מחירי הדירות |

מדוע שר האוצר חוגג?

כחלון מרוצה מירידה בשיעורי הרכישה של דירות להשקעה, אבל האם הוא יכול להיות מרוצה בו־זמנית גם מירידה במחירי הדירות — יעד מרכזי שהציב משרד האוצר לפני כמה שנים? האם משרד האוצר יכול להצביע כעת על עלייה ניכרת בשיעורי הרכישה של דירות על ידי זוגות צעירים?

טל ספיר
משה כחלון. "אין סיבה שלאנשים יהיו עשר דירות, ולזוגות צעירים לא תהיה דירה"
משה כחלון. "אין סיבה שלאנשים יהיו עשר דירות, ולזוגות צעירים לא תהיה דירה"צילום: ליאור מזרחי
טל ספיר

באחרונה התפרסם כי שר האוצר, משה כחלון, "מרוצה מאוד מהצניחה ברכישת דירות להשקעה". את הדברים אמר כחלון בעקבות דו"ח שפירסם הכלכלן הראשי במשרד האוצר, שלפיו לראשונה מאז 2003 רכשו המשקיעים פחות מ–9,000 דירות בשני רבעונים רצופים, ושיעורם של המשקיעים מתוך כלל העסקות ברבעון הראשון של 2017 ירד מכ–20% ל–16.8% ברבעון המקביל אשתקד.

כחלון אמר אז: "זה בדיוק מה שרציתי להשיג. אנחנו מרחיקים את המשקיעים מהשוק כדי שזוגות צעירים ומשפרי דיור יוכלו לקנות דירות. אין סיבה שלאנשים יהיו שלוש, חמש ועשר דירות, בעוד לזוגות צעירים לא תהיה דירה אחת".

נתעלם לרגע מהשאלות אם באמת אין סיבה שאנשים ישקיעו ברכישת נדל"ן, ואם שר יכול לקבוע עבור ציבור גדול שבחר להשקיע בנדל"ן מה לגיטימי. נשאיר בצד גם את השאלה אם זה פשע להיות בעלים של שלוש, חמש או עשר דירות בישראל של 2017, המקדשת את הקפיטליזם. נתמקד במה שלא אמר כחלון על אותה צניחה מרהיבה, ולא בכדי.

כחלון מרוצה מירידה בשיעורי הרכישה של דירות להשקעה, אבל האם הוא יכול להיות מרוצה בו־זמנית גם מירידה במחירי הדירות — יעד מרכזי שהציב משרד האוצר לפני כמה שנים? האם משרד האוצר יכול להצביע כעת (ולא בעוד חמש או שש שנים) על עלייה ניכרת בשיעורי הרכישה של דירות על ידי זוגות צעירים? משרד האוצר שואף כבר שנים להעלות את שיעור רוכשי הדירות מקרב הזוגות הצעירים, מתוך הנחה שאפשר לעשות זאת באמצעות הורדה ניכרת של מחירי הדירות. בינתיים נראה כי היעד רחוק מהשגה.

יתרה מכך, לפי דו"חות שפורסמו בשנים האחרונות, כדי לרכוש דירה בישראל צריך כ–150 משכורות בממוצע — המספר הגבוה בעולם. יפן למשל, נמצאת במקום השני ברשימה וקנדה במקום השלישי. אחריהן ברשימה מדורגות מדינות כמו צרפת (76 משכורות), אוסטרליה (75), ארה"ב (66), בריטניה (64), אירלנד (55), שוודיה (30), ושווייץ (42).

נוכח הנתון המתסכל והעצוב הזה, לא ברור על שום מה התעוררה שמחה במסדרונות משרד האוצר. כל עוד לא הושג היעד המוצהר של המשרד בנוגע לעלייה בשיעורי הרכישה של דירות מקרב אותן דירות להשקעה שהתפנו על ידי זוגות צעירים — דבר לא השתנה. אם מחירי הדירות יישארו גבוהים באופן קיצוני ביחס לשאר מדינות העולם, כיצד מסייעת אותה צניחה ברכישת דירות להשקעה להשגת היעד הסופי של משרד האוצר?

אגב, הצניחה ברכישת הדירות להשקעה יכולה להיות תלויה בכמה גורמים, שכל אחד מהם אמור לצנן את השמחה של משרד האוצר: ראשית, אותם משקיעים שבבעלותם דירות להשקעה, אולי אינם מוכרים את הדירות שבבעלותם נוכח הקיפאון, אבל עדיין ממשיכים ליהנות מדמי שכירות שוטפים ואולי אף מעלייה, גם אם קטנה, בערך הדירות שבבעלותם. אפשרות אחרת היא שהדירות שבבעלותם יירכשו על ידי משקיעים אחרים, לאחר שיתבהר מצב המיסוי ביחס לדירות השקעה (בעיקר למס ריבוי דירות, המכונה מס הדירה השלישית, שתלוי בפני בג"ץ כעת).

מעבר לכך, מכיוון שהדירות להשקעה נכללות במאגר הדירות להשכרה, קיים חשש שצמצום מספר הדירות הזמינות להשכרה, עלול דווקא לגרום לעליית דמי השכירות בשוק השכירות — עלייה שתפגע בעיקר בזוגות הצעירים.

הכותב הוא עורך דין שותף במשרד שיפמן, ספיר שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין, התחדשות עירונית ומשפט מסחרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן