להוציא את באר שבע מתכנון הכבישים המעגלי - ולהעבירה להליכה

תוכנית המתאר של באר שבע מתארת רשת של תחבורה ציבורית ייעודית - אבל הנסיעה היא במסלולים מעגליים, שיאריכו את הדרך באופן בלתי־סביר לחלוטין

מירב מורן
מירב מורן
באר שבע
באר שבע, שדרות רגרצילום: אייל טואג
מירב מורן
מירב מורן

תוכנית המתאר של באר שבע מבקשת להחזיר למרכז העיר חיוניות, באמצעות עידוד שימוש בתחבורה ציבורית הכרוכה בניידות בהליכה, כמו שמקובל בכל הערים הגדולות בעולם. הכלים שבהם מתכוונים להניע את השינוי מעוררים חשש שהמתכננים לא הלכו ברגל ולא נסעו באוטובוסים כשגרה זמן רב.

נתחיל באוטובוסים — תחבורה ציבורית סובלת מחיסרון מובנה, היא עוצרת בתחנות ומפסידה זמן. כדי לקצר את הדרך ולאפשר שילוב קווים הנוסעים בצירים שונים, מסלולי הנסיעה צריכים להיות בקווים ישרים ולחצות זה את זה ברשת שתי וערב. תוכנית המתאר של באר שבע מתארת רשת של תחבורה ציבורית ייעודית — אבל הנסיעה היא במסלולים מעגליים, שיאריכו את הדרך באופן בלתי־סביר לחלוטין.

התיקון שנדרש פשוט. בניגוד לרכבות שזקוקות לתשתית מיוחדת, לאוטובוסים יש תשתית קיימת — הכבישים כבר סלולים, צריך רק לקבוע מסלולים קצרים, הם קצרים ככל שרשת הרחובות צפופה יותר. זה מביא אותנו לשאיפה השנייה של המתכננים: להפוך את באר שבע לעיר שבה מתניידים גם בהליכה.

המתכננים מדגישים את החזיתות המסחריות ואת המדרכות הרחבות כאמצעי המעודד את השינוי, זה נכון בקניון, אבל בעיר צריך קצת יותר. כדי למשוך אנשים ללכת ברגל, בכלל, וגם לרחוב הראשי שבו נמצא המסחר, רחובות אחרים ורבים בסביבה צריכים להוביל אליו. הוא צריך להיות צר, כדי להקל על מעבר מצד לצד ושיהיו בו מעברי חצייה קרובים זה לזה. אם רחוב מסחרי אינו מחובר לרשת, הוא רחב מדי והמרחקים שנדרש הולך הרגל לעבור כדי לחצות ארוכים מדי. כך, המדרכות הרחבות יישארו שוממות והחנויות שמאחורי החזיתות המסחריות היפות יפשטו את הרגל. דוגמה לכך הוא רחוב קיבוץ גלויות בתל אביב, שלכל אורכו יש חזית מסחרית, ואינו מצליח להתרומם כבר שנים.

אם לבנות בתוך עיר הוא דבר מסובך, לשנות את תוואי הרחובות בתוכה מסובך שבעתיים. בלי רשת שמתחשבת בהולכי הרגל — התוכנית תחמיץ את העיקר. על אדריכל העיר, רועי לביא (המכהן בתפקיד כשנה) מוטלת משימה גדולה — להעביר את באר שבע לעידן הרשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן