה כי התוכנית הנוכחית מסתמכת על הבטחות של המדינה להתאמת תשתיות לעיר שעד כה לא קיומו. עוד אמר כי תוך כדי התקדמות המתאר נכנס לדיון מושג של "צדק חלוקתי" בתכנון שמשמעותו, שהעירייה תספוג אליה יחידות דיור ושטחי מסחר שערים אחרות לא יכולות לספוג אליהן.

היועצת המשפטית של העירייה אילנה ברף, אמרה שכמות ההתנגדויות שהיא צופה במקרה שהתוכנית תאושר כלשונה, והזמן שימשך בבתי המשפט כדי לטפל באותן התנגדויות עלול להיות ארוך במיוחד. ברף אמרה גם כי ההתנגדויות לתוכנית עלולות להקים צורך לחולל כל כך הרבה תיקונים ושינויים "שזה יהיה כמו לתכנן את התוכנית מהתחלה".

אושרי יניב, נציג ועד תושבי הרצליה, בירך על ההחלטה והצהיר כי הוועד יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם ראש העיר ומוסדות התכנון בעירייה לקידום תוכנית חלופית שתהיה טובה לעיר ומעודכנת לצרכיה החדשים ובאופן שישביע את רצון כל הנוגעים בדבר.

כנגד תוכנית המתאר של כפר סבא אשר הופקדה בוועדה מחוזית מרכז, תלויה ועומדת בקשה דומה למשיכת התוכנית חזרה למוסדות התכנון העירוניים. מירית שקד-ברק, ממובילות מטה מאבק תושבי כפר סבא כנגד המתאר, אמרה כי ההחלטה שנפלה בגינה של הרצליה מעוררת תקווה גדולה גם אצלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים