הכנסת אישרה: תכנון מהיר גם בקרקעות פרטיות מרובות בעלים ובתכניות פינוי בינוי

מעתה יוסמך הוותמ"ל לתכנן קרקעות פרטיות שבהן לפחות עשרה מחזיקים, שלכולם שיעור בעלות הנמוך מ-20% ■ שיעור הקצאת הדירות להשכרה ארוכת טווח: 15% בקרקעות פרטיות, ואפס בתוכניות פינוי בינוי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ דודי אמסלם במליאת הכנסת
ח"כ דודי אמסלם במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להרחבת סמכויות הוועדה לתכנון מהיר (ותמ"ל) כך שזו תוכל מעתה לתכנן גם קרקעות פרטיות מרובות בעלים ותוכניות פינוי-בינוי. זאת לאחר שבשנתיים וחצי הראשונות לפעילות הוועדה, הוגבלה סמכותה לתוכניות שקודמו על קרקעות מדינה בלבד. הצעת החוק שיזם משרד האוצר אושרה בתמיכתם של 57 חברי כנסת, 34 חברי כנסת התנגדו וחבר כנסת אחד נמנע.

ביום חמישי האחרון אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה את נוסחו הסופי של החוק, בדיון שבו לא נכח איש מחברי הכנסת מלבד יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד). הדיון התקיים לאחר קרוב לחצי שנה שבהן היתה הצעת החוק תקועה בשל חילוקי דעות חריפים בין משרד המשפטים – שביקש להגביל את מספר המחזיקים בקרקע הפרטית ל-50 ומעלה על מנת שתכנונה ייעשה באמצעות הותמ"ל (כפי שקבעה ההצעה המקורית שהגיש האוצר), לבין יו"ר הוועדה אמסלם שביקש לפתוח את הוועדה לתכנון בקרקע פרטית ללא הטלת הגבלה על מספר הבעלים.

לבסוף הגיעו הצדדים לפשרה, לפיה ירד הרף הנדרש של מחזיקים בקרקע פרטית מ–50 ל–10 לפחות, ומבלי שלאף אחד מהמחזיקים בקרקע תהיה בעלות ביותר מ–20% ממנה. עוד נקבע כי במקרים שבהם המדינה היא אחד הבעלים, יוכל מספר המחזיקים הנדרש בקרקע להיות חמישה בלבד.

עוד נקבע כי על מנת שקרקע פרטית תוכל להגיע לדיון בוותמ"ל, על מספר יחידות הדיור שיתוכננו במסגרתה להיות 750 לפחות ושהתוכנית תקבל אישור מוועדה מסננת, הכוללת את מנהל מינהל התכנון ונציגים של שר המשפטים, שר האוצר, משרד השיכון והרשות המקומית הרלוונטית.

בנוסף, במקרים שבהם מדובר בקרקע פרטית, תהיה ההקצאה לדיור בהשכרה ארוכת טווח נמוכה יותר מזו שקובע החוק עבור תוכניות ותמ"ליות בקרקעות מדינה. בעוד שבקרקעות מדינה נקבע שיעור הקצאה של 30% — מחציתן להשכרה במחיר מוזל ומחציתן במחיר השוק, בקרקעות פרטיות נקבע שיעור היחידות להשכרה על 15%. עוד נקבע כי במקרים של אישור תוכניות להתחדשות עירונית — לא ייכלל בתוכנית רכיב של השכרה.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם אמר בעקבות אישור ההצעה כי "החוק נועד לקצר את זמן התכנון, המהווה חסם משמעותי להגדלת היצע הדיור. המסגרות התכנוניות הקיימות - ועדות מקומיות, מחוזיות וארציות הן הכלי הרצוי לימי שגרה. במקרה זה - הממשלה החליטה שבגלל שיש מצב חריג, צריך כלי חריג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה