תוכנית הבנייה בלוד תחת מתקפה: "ההרחבה תהיה מחוץ להישג ידם של הוותיקים"

תושבים, מועצות מקומיות ואזוריות, החברה לטבע וארגונים נוספים מתנגדים לתוכנית ■ לטענתם מדובר בהקמת עיר חדשה לצד הוותיקה, בהפיכת ניר צבי לשכונה קהילתית ובפגיעה בסיכוייה של לוד להיחלץ מהעוני

אריק מירובסקי
מירב מורן
גדר ההפרדה בין לוד ליישוב ניר צבי
אזור הגבול בין לוד ליישוב ניר צביצילום: אלון רון
אריק מירובסקי
מירב מורן

שוב מאבקים סביב תוכנית שמקודמת בותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מעודפים למגורים), והפעם מדובר בתוכנית הרובע המערבי של לוד. החברה להגנת הטבע, המועצה האזורית עמק לוד ותושבים מלוד הגישו התנגדויות לתכניות הממשלתיות להקים במערב העיר, בסמוך למושב ניר צבי, יותר מ-11 אלף יחידות דיור ועשרות אלפי מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר. המתנגדים מזהירים, כי משמעות התוכנית היא הקמת עיר חדשה בגודל של כמחצית מהעיר הקיימת, שתמשוך אליה אוכלוסייה אמידה, בעוד העיר הוותיקה תמשיך להיאבק במצוקות חברתיות וכלכליות קשות. המועצה האזורית עמק לוד טוענת כי משמעות התוכנית היא חיסול מושב ניר צבי, והפיכתו לשכונה קהילתית בתוך העיר החדשה שתוקם.

התוכנית מקודמת על ידי חברת "דירה להשכיר" ועיריית לוד, על שטח בן 1,687 דונם בשוליים המערביים של לוד, מעבר לשכונת גני אביב. כיום יש בה שטחים פתוחים, חלקם חקלאיים, ולפי התוכנית, שמקודמת בהליכים מזורזים, יוקמו בה 11,158 דירות בבנייה של עד 26 קומות, ו-110 אלף מ"ר למשרדים ולמסחר. שני הגופים הביעו התנגדות לתוכנית, ואולם זו טכנית בעיקרה ומבקשת לתקן נקודות שונות מטעמים של עדכון התוכנית והתאמתה להערות משרד התחבורה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

החברה להגנת הטבע ותושבים מלוד שהגישו התנגדויות אף הם, טוענים כי בתוכנית החדשה אין ראייה תכנונית כוללת, וכי היא תהפוך את לוד לעיר מפוצלת. "הניתוק של הפרויקט החדש מהעיר הוותיקה יפצל את העיר לשתי ערים שונות", מציינים בחברה להגנת הטבע, ומזכירים עוד שבמזרח העיר ובדרומה כבר מקודמות תוכניות בעייתיות נוספות. עוד מזכירים בחברה את מצבה הבעייתי של העיר, שנמצאת במיקום נמוך בסולם הסוציו אקונומי (אשכול 4 מתוך 10) ואת חוסר היציבות השלטוני בעיר, שבתוך 12 שנים עברה 3 ועדות קרואות.

תוכנית המתאר המקומית שאושרה במנגנוני התכנון המקומיים ומתעכבת במחוז, עונה לתוכניות הצמיחה של לוד ל-120 אלף איש, ומתוכננות לפיה קרוב ל-39 אלף יחידות דיור, וכן תוספות שטחי מסחר, משרדים ומבני ציבור באזורים המבונים, וזאת תוך שימוש בתשתיות קיימות וחידושן. לדברי המתנגדים, פוטנציאל הבנייה על מגרשים פנויים בתוך העיר ומימוש זכויות אוויר בשטח המבונה נבדקו כנגד ערכי הקרקע ומצב השוק בלוד לפני שנה.

שכונת גני אביב בלודצילום: אייל טואג

כהוכחה להיתכנות ולכדאיות של תוספות הדיור בתוך העיר מביאים המתנגדים את הצלחת השיווק של 400 דירות בפרויקט רמת אלישיב שנמצא במרכז לוד, ואשר בו הפיתוח החדש התחבר לתשתית ולפעילות העירונית הקיימת. המתנגדים גם מזכירים שעלות הקמה ותחזוקת דירה חדשה בבנייה רוויה במרכז עיר היא זולה בהרבה מהקמה ותחזוקה של יחידה חדשה בשכונות שוליים, מהסוג שמתקדם בתוכנית המזורזת למערב ניר צבי.

לפי התושבים המתנגדים, הליך התכנון המזורז שמקדמת הותמ"ל הוא המשך טעויות תכנון מהעבר, משום שבנוסף לכך שהבנייה תהיה יקרה יותר מבחינת העלויות לקופה הציבורית, התוכנית המזורזת גם ממצה כמעט שליש מפוטנציאל הבנייה של יחידות דיור לפי תוכנית המתאר. בכך, לדבריהם, היא ממוטטת את סיכויי המימוש של הבינוי והפיתוח שישדרג את העיר הישנה. בתוכנית המזורזת יוצרים סביבה שתוכל לקלוט עד 37 אלף תושבים, וזאת לצד עיר קיימת, שבסוף שנת 2015 מנתה אוכלוסייתה רק קצת יותר מ-70 אלף איש.

"זו בעצם עיר חדשה, לצד עיר ישנה. משום שתהיה מודרנית וקורצת ומשום שיושקעו מאמצי שיווק כדי למכור את הדירות. ניר צבי תמשוך אליה אוכלוסייה חזקה מתוך העיר ותשאיר בשכונות הוותיקות את מי שלא יוכלו להרשות לעצמם לעבור אליה. בדיוק כפי שקרה עד היום כשנבנו שכונות חדשות בלוד", אומר זאב אוריאל, תושב גני אביב ואחד מפעילי ההתנגדות למהלך הבנייה המזורז.

המועצה האזורית עמק לוד והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה עמק לוד, טוענות אף הן כי התוכנית מנוגדת להמלצות הועדות המקצועיות. אלו, לטענתן, קבעו כי הקמת שכונות פרבריות על חשבון שטחים פתוחים בטבעת החיצונית של העיר מהווה פגיעה במאמץ לשיקום העיר לוד. הן גם מתלוננות כי במסגרת עריכת התוכנית "לא נבחנה המשמעות הדרמטית והפגיעה הבלתי מידתית בזכויות היסוד של מושב ניר צבי ותושביו, שגורמת התוכנית שנשקלה רק טובת העיר לוד". לטענתן, התוכנית תפגע בצורה אנושה בניר צבי, ולמעשה תשנה לחלוטין את אופיו.

ניר צבי הוא מושב שהוקם ב-1954 וכולל 1,260 תושבים. בהתאם לתוכנית המזורזת יאבד המושב 850 דונם מאדמותיו החקלאיות, מה שישאיר אותו עם 250 דונם בלבד. "למעשה, התוכנית לא רק גורעת מהשטח שנותר לכל נחלה, אלא גם מביאה לפגיעה בשטחים הנותרים בידי המושב – שכן גם את רובם לא ניתן יהיה לעבד כדבעי לצורך פעילות חקלאית. המשמעות היא כי אישור התוכנית יביא בהכרח לכך שלא ניתן יהיה לקיים פעילות חקלאית במושב, ובכך יהפך היישוב החקלאי-איכרי הלכה למעשה ליישוב עירוני קהילתי", נכתב בהתנגדות המועצה האזורית.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"