רשויות יוכלו להוסיף 25% זכויות בפרויקטים למגורים - שייועדו להשכרה

ועדת הרפורמות אישרה לקריאה ראשונה את השינויים בחוק, לדרישת משרדי האוצר והמשפטים, ובכך נטלה מהרשויות המקומיות את שיקול הדעת לגבי מחיר השכירות בדירות בנות ההשגה ■ מרכז הגר: החוק עלול לפספס את מטרתו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניינים
צילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הרפורמות של הכנסת אישרה היום (א') לקריאה ראשונה את החוק לשילוב דיור בהישג יד בתוכניות בנייה למגורים. החוק החדש שיזם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) יסמיך את הרשות המקומית להגדיל את שטחי הבנייה בפרויקטים למגורים ב-25%, ובלבד ששטח זה ייועד לשכירות ארוכת טווח ולשכירות ארוכת טווח מוזלת.

הדירות להשכרה ארוכת טווח שייבנו במסגרת הפרוייקטים, ישמשו למטרה זו לפחות 20 שנה בטרם יוכלו בעליהן למכור אותן. עוד צפוי להיקבע בהן משך חוזה שכירות מינימלי של חמש שנים. בשבוע הבא צפוי החוק לעלות לאישור המליאה בקריאה ראשונה.

על פניו, החוק מהווה בשורה חברתית. עם זאת, הנוסח שאישרה לבסוף ועדת הרפורמות נוטל מהרשות המקומית חלק רחב מהסמכויות שניתנו לה על פי הצעת החוק המקורית. כך, לרשות המקומית לא יהיה כל שיקול דעת לגבי גובה והיקף ההנחה שיהיה על היזם להעניק במסגרת מאגר הדירות להשכרה שיבנה. בכל אחד מהפרוייקטים שייבנו יוקצו 75% מכלל הדירות להשכרה ארוכת טווח במחיר שוק, ויתרת 25% הדירות יושכרו בהנחה של 20%.

כמו כן, ניטלה מהרשות המקומית הסמכות לקבוע מה יהיה היקף תוספת הבנייה עבור ההשכרה. רשויות מקומיות שיהיו מעוניינות במאגר דירות להשכרה יוכלו להוסיף למיזמי בנייה למגורים שטח בנייה נוסף של 25%, ללא יכולת לסטות למטה או למעלה ממנו. רק הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה יוסמכו לאשר תוספת בנייה בהיקף גבוה יותר למטרה זו.

נטילת שיקול הדעת של הרשות בכל הקשור להיקף ההנחה שיינתן בפרויקטי השכירות המוזלת, עלול להביא לכך שמטרתו המרכזית של החוק – מתן אפשרות לאוכלוסייה מעוטת הכנסה, או אפילו ממוצעת הכנסה, להתגורר באזורים שבהם יוקר המגורים הוא הגבוה ביותר – לא תיושם. בפרט אמורים הדברים לגבי אזורים דוגמת מרכז תל אביב או מרכז ירושלים, שם גם 20% הנחה בגובה השכירות ביחס למחיר השוק, עדיין ידיר את מרבית האוכלוסייה מהיכולת להתגורר בהם.

לדברי יוזם החוק, ח"כ פולקמן, באה הגבלה זו כתוצאה מחשש של משרד האוצר מפני חשיפה תקציבית שתיגרם בשל הגדלת שיעור ההנחה. "השלטון המקומי דורש גמישות, ואני תומך בדרישה הזו. עלינו לנסח את החוק כך שיאפשר ליצור דיור בר השגה בהתאם לצרכים של כל מקום ומקום. גם מתן 20% הנחה במחירי השכירות של מרכז תל אביב לא יאפשרו שם לאוכלוסייה ממוצעת הכנסה ומטה להתגורר באזור, ונצטרך לתת על כך את הדעת בהמשך הדיונים".

לדברי סבסטיאן ולרשטיין ממרכז הגר לפיתוח מדיניות דיור חברתית, אשר היה שותף לגיבוש הצעת החוק, עלול החוק בגרסתו הנוכחית לפספס את ייעודו. "לראשנה מבקשת כנסת ישראל להגדיר בחוק מהו דיור בר השגה, ואנחנו חוששים כי ההגדרה הנוכחית כלל לא תהיה רלוונטית ביחס לצרכים", אמר. "עצם קביעת המחיר ביחס למחיר השוק, ולא ביחס לרמת ההכנסה של אוכלוסיית היעד היא שגיאה, שמנוגדת לחלוטין לדרך שבה מגדירים דיור בר השגה ברחבי העולם. אבל אם כבר החליטו שההפחתה היא ביחס למחיר השוק – המינימום הוא לאפשר לרשות המקומית גמישות בנושא".

עוד ביקר ולרשטיין את הקביעה כי 25% בלבד מכלל הדירות יושכרו במחיר מופחת, וטען כי יש לתעדף דווקא מסלול זה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "החקיקה שאושרה מביאה איתה את הבשורה שתאפשר לרשויות לממש דיור בר השגה. עם כניסת החוק לתוקף יבחן משרד האוצר את השפעותיו, וימשיך לבחון את הצעדים הנדרשים לקידום דיור מסוג זה באזורים השונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"