הכנסייה היוונית: "עיריית ירושלים לוחצת לבטל את מכירת הקרקעות"

לפני שלושה חודשים עתרה הכנסייה נגד העירייה, משום שלא ניפקה מסמך הדרוש להשלמת מכירתם של מאות דונמים במרכז העיר לחברה פרטית ■ לטענת הכנסייה, העירייה דרשה פעמיים בשבועות האחרונים לבחון את ביטול העסקה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב ז'בוטינסקי ירושלים
צילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הכנסייה היוונית־אורתודוקסית טוענת, במסגרת תגובה שהגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים, כי עיריית ירושלים מפעילה עליה לחץ באמצעים פסולים, בניסיון לגרום לה לבטל את העסקה למכירת מאות דונמים מקרקעותיה במרכז העיר לחברת ניות שבבעלות אנשי עסקים פרטיים. מדובר בקרקעות בשכונות טלביה, ניות ושכונות נוספות שהכנסייה חתמה עם קק"ל על חוזים לחכירתן בשנותיה הראשונות של המדינה, ושעליהן נבנו 1,110 דירות.

ב–2016 חתמה הכנסייה על העסקה למכירת כלל זכויותיה בקרקעות לקבוצת אנשי עסקים בראשות משפחת בן דוד הירושלמית. להשלמת הליך המכירה פנתה הכנסייה לעיריית ירושלים כדי שזו תנפיק בעבורה אישור כי המקרקעין שנמכרו נקיים מכל חוב לרשות המקומית. אף שהבקשה הוגשה לפני שנה, עד כה לא התקבל האישור.

בעקבות כך עתרה הכנסייה לבית המשפט — עתירה שהובילה לחשיפת העסקה ולסערה ציבורית, משהתברר כי אלפי תושבים המתגוררים על קרקעות הכנסייה נתונים בחוסר־ודאות: מצד אחד ערך הדירה שבבעלותם צנח, ומצד שני ייתכן שעם פקיעת חוזה החכירה של קק"ל יהיה עליהם לרכוש מחדש את כל זכויותיהם בקרקע.

לאחר הגשת העתירה נגדה ביקשה עיריית ירושלים לדחות את מועד התגובה, וכעת מבקשת לדחות אותו שוב לפני הדיון שנקבע ליום חמישי הקרוב. ואולם לטענת עו"ד ידידיה לוונטהל, בא כוח הכנסייה, בקשת הדחייה של העירייה, כמו גם עצם הסירוב להנפיק את המסמך הדרוש להשלמת העסקה, נובעים ממניעים זרים ופסולים — ולמעשה נובע מרצונה של העירייה לטרפד את העסקה כולה.

את דבריו מבסס לוונטהל על פגישה שנערכה, לפי תשובת הכנסייה לבקשת הדחייה של העירייה, ב–24 באוגוסט. בפגישה נכחו מנכ"ל עיריית ירושלים, אמנון מרחב, עם עוזר ויועץ מטעמו, ואילו את הכנסייה ייצג עו"ד לוונטהל.

בתשובת הכנסייה כתב לוונטהל: "בשיחה זו נתבקש הח"מ לוודא באם יש דרך שבה העותרים יבטלו את העסקה, והמקרקעין יושבו לעותרים. עוד הוסיפו מנכ"ל העירייה ועוזרו כי 'חבל שלא הכירו את הח"מ קודם לכן, שכן היו 'רוכשים את העסקה' (ככל הנראה מדובר ברכישת הקרקעות; נ"ב). מובן כי תשובת הח"מ היתה כי הוא המום מהפנייה, וכי לולא העיכוב במתן אישור העירייה, הנכסים כבר היו רשומים בלשכת רשום המקרקעין על שם אותו צד ג'. מכל מקום, נאמר למשתתפי הפגישה כי לא ניתן לבטל את העסקה".

עוד נכתב כי בהמשך פנה עוזרו של מרחב ללוונטהל ביום רביעי האחרון, בשיחת טלפון שבה "שב על הבקשה כי העותרים יבטלו את העסקה ואף הגדיל לעשות באומרו כי על המשיבים לבדוק אם העסקה אינה פיקטיבית". בעקבות זאת, טוענת הכנסייה, "ניתן להסיק כי העיכוב בהנפקת האישור אינו נובע מקושי אמיתי, כפי שטענה העיריה בכמה הזדמנויות, כי אם משאיפותיה של העירייה להביא לביטול העסקה כולה". עוד נטען כי בעירייה עושים "שימוש לרעה במידע שהגיע לרשותם במסגרת חובתם להנפיק את אישור העירייה, תוך שהם מנסים להשפיע על העותרים לבטל את ההסכם".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים מסתייגת לחלוטין מטענותיו של עו"ד לוונטהל, אשר אין שום קשר בין המציאות לבין האמירות שבבקשתו. בכל הנוגע לעתירה, הרי שבעניין זה פועלת העירייה על פי סמכויותיה שבדין וטרם הנפקת אישור היא נדרשת לבצע בדיקות רבות. עשרות אלפי תושבי ירושלים נמצאים בעת הזו בחוסר־ודאות בנוגע לנכסיהם בעקבות עסקות שביצעה הכנסייה.

"העירייה, יחד עם המדינה וקק"ל, רואות חשיבות לפתור את הסיטואציה שנוצרה ואשר היא בעלת פוטנציאל נזק לתושבי ירושלים. לעיריית ירושלים קשרים טובים עם הפטריארך היווני האורתודוקסי ואנו בטוחים כי בזכות קשרים אלה נוכל לסייע לתושבים ולהגיע לפתרון המצב שנוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה