כישלון הפינוי-בינוי: במקום להאיץ בנייה של אלפי דירות – מספר הפרויקטים צנח

ב-2014 התחילה בנייתן של 2,892 יחידות דיור בפרויקטי פינוי־בינוי, וב-2016 היה מספרן 2,263 - רק 4% מתוך סך התחלות הבנייה ■ הרשות להתחדשות עירונית, שהחוק להקמתה אושר לפני יותר משנה, עדיין לא התחילה לפעול מסיבות שאינן ברורות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונה בראש העין
אתר בנייה במרכז הארץצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

4% בלבד מתוך כלל הדירות שבנייתן התחילה ב–2016 נבנו במסגרת פרויקטים של פינוי־בינוי — כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). מדובר ב–2,263 דירות מתוך 53,239 דירות שבנייתן התחילה אשתקד. למרות הצהרות המדינה כי היא מבקשת להגדיל משמעותית את שיעורם של פרויקטים אלה מתוך כלל הבנייה בישראל, הצעד המרכזי שחוקקה לצורך ביצוע המהלך — הקמת רשות להתחדשות עירונית — אינו מיושם, מסיבות שאינן ברורות.

את הנתון הציג אתמול נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, במהלך דברים שנשא ברעננה בטקס לציון תחילת עבודות ההריסה בפרויקט פינוי־בינוי שנבנה ברחוב ויצמן בעיר. "פרויקטי פינוי־בינוי הם הפרויקטים הכי מאתגרים שיזמים יכולים לקחת על עצמם כיום", אמר בריק, והוסיף כי "בישראל יש מאות שכונות הזועקות להתחדשות עירונית, אבל התוצאות בשטח לא מספיק מעודדות".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנטצילום: עופר וקנין

מהשוואה שערך TheMarker למצב בשנים האחרונות עולה כי לא רק שמספרן של התחלות הבנייה במסגרת פרויקטי פינוי־בינוי לא צמח — הוא אף הצטמצם. נתון התחלות הבנייה של 2016 אמנם מבטא עלייה קלה של 5% ביחס למספר בפרויקטי פינוי־בינוי ב–2015 (2,159 יחידות דיור), אבל גם מהווה צניחה של 22% ביחס למספר ההתחלות בפרויקטים אלה שנה קודם לכן, ב–2014, שהיה 2,892 דירות. באותה השנה 6% מהתחלות הבנייה בישראל היו במסגרת פרויקטי פינוי־בינוי.

גם הרבעון הראשון של 2017 אינו מבשר על שינוי של ממש בקצב הבנייה. במהלך הרבעון התחילה בנייתן של 567 דירות בפרוייקטי פינוי־בינוי — נתון שמלמד על קצב שנתי של כ–2,300 דירות.

התמונה משתנה אם מחשיבים גם את מספר הדירות שנבנות במסגרת תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38), במסלול הריסה ובנייה מחדש. ב–2016 נרשמו 3,129 התחלות בנייה מכוח התוכנית הזאת, ובסך הכל מספר התחלות הבנייה של מבנים חדשים שמחליפים מבנים ותיקים שנהרסו הוא 5,392 דירות (10% מכלל התחלות הבנייה ב–2016).

ואולם מסלול זה נחשב נחות ביחס למסלול הפינוי־בינוי — שכן הוא אינו כולל תכנון מחודש של המתחם, ובכלל זה התייחסות לחידוש התשתיות ותוספת מוסדות ציבור. מסיבה זאת, רשויות מקומיות רבות מעדיפות לקדם בעיר בעיקר פרויקטים של פינוי־בינוי, ומגבילות את האזורים בעיר שבהם ניתן לקדם פרויקטי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש.

סיבה נוספת להגבלת מסלול זה על ידי השלטון המקומי היא שבמסגרת תמ"א 38, הרשות המקומית אינה זוכה בהיטלי השבחה, שאמורים לממן את שדרוג התשתיות.

גלנט מתמהמה

אף שמסלול הפינוי־בינוי נחשב למיטבי הן מהבחינה התכנונית והן מבחינת יכולתן של הרשויות המקומיות לממן את התשתיות ומבני הציבור הנדרשים לתוספת האוכלוסייה — בפועל דווקא מסלול זה נחלש, עם מספר זעום של התחלות בנייה, שמתמעט והולך. הירידה במספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית מתרחשת אף שברמה ההצהרתית הממשלה מבקשת להגדיל משמעותית את משקלם מכלל פרויקטי הבנייה החדשים.

מאחר שפרויקטים מסוג זה נחשבים מורכבים במיוחד לקידום, כבר במהלך 2014 התחיל משרד האוצר לקדם את הקמתה של רשות מיוחדת שתסייע לקדם אותם — הרשות להתחדשות עירונית. הכנסת ה–19 התפזרה לפני שהספיקה להשלים את החקיקה, ועם תחילת פעילותה של הכנסת הנוכחית הקים שר האוצר, משה כחלון, ועדה מיוחדת לשם השלמת העבודה על החוק להקמת הרשות להתחדשות בראשות ח"כ אלי כהן מסיעתו (כיום שר הכלכלה).

אלא שהליך החקיקה היה אטי ומייגע, והתעכב במשך חודשים ארוכים על רקע אי־הסכמות בין משרד האוצר, שיזם את החוק, לבין משרד המשפטים ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט. אי־הסכמות אלה נסובו בעיקר סביב דרישת גלנט כי מנהל הרשות יהיה מינוי מטעמו. לבסוף נכנעו משרדי האוצר והמשפטים, וחקיקת החוק להקמת הרשות הושלמה לפני שנה בדיוק, באוגוסט 2016.

גם השלמת החקיקה לא הביאה לכך שהרשות תקרום עור וגידים. לאחר שנלחם על זכותו למנות את ראש הרשות בעצמו, התמהמה גלנט זמן רב לפני שבחר מנהל. באפריל 2017 הכריז על ראש עיריית חדרה לשעבר, חיים אביטן, כמועמד מטעמו לניהולה של הרשות. ואולם אביטן עדיין לא מונה, והרשות עדיין לא התחילה לפעול.

פנייה למשרד השיכון, שביקשה לבדוק היכן עומדים כעת הדברים, נענתה כך: "בשנתיים האחרונות המשרד פועל ללא לאות לתנופה בנושא ההתחדשות העירונית. כפועל יוצא מכך, קיימת מגמת עלייה תמידית במתן היתרי בנייה. ב–2016 ניתנו יותר היתרי בניה לפינוי־בינוי מאלה שניתנו ב–2014. באופן טבעי, כיום רואים את פירות התחלות הבנייה של היתרי השנים הקודמות. בשנים הבאות נראה את פירות היתרי הבנייה של השנתיים האחרונות. נושא הקמת הרשות להתחדשות עירונית נמצא בטיפול מתקדם".

"כל מכרזי המדינה פונים לפלח שוק אחד"

את הפרויקט ברעננה שלכבודו נערך האירוע שבו נאמרו הדברים, מקדמות במשותף חברת אשלי בבעלות אשר אלון, לי־רן בבעלותו של בריק וש.מיכלסון בבעלות יעקב אפריון. במסגרתו צפויים ארבעה בניינים ותיקים בני 48 דירות להיהרס, ובמקומם יבנו היזמים 154 דירות בארבעה בניינים בני 10 קומות. לאחרונה אף החלו היזמים בשיווק הדירות בפרויקט במחירים של 1.79 מיליון שקל לדירות שלושה חדרים, 2.2 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים, ו–2.49 מיליון שקל לדירת חמישה חדרים.

לדברי אשר אלון, בעלי חברת אשלי, "מדובר במתחם השני שאנחנו הורסים ברעננה. בשנים הקרובות נבנה ברעננה 400 דירות. כיום, בעוד כל המכרזים של המדינה פונים לפלח שוק מסוים של מחיר למשתכן, וחלק ניכר מעתודות הקרקע בנווה זמר כבר נבנו, הדרך היחידה לספק היצע דירות למשפרי דיור ולהמשיך להצעיר את רעננה היא בפרויקטי התחדשות עירונית".

עו"ד איתן גינזבורג, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רעננה, הדגיש כי שליש מהדירות בפרויקט צפויות להיות דירות שלושה חדרים, ואמר כי "כל הפיתוח בעיר נעשה בהתאם למדיניות תכנונית המאפשרת גם לצעירים למצוא דירה המתאימה לצרכיהם". עוד לדבריו, "רעננה עוברת תהליך משמעותי של התחדשות עירונית. פרויקטים מסוג זה מאפשרים לתושבים, הגרים בשכונות שנבנו לפני שנים רבות, לשפר את איכות חייהם וליהנות מדירות ומבניינים משודרגים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד