מחקר חדש: Airbnb אחראית להתייקרות דירות קטנות בתל אביב

על פי המחקר, כניסתה של רשת השכירות השיתופית לישראל ב-2013, גרמה לתוספת של 324 שקל בחודש להתייקרות דמי השכירות של דירות קטנות בעיר ■ את המחקר ערך ד"ר יואב קרנר בהזמנת "הקונגרס החברתי" והתאחדות המלונות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר Airbnb
Airbnbצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מחקר חדש שפורסם ביולי האחרון מוצא כי לתחילת פעילותה של Airbnb בישראל היתה השפעה על התייקרות דמי השכירות בתל אביב. בפרט אמורים הדברים לגבי דירות קטנות, בנות 1.5 עד 2 חדרים, שהן הנכס השכיח ביותר המוצע להשכרה במסגרת Airbnb.

את המחקר ערך ד"ר יואב קרנר - מרצה לסטטיסטיקה וחקר ביצועים באוניברסיטת בן גוריון בנגב, להזמנתם של "הקונגרס החברתי" - התארגנות שהקימו כמה מבוגרי המחאה החברתית העוסקת בלמידת מקורותיו של משבר הדיור והצעת פתרונות לו, והתאחדות המלונות - שהיא כמובן גוף בעל אינטרס בהגבלת פעילות Airbnb בישראל.

"בהתאם לחוות דעתי ובהתבסס על המידע הציבורי שהונח לפני, התוצאות מראות כי בשנים 2016-2013 וברבעון הראשון של 2017 נרשמה עליית מחירי שכירות בתל אביב, החורגת מעליית מחירי השכירות הכללית בעיר בשנים שלפני כן - שהיתה מתואמת עם עליית מחירי השכירות הארצית", כתב קרנר. "שינוי מגמה זה בשנים 2013 ואילך מיוחס להערכתי להקטנת היצע הדירות בשנים אלו, הנובע בעיקר ממיזמי 'שכירות שיתופית', כאשר הבולט שבהם הוא Airbnb. עלייה זו אף בולטת יותר בקרב דירות קטנות - בנות 1.5 עד 2 חדרים - שבהן התמקדתי בחוות דעת זו, היות שהן השכיחות ביותר במיזמי שכירות שיתופית".

במסגרת המחקר בנה קרנר מודל לקשר בין עליית מחירי השכירות הממוצעים בתל אביב לבין מחירי השכירות הממוצעים באזורים שונים בארץ, ובמדינה כולה. כמו כן, לאור מאפייני הדירות בשכירות שיתופית, בחן המודל רק דירות של 2-1.5 חדרים. טווח הזמן שנבדק היה הרבעון הראשון של 2007 עד לרבעון הראשון של 2017.

הבחינה העלתה שני ממצאים מרכזיים. הראשון, והצפוי, הוא כי קצב עליית מחירי השכירות בתל אביב גבוה משמעותית מזה שבשאר אזורי הארץ, וכמובן גם מקצב ההתייקרות הארצי הממוצע. זאת ביחס של 1.386 לטובת תל אביב. כלומר, על כל שינוי של שקל אחד בשכר הדירה הממוצע הארצי, שכר הדירה הממוצע בתל אביב גדל ב-1.386 שקלים.

אלא שלצד משתנה זה מצא קרנר "גורם חדש נוסף, שהשפעתו הממוצעת בשנים 2016-2013 על שכר הדירה של דירת 2-1.5 חדרים בתל אביב הוא ייקור של 324 שקל בחודש, לא פחות. בהינתן הנתונים שפורסמו בשנים הללו, משמעות גורם זה היא ייקור שנתי של 9% עד 10% בשכר הדירה של דירות בנות 2-1.5 חדרים".

כאמור, להערכת קרנר גורם נוסף זה הוא כניסתו - החל מ-2013 - של שחקן משמעותי חדש לשוק - Airbnb, אשר הוריד את היצע הדירות. "העובדה שהשפעה גדולה יותר של הגורם הנוסף נרשמה בדירות הקטנות יותר, השכיחות יותר במיזמי השכירות השיתופית, מחזקת את ההשערה שהגורם המייקר הוא אכן מיזמי השכירות השיתופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב