בשורה טובה או "הרס נוראי"? התוכנית שתקפיץ את מספר תושבי הוד השרון ל-150 אלף

לאישור התוכנית קדמה מחאה ציבורית חריפה, שכללה הפגנות וצעדות מחאה של תושבים, וניסיונות שעלו בתוהו, מצד חברי מועצת העיר, לדרוש את החזרת התוכנית לדיון במוסדות התכנון המקומיים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הוד השרון
הוד השרוןצילום: דודו בכר
מירב מורן
מירב מורן

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז שבמינהל התכנון, אישרה היום (ב') את תוכנית המתאר להוד השרון. התוכנית כוללת תוספת של 27 אלף יחידות דיור לעיר, כדי לענות על יעד צמיחת העיר ל-150 אלף נפש תוך 20 שנה.

לאישור התוכנית קדמה מחאה ציבורית חריפה, שכללה הפגנות וצעדות מחאה של תושבים, וניסיונות שעלו בתוהו, מצד חברי מועצת העיר, לדרוש את החזרת התוכנית לדיון במוסדות התכנון המקומיים.

לתוכנית הוגשו מאות התנגדויות, גם לעצם תוכניות הפיתוח הבינוי, וגם להליך הגשת התוכנית, אשר לא כלל - לדברי המתנגדים - הליך שיתוף ציבור ראוי.

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של 1,140,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-110,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ו-567 דונם עבור מבני ציבור. התוכנית קובעת כי בנייה לגובה תיעשה רק באזורים בהם התשתית התחבורתית תאפשר זאת.

לפי הודעת הוועדה המחוזית התכנית כוללת רשת דרכים למגוון אמצעי ניידות: הולכי רגל ורוכבי אופניים ״שיתרמו לחיזוק הקשר בין חלקי העיר השונים ובינם לבין אזורי התעסוקה״, לשון ההודעה. כמו כן, נמסר כי התכנית עוצבה לאור סקר של שטחי הציבור הקיימים והמאושרים ברחבי העיר, כדי לבחון את הצרכים שהגדירו את התוספת הנדרשת של שטחים ציבוריים.

התוכנית מתייחסת למערכות הסעת ההמונים שיש בעיר, ובהן שתי תחנות רכבת וכן התשתיות שבהן תיפרש רשת אוטובוסים. בנוסף, התוכנית נסמכת על תוכנית הקו הצהוב של הרכבת הקלה, שתכליתו לחבר את הערים כפר-סבא, הוד השרון, רמת השרון, הרצליה, רמת גן, גבעתיים, תל אביב וחולון.

שטחי העיר הנמצאים ממערב לכביש 4 וכלולים בתחום תע''ש השרון אינם כלולים בתכנית שאושרה.

ועד התנגדות הוד השרון מסר בתגובה: ״זהו יום עצוב מאוד להוד השרון. הביורוקרטיה ניצחה את השכל הישר. הוועדה המחוזית החליטה להתעלם מלמעלה מ-1,700 התנגדויות של תושבים וכלל לא הזמינה אותם להביע את דעתם. ראש העיר, מסיבות לא ברורות, דחף תוכנית הרסנית לעיר בניגוד לדעתם של רוב התושבים, רוב חברי הוועדה המקומית ורוב חברי המועצה שדרשו שיעצרו את הטיפול בתוכנית ויאפשרו הליך שיתוף ציבור ודיון עם מהנדסים ואדריכלים מומחים כדי למנוע את ההרס הנוראי שהתוכנית מביאה. כדי למנוע הצבעות בהן ידע שיפסיד הוא פשוט ביטל שורה ארוכה של ישיבות".

ראש העיר הוד השרון, חי אדיב, בירך על החלטת הוועדה המחוזית: "אישור תוכנית המתאר הוא בראש ובראשונה האינטרס שלנו, תושבי הוד השרון. התוכנית שומרת על ודאות תכנונית ומהווה חסם מפני ניסיונות של בעלי עניין למקסם את רווחיהם על חשבון התושבים. התוכנית תבוצע באופן מדורג המשלב בין סוגי בנייה שונים, תוך שמירה על האיזונים החשובים לשמירה על איכות חיי תושבי הוד השרון.

"התוכנית, שהוצגה בתום הליך שיתוף שכלל מפגשים עם תושבי העיר, מממשת את החזון התכנוני הייחודי לעיר - חזון 'טבע עירוני' - המציב את הקהילה והטבע במרכז עשייתנו וכולל הוספתם של 6 פארקים בהיקף של 100 דונמים כל אחד ברחבי העיר, ופארק נוסף בשטח של 1,400 דונמים, הממוקם מערבית לאזור התעסוקה נווה נאמן ומוקם בימים אלו. כמו כן, מספקת התוכנית פתרונות מיטביים בכל תחומי החיים".

התוכנית הוכנה ע"י משרד נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה