הסכמי הגג הם הוכחה לכישלון

אין שיטה בישראל לחיזוק הערים. הממשלה יוצאת במבצע, ועוזרת לראש עיר בהווה על חשבון איכות החיים של התושבים בעתיד

מירב מורן
מירב מורן
אשדוד
האם אשדוד בדרך למתיחת פנים?צילום: אילן אסייג
מירב מורן
מירב מורן

הסכם גג הוא שם כולל לחוזים שנחתמים בין רשויות מקומיות בישראל לבין משרד האוצר, משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל, כדי לעודד ערים ומועצות לקלוט תושבים נוספים. הרעיון נולד כשרשויות לא התקדמו בבניית מגורים, מכיוון שחששו מפני הגדלה של אוכלוסייתן.

משמעות הגדלת האוכלוסייה היא הכבדה בהוצאות על קופת העיר — מכיוון שתושבים משלמים ארנונה נמוכה (בהשוואה לעסקים), ובנוסף, דורשים שירותים יקרים, כמו חינוך ורווחה. לפיכך הרשויות המקומיות מעדיפות משרדים ושטחי מסחר, שמניבים ארנונה בתעריפים גבוהים בהרבה, בלי הוצאות נלוות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

במקום להתמודד עם הבעיה העקרונית — הפער העצום בין עלות כל תושב להכנסות שמקבלת הרשות בגינו, המסתכם באלפי שקלים בשנה לכל משפחה — המציאו במשרדי האוצר והשיכון נוסחה שתדחוף את הערים לבניית מגורים, וארזו אותה ב"הסכם גג". זה מבנה ההסכם: המדינה מוכרת אדמות בבעלותה הנמצאות בתחום הרשות המקומית, ויזמים שקונים אותן יודעים שהעירייה מתחייבת לבנות עליהן למגורים. חלק מכספי התמורה ששילמו היזמים בקניית הקרקע עוברים לעירייה כתמיכה בפיתוח ובהקמה של מוסדות ציבור ותשתיות פיזיות לשירות התושבים החדשים שמגיעים.

הסכמי הגג נחתמים עם ערים שמתחייבות למינימום בנייה — לא פחות מ–2,000 יחידות דיור בשנה, ולא פחות מ–5,000 לכל הסכם. המינימום, לפיכך, מייצג לפחות עוד 20 אלף תושבים לעיר, והרבה יותר ככל שגדל מספר יחידות המגורים שהעיר התחייבה לבנות. מכיוון שהתמורה מהמדינה עבור כל יחידת דיור חדשה היא גבוהה, הפיתוי לחתום על ההסכמים גדול. ואכן, עד כה הסכימו יותר מ–20 ערים להצטרף למבצע.

העלאת הארנונה - צעד יעיל שלא יבוצע

ואולם במהלך הזה יש מוקש. הכסף ניתן לכיסוי ההוצאה הראשונית של העיר, המקימה תשתיות פיזיות לקליטת התושבים החדשים. אלא שבמקביל לקליטת התושבים החדשים, נשארים התושבים הוותיקים, ואתם גם ההוצאות השוטפות הכרוכות בקיום כלל התושבים, הנופלות על הרשות המקומית. במלים אחרות, המדינה מממנת בניית בית ספר תיכון, מדרכות ומתקני אשפה חדשים, אך לא את מצבת המורים שגדלה, את קווי איסוף הפסולת שהתארכו, את תחזוקת החוצות — ולא את כל יתר העלויות השוטפות שצומחות לאחר שעיר גדלה ב–20, ב–40 או אפילו ב–100 אלף תושבים בתקופה קצרה.

הסכמי גג מצטיירים כמהלך חיובי, מכיוון שהם מגדילים את מלאי הדיור, אך למעשה מדובר בקישוט — טיפול בתופעת לוואי, שאינו מביא מזור לבעיה העקרונית. ערים היו שמחות לבנות דירות ולמשוך אליהן תושבים אלמלא הפער העצום בין המס שתושב משלם (המגולם בארנונה) לבין עלות השירותים שצריך לתת לו.

פתרון מהיר לבעיה שנוצרה הוא העלאת תעריפי הארנונה לתושבים באופן שישקף את ההוצאות עליהם, שעליו יחליטו שרי האוצר והפנים. עם זאת, בגלל המחיר האלקטורלי שישלם פוליטיקאי שיהיה אמיץ מספיק כדי להחליט זאת — אין סיכוי שהדבר יקרה.

פתרון אחר הוא שהמדינה תשלים לכל רשות את עלות השירותים לתושב, באופן שיטתי ולפי נוסחה אחידה, שאינה נתונה למשא ומתן. נוסחה קבועה וידועה מראש תבטיח לתושבים רמת שירות נאותה בכל הארץ, ולרשויות המקומיות תהיה ודאות ויכולת לתכנן את הפיתוח שלהן.

אבל גם את זה לא עושים. הממשלה לא רוצה להתחייב. היא מעדיפה העברות אד־הוק של מיליארדי שקלים לשלטון המקומי, בהסכמים שנחתמים עם חלק מהרשויות, ועם כל רשות ורשות בנפרד, בתנאים שאינם זהים, שאפשר לנהל עליהם משא ומתן ולהכניס לתוכם סעיפים גלויים וסמויים — כמו הסעיף שנמחק בסוף השבוע מההסכם עם עיריית אשדוד, שבטיוטה שלו הובטח כי 25% מהדירות שייבנו יועדו לחרדים. הסעיף נמחק אחרי דיון ארוך בבית המשפט המחוזי בבאר שבע אצל השופטת יעל רז־לוי, שקיבלה בשבוע שעבר החלטה חשובה, שלמרבה האירוניה אינה פותרת את שורש הבעיה. הסכמי הגג הם הוכחה לכך שהשיטה לא עובדת. אם ממשיכים לחתום עליהם בתיקונים קלים, במקום לאמץ פתרון שיטתי — זו הודאה בכישלון יסודי במבנה המימון של השלטון המקומי.

בחתימה על הסכם גג, ראש עירייה מכהן קוצר תהילה קצרת טווח: הוא מביא לעיר הרבה כסף, מייצר משרות חדשות שאפשר לאייש, ויכול לפרסם מכרזים למהלכי בנייה גדולים שהתשלום עבורם גדול ומובטח. הבעיה מתעוררת כשהמגורים החדשים מתאכלסים, והרשות נדרשת לתת שירותים למספר גדול בהרבה של תושבים.

בינתיים נודע כי לפחות שתיים מבין הערים הראשונות לחתום ולקיים את חלקן בהסכם, ראש העין וקרית גת, נקלעו לקשיים פיננסיים שעלולים לפגוע ברמת השירותים שהעירייה תוכל לתת לתושבים. מומחי תכנון ערים מבכים על כך שהסכם הגג פוגע בסיכויים של באר שבע להתחזק כלכלית, ולהפוך למטרופולין של ממש — אבל עד שלא תהיה שיטה שתבטיח את סגירת הפער המובנה במסי השלטון המקומי, באר שבע, קרית גת וראש העין הן רק ההתחלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות