הסכם גג חסר תקדים בהיקפו: אשדוד תתחייב לתוספת של 46 אלף יחידות דיור ב-7 שנים

מועצת העיר אשדוד תתכנס מחר לישיבה שלא מן המניין כדי לאשר את הסכם הגג, שאמור להוסיף לעיר עוד 160 אלף תושבים ■ אף שההצבעה עוד לא התקיימה, כבר נקבע מועד לטקס החתימה הרשמי ■ תרעומת במועצת העיר: "נתנו לנו פחות משבוע ללמוד את הפרטים"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשדוד
האם אשדוד בדרך למתיחת פנים?צילום: אילן אסייג
מירב מורן
מירב מורן

מועצת העיר אשדוד תתכנס מחר לישיבה שלא מן המניין, כדי להצביע על הסכם הגג שעליו עומד לחתום ראש העיר, יחיאל לסרי, עם נציגי הממשלה. בישיבה החריגה, שחברי המועצה זומנו אליה בהתראה קצרה, הם יתבקשו לאשר את ההסכם, שבמסגרתו יתווספו לעיר 46 אלף יחידות דיור חדשות. בשבוע שעבר התקיימה ישיבה שבה הציג לסרי את ההסכם בפני חברי הנהלת העיר — פורום מצומצם יותר ממועצת העיר.

אף שההצבעה עדיין לא התקיימה, כבר נקבע מועד לטקס החתימה הרשמי על ההסכם, ביום רביעי הבא (9 באוגוסט), בנוכחות שר האוצר, משה כחלון, ושר השיכון, יואב גלנט. לדברי לסרי, ייתכן כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יגיע גם הוא לטקס.

מטיוטה של הסכם הגג שהגיעה לידי TheMarker עולה כי עיריית אשדוד מתחייבת לקיים את ההסכם על היקפי הבנייה העצומים שבו בתוך שבע שנים בלבד. אם ההסכם יקוים במלואו, יתווספו לעיר — המונה כיום 220 אלף תושבים — עוד 160 אלף תושבים בתוך פחות מעשור.

תוכנית זו כוללת את התוספת המהירה והגדולה ביותר של דירות ותושבים שעירייה מתחייבת אליה במסגרת הסכם גג עד כה. לשם השוואה, עיריית ראשון לציון, שבה מתגוררים כרבע מיליון איש, התחייבה בהסכם הגג שלה לפני כשנה לבנייה של פחות מ–20 אלף דירות.

אם ההסכם יאושר, אשדוד מתחייבת ל–3,000 יחידות דיור חדשות בשנה בממוצע, ולא פחות מ–5,000 יחידות דיור בשנה וחצי שאחרי חתימת ההסכם. זהו קצב גבוה בהרבה מהקבוע במתווה היסוד של הסכמי הגג, הדורש מינימום של 2,000 יחידות דיור חדשות בשנה. כלומר, אשדוד אמורה לקלוט לתוכה בנייה בהיקף דומה לשכונת אם המושבות בפתח תקוה — מדי שנה במשך שבע שנים.

בנייה בשולי העיר, לצד החייאת המרכז

בהסכם הגג של אשדוד יש תוכניות בנייה משני סוגים: הסוג הראשון נוגע לבניית דירות על קרקע שרובה ככולה בבעלות המדינה. דירות אלה מיועדות להיבנות בשתי תוכניות גדולות של 7,000 ו–13 אלף דירות, שייבנו על מגרשים פתוחים בשולי העיר.

הסוג השני הוא דירות שייבנו בקבוצות קטנות יחסית: מאות יחידות דיור המתוכננות להיבנות בבניינים שיקומו במגרשים ריקים הפזורים בשטח העיר, בין שכונות קיימות, הנמצאים בבעלות פרטית או בבעלות מעורבת (פרטית וציבורית). הקמתן של דירות אלה תעבה את הבינוי העירוני ויישום התוכנית יאפשר התחדשות של שכונות ותיקות. הפיתוח אמור לתרום לחיבור בין אזורים שונים באשדוד, שכיום מתאפיינת בבנייה פזורה על פני שטחים גדולים ונפרדים.

הכסף למימוש הסכם הגג מגיע ממכירה של קרקעות מדינה — דבר היוצר תלות בין הבנייה בהתחדשות עירונית בתוך העיר לבין בניית השכונות בשוליה. זאת, משום ששיווק הקרקעות בשולי העיר הוא המקור העיקרי של המדינה למימון הסכומים שהבטיחה לעירייה בהסכם. כך, העירייה נכבלת לקידום מהיר של בנייה בתחומה. ככל שהבנייה תהיה בתוך העיר, היא עלולה להיתקל בהתנגדות מצד תושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות.

יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדודצילום: דודו בכר

במקרים אלה תוכל העירייה להיעזר בעדכון האחרון בתחום חוקי התכנון והבנייה, שמאפשר לקדם תוכניות בהליך מזורז דרך הוותמ"ל גם בקרקעות פרטיות. ההליך המזורז מצמצם את שלב ההתנגדויות ומגביל את הליכי שיתוף הציבור שבהם מחוייבים מנגנוני התכנון העירוני בהליכים רגילים.

בישיבת הנהלת העיר שבה הוצג ההסכם בשבוע שעבר, טען לסרי כי בניגוד לאמור בטיוטת ההסכם, ההתחייבות שעליה חותמת העירייה היא לבניית 30 אלף דירות בלבד, כשהשלב הראשון יכלול בנייה של 15 אלף יחידות דיור ויסתיים בתוך 4–5 שנים לכל היותר.

לדברי לסרי בישיבה, 40% מהדירות שייבנו במסגרת ההסכם יהיו דירות שלושה חדרים בגודל שלא יעלה על 75 מ"ר; 40% יהיו דירות ארבעה חדרים בגודל שלא יעלה על 100 מ"ר; ורק 20% מהדירות יהיו גדולות מ–100 מ"ר. זאת, לטענתו, כדי לא לדחוק מהעיר אוכלוסייה הזקוקה לדיור בר השגה.

לסרי אמר כי הכוונה היא לייצר מלאי דירות חדשות שמחירן ינוע סביב 800 אלף שקל. כמו כן הוא התחייב כי לפחות 30% מהדירות שייבנו ישוריינו לתושבי העיר במסגרת הגרלות מחיר למשתכן — וכן כי 25% מכלל הדירות יתוכננו בהתאמה לציבור החרדי.

דירות נוספות - בכפוף לשיווק שטחי מסחר

בטיוטת ההסכם מופיעות הסתייגויות שונות, הנובעות מהפקת לקחים מהסכמי גג שנחתמו עם ערים אחרות. כך למשל, נכתב כי מרגע שיינתנו היתרי הבנייה ל–5,000 יחידות הדיור הראשונות, העירייה תוכל לעצור מתן היתרים לדירות נוספות עד לשיווק שטחי מסחר ותעסוקה, שיאזנו את הבנייה המסיבית למגורים ויתמכו כלכלית בקליטת תושבים נוספים לעיר.

אלא שקיים ספק באשר ליכולת המימוש של שטחי התעסוקה והמסחר הנדרשים לקליטת 5,000 משקי בית, בהינתן תנופת הבנייה בערים השכנות, אשקלון וראשון לציון, שבונות גם הן שטחי מסחר ותעסוקה גדולים בשם אותה מטרה בדיוק — איזון יחידות המגורים שאליהן התחייבו בהסכמי הגג.

סימני השאלה והתהיות המרחפים מעל להסכם הגג הביאו את חברת האופוזיציה במועצת העיר אשדוד, הלן גלבר, לכתוב ללסרי ולמחות על המהלך כולו. לדבריה, טיוטת ההסכם הועברה לחברי מועצת העיר פחות משבוע לפני מועד הישיבה המיוחדת שנקבעה למחר.

גלבר כתבה ללסרי כי "הניסיון בהסכמי גג בערים אחרות מלמד שיש יתרונות ולא מעט חסרונות ביישומם. האם ראש העיר סבור שמספיקים ימים אחדים כדי ללמוד ולשאול שאלות בדבר תוכנית גורלית שתשנה את פני העיר מקצה לקצה בפרק זמן כה קצר? אני תומכת בקידום תוכניות ופתרונות דיור שיעצרו את נטישת הצעירים שידם אינה משגת לקנות דירה באשדוד, ואולם מדובר במהלך שהשפעתו על אופייה של העיר ארוכת טווח ומכרעת".

לדברי גלבר, אף שההסכם עדיין לא אושר או נחתם — כבר פורסמו הסכמים צדדיים שנחתמו עם גופים שונים בדבר הקצאות דיור לאוכלוסיות מסוימות. "בהיעדר מידע בהיר הנמסר לציבור, השמועות גורמות לתושבים בעיר בלבול, מרמור, והרע מכל — אובדן אמון בנבחרים", אמרה ל–TheMarker.

במכתבה מבקשת גלבר מלסרי לעכב את המהלך, ולהביא את ההסכם לדיון ראוי במועצה. לדעתה יש לבחור צוות היגוי שילמד את ההסכם במשך שלושה חודשים ויבחן את כל ההשלכותיו, תוך שיתוף נציגי ציבור ומומחים, ורק אז להביאו להצבעה במועצה. "החיפזון מהשטן", חתמה גלבר את מכתבה ללסרי.

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "הסכם הגג מחייב את העירייה להתבוננות ארוכת טווח, והסיוע הממשלתי מעניק מחויבות של משרדי הממשלה לתוכניות". כמו כן, טוענים בעירייה כי בתוך העיר לא יתוכננו יותר מ–10,000 דירות, "בלוח זמנים לא ברור, התלוי ביזמים ובתושבים ויכולת הנשיאה", לשון התגובה. באשר לזמן הקצר שהוקצה לחברי המועצה לעיין בהסכם המורכב, נמסר כי "שבוע הוא פרק זמן מספיק לכל הדעות".

כמו כן, הודגש כי אישור ההסכם במועצת העיר המורכבת מנבחרי הציבור הוא מהלך פורמלי גרידא: "לאחר שאושר בהנהלת העיר, האישור במועצת העיר וחתימת ההסכם אינם מוטלים בספק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד