"אם אשכיר לערבים זה ירתיע שוכרים"

האגודה לזכויות האזרח פנתה באחרונה למשרד המשפטים בדרישה לפרסום הנחיות ברורות למתווכי דירות לא להפלות לקוחות בשל מוצאם: "המסר הוא פשוט: גזענות לא מתווכים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
דפי מודעות דירות להשכרה
דפי מודעות דירות להשכרה צילום: אסף עברון
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מה אמור לעשות מתווך נדל"ן כשהוא מקבל הוראה מבעל בית שלא למכור את הדירה לערבים? האגודה לזכויות האזרח פנתה באחרונה לרשמת המתווכים במקרקעין במשרד המשפטים, אתי מויאל, בדרישה להוציא הנחיה לכלל המתווכים, שלפיה אפליה של מתעניינים בנכס, או שיתוף פעולה עם דרישה מפלה מצד בעל הנכס, הם אסורים ומהווים עבירת משמעת.

בשיחות שאירגנה האגודה לזכויות האזרח בין מתווכי נדל"ן למתעניינים ברכישת או בשכירת דירות, נמצא כי מתווכים רבים מוסרים מידע שונה ללקוחות על בסיס מוצאם, כאשר מתעניינים ממוצא ערבי נדחו בשלושה מתוך חמישה מקרים. כך למשל, כאשר פנה מתעניין ממוצא ערבי בשם מוסטפא למתווכת מסוימת בנוגע לזמינות דירה בכרמיאל, הוא נענה כי "היינו אתמול עם לקוחות שעדיין לא יודעים אם כן או לא, אז אנחנו קצת עוצרים את זה". לעומת זאת, באותה השעה התקשרה מתעניינת נוספת שהזדהתה בשם נוי, ללא מבטא ערבי, ולה אמרה המתווכת כי הדירה עדיין אקטואלית וכי ניתן לבוא לראותה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בנצרת עילית התוודה מתווך בפני נציגי האגודה כי יש ברשותו דירה שהתבקש למכור רק ליהודים, ולכן הוא מציע אותה רק להם. גם ביפו התוודה אחד המתווכים על דרישה דומה שקיבל. מגמה זו שכיחה לא פחות בשוק השכירות, כאשר שוכרים ממוצא ערבי מבקשים לשכור דירות מיהודים ונתקלים לא אחת בסירובים. מקרים דומים התפרסמו באחרונה, כאשר זוגות ערבים שביקשו להשתתף בקבוצת רכישה בפרויקט מגורים, נדחו על רקע מוצאם.

"אין לי שום בעיה עם ערבים שיתגוררו בדירה שלי, אבל יש לי בבניין כמה דירות ואני יודעת שאם אשכיר לערבים – זה אולי ירתיע שוכרים שלי מדירות אחרות ויקשה עלי למצוא שוכרים. לכן אני נמנעת מזה וכך גם מנחה את המתווך שלי שמתעסק בדירות", סיפרה בעלת דירות בבניין ברמת גן.

בפניית האגודה לרשמת המתווכים נטען באמצעות עו"ד גיל גן-מור, כי התנהגות זו של המתווכים עומדת בסתירה ברורה לחובה הקבועה בחוק לאיסור אפליה במתן שירותים ובמכירת מוצרים וגם לפי חוק המתווכים במקרקעין. באגודה מוסיפים כי בכפוף לחובת המתווך למסור ללקוח כל מידע מהותי הנוגע לנכס, על המתווכים למנוע כל שיתוף פעולה עם דרישות מפלות מצד בעלי הנכסים.

עוד אמרו שם כי "התנהגות מפלה מסוג זה פוגעת במקצועיות המתווכים. מי שפונה למתווך מצפה ממנו לקבל שירות ענייני ונטול פניות, ולא להיחשף לאפליה, לשיקולים זרים, להטעיה ולרמייה".

עו"ד גן-מור אמר כי "מתווך נדל"ן שנתקל בדרישה מפלה צריך לסרב לה, ומי שישתף פעולה עם אפליה - על המדינה להעמידו לדין משמעתי, וזאת מתוקף הרישוי שקיבלו והמקצועיות שלהם. המסר הוא פשוט: גזענות לא מתווכים, ואנו מצפים ממשרד המשפטים להנחות את המתווכים שלא להפלות".

יו"ר איגוד מתווכי המקרקעין בישראל, יצחק לוי, פירסם בתגובה מכתב כי בכוונתו לכלול במסגרת כללי האתיקה שלו הוראות האוסרות על התנהגות מפלה מטעמים לא עניינים, וכי בכוונתו להנחות את ציבור המתווכים בעניין. לצד זאת, הדגיש לוי את המחויבות של המתווך כלפי הלקוח. "איסור התנהגות מפלה לא אמור לגרוע ואמור לבוא באיזון עם חובת הנאמנות של המתווך ללקוח", נכתב.

עוד לא ברור כיצד מתכוונים במשרד המשפטים ובאיגוד מתווכי המקרקעין לאכוף את איסור האפליה ואילו מנגנוני פיקוח יפעלו על המתווכים, אך לפי כוונת האגודה לזכויות האזרח יש להשריש את איסור האפליה כאחת מהנורמות המקצועיות של המתווך, ובתוקף כך מי שיפר את איסור ההפליה - יינקטו נגדו אמצעי ענישה עד כדי שלילת הרישיון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"