הקמפוס החדש של צה"ל בירושלים קרוב לרכבת - אך מנותק מהעיר

הקמפוס המתוכנן ברכס שמעל לשכונת עין כרם יקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ותכלול שמונה בתי ספר להכשרות צבאיות שונות, מבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט בניינים למנהל וכן מתקני מגורים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמייה של תוכניות המכללה הצבאית בירושלים
הדמייה של תוכניות המכללה הצבאית בירושליםצילום: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון
מירב מורן
מירב מורן

אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון הכריז הבוקר (א') כי הזוכה בתחרות האדריכלים לתכנון קמפוס המכללות של צה"ל הוא משרד אליקים אדריכלים. הקמפוס ייבנה על מגרשים בשטח שכיום הוא פתוח, מעל שכונת עין כרם בירושלים, והתב"ע (תוכנית בניין עיר) המאושרת בו מקצה אותם למבני ציבור.

הבנייה מתוכננת לרכס המתנשא מעל השכונה שממוקמת בעמק, בשוליים הדרום מערביים של העיר. סך כל השטח המיועד למכללה הוא 34 דונם, ומתוכננים להיבנות בו 28 אלף מ"ר למבנים ושטחי חנייה בשטח זהה, שחלקם ייבנו כחניות תת קרקעיות.

המכללה המתוכננת תקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל ממחנה גלילות, ותכלול שמונה בית ספר להכשרות צבאיות שונות, מבנים משותפים כגון אודיטוריום, מתקני ספורט בניינים למנהל וכן מתקני מגורים.

לאורך הקמפוס מתוכנן שטח פתוח שאמור לשמש כטיילת שתגיע לקצה הרכס ובסופה תיבנה כיכר פתוחה שצופה על הנוף. לדברי אדריכל אלי אליקים, כל הבינוי המתוכנן יהיה נמוך ובמבנים שיהיו קטנים ככל שאפשר, בתכלית ציבורית המכתיבה להם חללים גדולים. "האתר משקיף על נוף פתוח ויושב על חבל ארץ הררי, הקפדנו על תוכנית בינוי שתעדן את המפגש עם הנוף הפתוח ותשתלב בטבע הקיים, ותתייחס לכך שמדובר בקצה של העיר ירושלים", אמר אליקים.

אגן עין כרם, ברקע שכונת קרית יובלצילום: אמיל סלמן

המכללה תיבנה בין שטחים פתוחים שנמצאים בין שתי השכונות עין כרם וקרית יובל, אך היא מנותקת מהראשונה בהבדלים טופוגרפיים טבעיים ומהשנייה בכביש ובמסילת רכבת.

המגרשים גובלים מצד צפון ברחוב הנרייטה סולד - כביש רחב ומהיר הממשיך את ציר הרצל הנוסע מצפון לדרום ירושלים, ומצד דרום היא תהיה צמודה לכפר השבדי - קמפוס סגור שבו מתגוררת אוכלוסייה עם פיגור שכלי. מצד מזרח הקמפוס סמוך לשכונת קרית היובל, אך משום שעובר בינו לבין השכונה כביש מהיר ומסילת רכבת, לא תתאפשר תנועה טבעית ומעבר נוח ביניהם.

הכניסה הראשית לקמפוס תהיה מהכביש כדי להקל על הגעת כלי רכב. שער הכניסה יהיה במרחק שבין 200 ל-250 מטרים מתחנת רכבת שמתוכננת לקום בעתיד, ולדברי אליקים הכשרת המסילה כבר התחילה. הוא מעריך שעד תום בניית הקמפוס הצבאי החדש, התחנה כבר תעמוד והרכבת הקלה תגיע למקום.

תחרות התכנון הוכרזה לפני שלושה חודשים, בסבב ראשון היא היתה פתוחה לכל ולדברי משרד הביטחון השתתפו בה עשרות משרדים. מתוכם עלו לסבב השני חמישה: המשרדים 'אלייקים אדריכלים', 'קימל אשכולות אדריכלים', 'סקורקא אדריכלים', 'ישר אדריכלים' ו'קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים'.

סמנכ"ל וראש אגף ההנדסה והבינוי, ארז כהן: "אנו גאים בתוצאות התחרות. משרדי האדריכלים המובילים במדינת ישראל נרתמו לאתגר תכנוני שכמותו לא היו רבים בהיסטוריה של מדינת ישראל - הקמת קמפוס מכללות שבו יתחנכו מפקדי העתיד של צה"ל בעשרות השנים הבאות. הופתענו לטובה מאיכות העבודות שהוצגו בפנינו ולבסוף בחרנו בהצעה שמייצגת בצורה הטובה ביותר את 'רוח צה"ל' שנרצה להעביר לבאי הקמפוס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו