שקד הקימה צוות לפתרון משבר קרקעות הכנסייה בראשות המשנה ליועמ"ש

על הקרקעות במרכז ירושלים המוחכרות לקק"ל בנויות 1,100 דירות ■ רכישתן באחרונה בידי קבוצת אנשי עסקים מעוררת חרדה בקרב תושבי האזור הנמצאים בסיבוך משפטי שאינו מאפשר להם למכור את הדירות ■ ח"כ עזריה: "המדינה עצמה עד עכשיו עיניים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איילת שקד
איילת שקדצילום: מרק ישראל סלם
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שרת המשפטים, איילת שקד, הקימה צוות פנים ממשלתי, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, כדי לגבש פתרון למשבר החריף שנוצר בעקבות מכירתם של מאות דונמים במרכז ירושלים, שהיו בבעלות הכנסייה היוונית־אורתודוכסית ומוחכרים לקק"ל, לקבוצת אנשי עסקים פרטיים. בקרקעות אלה בנויים כ–1,100 דירות, מלונות ושורה של מבני ציבור. על הקמת הצוות הוחלט בישיבה שקיימה השרה לפני כשבועיים.

הקמת הצוות באה בעקבות החשיפות התקשורתיות מיוני, שלפיהן כבר ב–2016 רכשה קבוצת אנשי עסקים, בראשות נועם בן דוד, את זכויותיה של הכנסייה היוונית־אורתודוכסית במרכז ירושלים, בשכונות טלביה, ניות ועמק המצלבה.

העברת הבעלות בקרקעות הכנסייה לגוף פרטי הביאה לחוסר ודאות ואף לחרדה בקרב אלפי התושבים המתגוררים במקום, שעלולים למצוא את עצמם נדרשים לרכוש מחדש את הדירות שבהן הם מתגוררים עם פקיעת תוקף חוזי החכירה של קק"ל, הצפויה להתרחש בטווח של 18–35 שנה מהיום.

בנוסף לכך, המצב המשפטי הסבוך משליך גם על איכות החיים הנוכחית של תושבי המקום, שאינם יכולים למכור את דירותיהם בשווי שיאפשר רכישת דירה חלופית. גם מי שיבקש לרכוש נכס במקום צפוי לגלות כי אין ביכולתו ליטול משכנתא במערכת הבנקאית, בשל חוסר הוודאות לגבי עתיד האזור.

על פי ההחלטה, תכלול העבודה בשלב ראשון את הרחבת הבסיס העובדתי לגבי החוזים שנחתמו בשנות קום המדינה בין קק"ל והכנסייה, וכן חוזי העברת הזכויות שנחתמו בשנים האחרונות בין הכנסייה לרוכשים הפרטיים. לאחר ביסוס התשתית העובדתית, הצוות יציע פתרונות אפשריים, ובכלל זה תיקוני חקיקה אם יידרשו. הזמן שהוקצב לצוות עד להגשת ההמלצות הוא כחודשיים. מלבד קמיניץ, צפוי הצוות לכלול נציגים מטעם השמאי הממשלתי הראשי, רשות מקרקעי ישראל ואגף התקציבים במשרד האוצר. נציגי עיריית ירושלים וקק"ל יפקדו גם הם את דיוני הצוות כמשקיפים.

לאחר הקמת הצוות מסרה שקד כי "המדינה תמצא את הפתרון המאוזן והראוי כך שלא ייפגעו זכויותיהם של התושבים באזור תוך השמת דגש על זכות הקניין".

להפקיע את האדמות תמורת פיצוי ליזמים

לפני כמה שבועות הניחה ח"כ רחל עזריה (כולנו), שכיהנה בעבר כסגנית ראש עיריית ירושלים, הצעת חוק פרטית על שולחן הכנסת שנועדה לפתור את המשבר. על פי ההצעה, תוסמך המדינה להפקיע את כלל קרקעות הכנסייה שהועברו לידיים פרטיות אחרי 2010 תמורת תשלום ליזמים. עוד על פי ההצעה, יוסמך שר האוצר לקבוע הוראות בדבר שיעור הפיצויים שישולם עבור הקרקע. כלומר — ההחלטה מאפשרת למדינה לשלם ליזמים פיצוי נמוך מאשר שווי השוק של הקרקע, שבאזור מרכז ירושלים עשוי להגיע לעשרות מיליארדי שקלים. על ההצעה חתמו 40 חברי כנסת מכל סיעות הבית.

לדברי עזריה אלפים מתושבי הבירה מצויים כיום במצוקה. "עד היום המערכת עצמה עיניים והתנהלה כאילו אין במצב שנוצר כל בעיה", אמרה. "אך האמת היא שבמצב שנוצר אלפי אזרחים מצויים במצוקה כבר כיום, לצד החרדה מפני האפשרות שיאבדו את רכושם בעתיד. זה לא משהו שניתן להמשיך להתעלם ממנו, ולכן הגשתי את הצעת החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט