ח"כ אמסלם אישר לבדו את הרחבת סמכויות הוותמ"ל וקיצוץ דיור מוזל

על פי התיקון לחוק שאושר לקריאה שניה ושלישית, הוועדה לתכנון מהיר של מתחמי מגורים תוכל לאשר פרויקטים גם בקרקע פרטית וכן תוכניות למתחמי פינוי־בינוי - שבהן לא יוקצה כלל דיור להשכרה ■ בישיבה שבה אושר התיקון לחוק לא נכח אף חבר ועדה - מלבד אמסלם

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים
ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפניםצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הפנים, בראשותו של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) אישרה ביום חמישי לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק התכנון והבנייה המרחיב באופן משמעותי את סמכויות הוועדה לתכנון מהיר של מתחמי מגורים - הוותמ"ל. ואולם בישיבה שבה אושר התיקון לחוק לא נכח איש מחברי הוועדה מלבד אמסלם, שהצביע בעד התיקון כבד המשקל ואישר אותו לבדו.

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שקודמה על ידי משרד האוצר, ונועדה להרחיב את סמכויות הוותמ"ל, כך שתוכל לדון גם בתוכניות פינוי־בינוי גדולות, וגם בתוכניות בקרקע פרטית שבה מספר רב של בעלים. תוכניות אלה נחשבות מורכבות במיוחד לקידום, שכן ריבוי הבעלים יוצר חסמים רבים הנובעים מהאינטרסים המנוגדים והדעות השונות של המחזיקים בקרקע.

על פי הצעת החוק המקורית, הוותמ"ל תוכל לדון בקרקע פרטית שבה מספר המחזיקים המינימלי הוא 50 לפחות. ח"כ אמסלם התנגד בחריפות לסעיף זה, וטען כי יש לפתוח את הוותמ"ל בפני כלל בעלי הקרקעות הפרטיות, ללא תנאים נוספים. משרד המשפטים התנגד לדרישה זו של אמסלם, והדיונים בהצעת החוק הוקפאו לזמן רב. לאחר חמישה חודשים שבהם לא נדון החוק, הודיע אמסלם ביום שלישי שעבר על ישיבה דחופה לאישור החוק שתתקיים ביום חמישי. זאת, אף שבאותה עת עדיין לא הושגו הסכמות עם משרד המשפטים.

רק ביום רביעי שעבר הגיעו הצדדים, באמצעות תיווך של משרד האוצר, לפשרה שלפיה יירד הרף הנדרש של מחזיקים בקרקע פרטית מ–50 ל–10 לפחות, ומבלי שלאף אחד מהמחזיקים בקרקע תהיה בעלות ביותר מ–20% ממנה. עוד נקבע כי במקרים שבהם המדינה היא אחד הבעלים, יוכל מספר המחזיקים הנדרש בקרקע להיות חמישה בלבד.

כמו כן, נקבע כי על מנת שקרקע פרטית תוכל להגיע לדיון בוותמ"ל, על מספר יחידות הדיור שיתוכננו במסגרתה להיות 750 לפחות (מספר זהה לזה שנדרש בקרקעות מדינה), ושהתוכנית תקבל אישור מוועדה מסננת הכוללת את מנהל מינהל התכנון ונציגים של שר המשפטים, שר האוצר, משרד השיכון והרשות המקומית הרלוונטית.

בנוסף, במקרים שבהם מדובר בקרקע פרטית תהיה ההקצאה לדיור בהשכרה ארוכת טווח נמוכה יותר מזו שקובע החוק עבור תוכניות ותמ"ליות בקרקעות מדינה — 15% מכלל יחידות הדיור שיתוכננו — מחציתן להשכרה במחיר מוזל ומחציתן במחיר השוק. עוד נקבע כי במקרים של אישור תוכניות להתחדשות עירונית — לא ייכלל בתוכנית רכיב של השכרה.

התיקון החדש מצמצם גם את חובת המדינה להקצות קרקע לדיור בהשכרה בתוכניות ותמ"ל המאושרות בקרקעות שבבעלותה. עד היום, היה שיעור זה 30% מכלל הדירות, ואולם על פי התיקון החדש, במקרים שבהם משווקות הדירות למכירה במבצעי הוזלה ממשלתיים דוגמת מחיר למשתכן — יהיה שיעור ההקצאה 15% בלבד. התיקון החדש מאפשר למדינה לצמצם את שיעור ההקצאה בתוכניות ותמ"ליות בפריפריה, ללא מתן נימוק כפי שחייב החוק עד כה.

"שוכרי הדירות הזולות ביותר נאלצים לעזוב"

ח"כ אמסלם אמר בדיון כי "הוותמ"ל היא לא ההליך הרצוי, אבל מונח בפנינו אילוץ משבר הדיור. הוותמ"ל היתה צריכה להיות תחומה במספר יחידות דיור או בזמן, ואקדם את ביטולה כשהיא לא תהיה רלוונטית".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, אמר בדיון כי "הותמ"ל הוא כלי שדורס תכנון, ולכן חייבים להיות זהירים בהפעלתו. מטרת פתיחת הוועדה לבעלי קרקע פרטית היא לא להיטיב עם יזמים פרטיים, אלא לחלץ תוכניות שתקועות בגלל ריבוי בעלים. ביום שנצליח להתגבר על משבר הדיור, נצטרך לומר שהותמ"ל עשה את שלו".

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש וראש הצוותצילום: אוליבייה פיטוסי

באגודה לזכויות האזרח לא היו מרוצים מהפחתת השיעור שנקבע לדיור בר השגה בתוכניות ותמ"ל. לדברי נציג האגודה בדיון, עו"ד גיל גן־מור, מזיקה במיוחד הקביעה כי תוכניות פינוי־בינוי לא יכללו דיור להשכרה. "שכונות שבהן נערכים פרויקטים של פינוי־בינוי הן השכונות שבהן מתחוללת הג'נטריפיקציה החמורה ביותר, כאשר שוכרי הדירות הזולות נאלצים לעזוב את מקום מגוריהם. לאסור על הוותמ"ל לקבוע דיור בהשכרה דווקא שם זו טעות חמורה. האמירה כי דיור בהשכרה מבטל היתכנות כלכלית של פינוי־בינוי אינה נכונה כאשר מדובר באזורי ביקוש. מן הראוי היה להותיר את שיקול הדעת בידי הרשות המקומית, ולא לבטל מראש כל אפשרות לדיור בר השגה בפרויקטים כאלה".

מקורות פוליטיים: תכסיס של אמסלם

מקורות במערכת הפוליטית טענו כי העובדה שאיש מחברי הוועדה האחרים לא הגיע לדיון אינה מקרית, כי אם תוצאה של תכסיס מצד אמסלם, שקבע את הדיון ליום שבו הכנסת אינה פעילה (יום חמישי) ובהתראה קצרה.

ח"כ דוד אמסלם מסר בתגובה: "מדובר בחוק משמעותי שמטרתו לחלץ פרויקטים שנתקעו. לעניין מועד קביעת הדיון, דיונים רבים נקבעים בהתרעה קצרה. ההודעה על הדיון נמסרה לכל חברי הוועדה. מי שהנושא חשוב לו מניח הכל בצד ומתייצב. ימי חמישי הם ימי עבודה בכנסת, וביום חמישי האחרון הכנסת היתה עמוסה בדיונים.

"לעניין הטענה בדבר צמצום הדיור בר ההשגה, מדובר בקרקע פרטית. בניגוד לקרקע מדינה, שם יש לחייב שיעור מסוים של דיור בר השגה, בקרקע פרטית יש לעשות זאת בזהירות. במיזמי התחדשות עירונית, חיוב כזה היה הופך אותם ללא־כלכליים והיה גורם לכך שפרויקטים כאלה לא ייצאו לדרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם