מאחדים כוחות נגד האוצר: הוקם מטה מאבק ארצי נגד תוכניות הבנייה בערים

במאבק שותפים תושבים מנתניה, הרצליה, כפר סבא, הוד השרון, אשדוד, רמת השרון, פתח תקוה, קרית אונו, תל אביב, באר יעקב, נהריה וכן המועצה המקומית עמק חפר

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייה בשכונת כרמי גת. לזוהר ואשתו יש במקום כמה נכסים
צילום: אילן אסייג
מירב מורן
מירב מורן

עשרים נציגים של ועדי פעולה ציבוריים נגד תוכניות שמתקדמות בערים השתתפו אמש (א') במפגש שהתקיים בהוד השרון, והכריזו על ייסוד מטה מאבק ארצי נגד תוכניות הבנייה הגדולות שמקדם משרד האוצר. "לכל עיר יש תחלואים ובעיות, אך יש מכנה משותף רחב לכולן: טירוף בנייה ללא תכנון ראוי, תוך התעלמות מוחלטת מפגיעה באיכות החיים", אמרה מירית שקד ברק, ממובילות המאבק בכפר סבא.

מטה המאבק הסכים כי בכל הערים צריך לבנות ולפתח פתרונות מגורים ותשתיות חדשות שיקלטו את הגידול הצפוי באוכלוסייה, ואולם בין כל הנציגים הייתה הסכמה כי הדבר שדוחף את הפיתוח המתקדם כיום הוא צרכים פוליטיים ולא צרכי התושבים בהווה ובעתיד. "פקידי האוצר מעוניינים להגדיל את נפח הבנייה בארץ ולא משנה להם באיזה מחיר", אמר קובי חנוך, ממובילי המאבק בהוד השרון. "כמעט בכל התוכניות המתקדמות בערים מזהים חוסר תכנון של תשתיות ומרחבים ציבוריים, הרס ריאות ירוקות במרכזי הערים, וחוסר תכנון שלימים יחריף את בעיות התחבורה, וכתוצאה מכל אלה תפגע איכות חיי התושבים".

מטה המאבק הגדיר צוותי ייעוץ מקצועיים של מתכננים הכוללים אדריכלים, מתכנני ערים ומהנדסי תנועה, צוות משפטנים, צוותי כלכלה ובהם מומחים למימון מוניציפלי, ונציגים שייצגו את המטה באמצעי התקשורת.

"בשבועות האחרונים הבנו שמדובר בבעיה הנוגעת כמעט לכל תושב בישראל: ועדות התכנון והבנייה המחוזיות, מתייחסות לתושבים כפי שמתייחסים ליתוש טורדני. במקום להיות הגוף האחראי על התכנון לטובת הציבור וליצור מערך שקיפות ושיתוף הולם, הפכו הוועדות, בדחיפה של אנשי האוצר, לחותמות גומי המאשרות כל תוכנית. לא יתכן שבגלל שיקולים של פוליטיקאי כזה או אחר באוצר, שהיום כאן ומחר הוא שם, נישאר אנחנו להתמודד עם השלכות הטירוף לדורי דורות", אמר חזקי סיוויק, ממושב אביחיל ממובילי מאבק התושבים בעמק חפר נגד תוכניות הוותמ"ל הנבנות על שטחים פתוחים במועצה.

אורנה אנג'ל, אדריכלית ומומחית לקיימות, שהצטרפה למפגש כיועצת בתכנון עירוני, הוסיפה: "אנחנו מתמודדים עם חבורה של פקידים שרלטנים שהשתלטה על התכנון בישראל. הם סופרים אחוזי בנייה ויחידות דיור. זו אינה מהות התכנון העירוני שיפתח עבור תושבי מדינת ישראל איכות חיים טובה. בדרך שהאוצר הולך בה, אין קיימות, אין חיים, אין ערים. יש נטו חורבן לדורות הבאים".

נציגי מטה המאבק הסכימו כי המשבר בין התושבים לבין מוסדות התכנון הוא בהוצאת מנהל התכנון ממשרד הפנים והעברתו למשרד האוצר. "אגף התכנון נהפך לאמצעי המקדם אינטרסים פוליטיים, במקום להיות מנגנון מקצועי שנענה לאתגרים המתבקשים מהגידול באוכלוסייה ותאוצת העיור המשתמעת ממנו. לכן יש להחזיר את את התכנון למשרד הפנים לאלתר", סיכמה שקד-ברק. מטה המאבק יצא בקריאה לתושבי הערים בכל הארץ המרגישים הנפגעים מתוכניות הבנייה המתקדמות, להצטרף אליו.

הנציגים במפגש, אתמול

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "מדובר בטענות חסרות כל בסיס. איכות החיים של התושבים הינה חלק בלתי נפרד מהתוכניות שמקדמות ועדות התכנון בשיתוף עם הרשויות המקומיות. בוועדות התכנון נותנים את הדעת על כל דבר ודבר שיש בו בכדי לשפר את איכות החיים של התושב- גני הילדים, בתי הספר, הפארקים והריאות הירוקות, המסחר והתעסוקה ואיך להגיע ממקום למקום. ועדות התכנון רואות כיצד העיר מאפשרת מחזור חיים שלם לתושב. התהליך ממשיך גם ביצירת נגישות גבוהה לשירותים, לתעסוקה, לתרבות, לפנאי ונופש לכל אדם שגר במקום.

"התושב הוא לא רק הבסיס לתכנון הוא גם חלק בלתי נפרד מהתהליך. שיתוף הציבור קיים בהליך התכנון עוד מהשלב הראשון. מדובר בשלב בבסיסי שבא לידי ביטוי בקיום דיונים בקבוצות, אסיפות ציבוריות רחבות ופרסום באתר האינטרנט, שם הציבור מוזמן להגיב".

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה