עיריית תל אביב מוותרת על כיכר אתרים: מוכרת את חלקה ליזמים פרטיים

העירייה מחזיקה ב-73% מהחניון שמתחת לכיכר. אם מועצת העיר תאשר את העסקה, היא תמכור את חלקה ליזמים עמיר בירם ויעקב שלום פישר המחזיקים ביתרת השטח ב-150 מיליון שקל - במקום לרכוש מהם את חלקם ולשמר את כוחה בפיתוח המקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר אתרים ת"א
צילום: דניאל בר און

ישיבה סוערת צפויה הערב (ב') בישיבתה של מועצת העיר בבית עיריית תל אביב, כשחברי המועצה יתבקשו להצביע על מכירת חלקה של העיר בחניון שבנוי מתחת לככר אתרים. עיריית תל אביב מחזיקה ב-73% בחניון לצד עמיר בירם ויעקב שלום פישר (27%), היזמים הפרטיים של תוכניות הבנייה המתקדמות בשטח. הישיבה תהיה פתוחה לציבור התושבים.

בעבר ניסתה העירייה להימנע ממכירת חלקה בחניון וכפשרה אף הסכימה להישאר בשותפות תוך הבטחה ששני הצדדים יוכלו להשתמש זה בחלקו של זה במגרש (זיקת הנאה). העירייה ניסתה שוב להגיע לפשרה בנוגע לנכס כשביקשה לקבל תמורת החלק שלה בחניון קרקעות במקומות אחרים.

אף אחד מניסיונות פשרה אלה לא צלחו וסוגיית הבעלות ופירוק השותפות בנכס החניון הגיעה עד בית המשפט העליון, ששלח את שני הצדדים להחליט ביניהם מי יקנה את חלקו של מי ובאיזה מחיר. ההצבעה היום במועצת העיר תתן לעירייה חופש למכור את חלקה בחניון ליזמים. הסכום שמבקשת העירייה תמורת השטח הוא 150 מיליון שקל.

מהערכת שווי זו נגזר כי אם העירייה רוצה להשאיר ברשותה את הבעלות על החניון היא תצטרך לשלם לכל היותר 50 מיליון שקל. כדי לסבר את האוזן נזכיר כי תקציבה השוטף של עיריית תל אביב הוא יותר מ-5 מיליארד שקל. הסכום שישולם יגיע מתקציב הפיתוח של העירייה שבו יש יתרות של כמה מיליארדי שקלים, ורק השנה יצאו ממנו יותר ממיליארד שקל.

כלומר, אם העירייה תקנה את חלקם של היזמים בחניון, זה יהיה בסכום שהוא בטל בשישים בהוצאותיה, לא כל שכן כשמביאים בחשבון שמדובר בנכס שיניב לעירייה סכומים משמעותיים, היה והשטחים ישמשו כחניון.

ההחלטה למכור את חלקה של עיריית תל אביב במגרשים הכלולים בתוכנית של ככר אתרים נושאת בחובה בעייתיות גדולה בגלל המחלוקת הציבורית שהתעוררה סביב תוכניות הבנייה במקום, כפי שהוצגו לתושבים לפני כשבועיים באירוע "ידוע ציבור" שהסתיים בצעקות. במכירת חלקה העירייה הלכה למעשה מאשרת שכוונותיה לפיתוח האזור לא יוכלו להשתנות, ובכך היא מאבדת את הגמישות לבצע בהן כמעט כל שינוי.

שווי כל החניון במצבו הנוכחי, לפני מימוש תוכניות הבנייה הכוללות ארבעה מגדלי מגורים ושטחי מסחר, הוערך על ידי שמאי ב-20 מיליון שקל. שוויו צמח פי עשרה בעקבות התוכנית השנויה במחלוקת, ולכן הסכמתה של העירייה למכור את חלקה בכל סכום גבוה מ-15 מיליון שקל יבסס את תביעת היזמים לבצע את התוכנית כפי שהוא מוצעת כיום.

ועד התושבים, המתנגד לתוכניות הפיתוח, הפיץ הבוקר מכתב בין חברי מועצת העיר, שבו מפצירים בהם שלא לאשר את הצעת ההחלטה למכירת החניון, שתחתום את הגולל לשינוי תוכניות הפיתוח. במכתב הם מזכירים את מפגש ידוע הציבור שנערך לפני שלושה שבועות, שבו כלשונם "נתברר לנו מפי מהנדס העיר, כי כבר שלוש שנים מתנהל תהליך התכנון בשיתוף עם מנהל הנדסה לשינוי תכנית בניין עיר בנוגע לכיכר (...) למותר לציין כי נדהמנו לנוכח הזלזול בתושבי תל-אביב, המתבטא בכך שתוכנית כה מהותית לעיר ולתושביה מקודמת במחשכים. עיריית תל אביב מתהדרת בכך שהיא משתפת את הציבור בתכנון, אולם זה עלה תאנה. ברור לנו כי התוכנית היא בכייה לדורות, שכן היא תשנה באופן מהותי את קו החוף בתל אביב ההולך ונחסם", כתבו הפעילים.

מעיריית תל אביב נמסר: "על פי פסיקות בית משפט השלום, בית משפט מחוזי והשופט רובינשטיין בבית המשפט העליון, דין החניון בכיכר אתרים להימכר והדבר אינו נתון לשיקול דעתה או לבחירתה של העירייה. מדובר במתווה מאוזן המאפשר ודאות באשר להליך המכירה ולתמורה שתקבל העירייה, הגבוהה מן השומה של החניון, ובעיקר מאפשר לעירייה להבטיח כי ימשיך להתנהל במקום חניון ציבורי עד לבניית הפרויקט החדש שבמסגרתו ייבנה חניון ציבורי חדש בבעלות מלאה של העירייה ובו כ-350 מקומות חניה (150 מקומות חניה יותר מאלו שיש לעירייה בחניון הנוכחי).

"בהתאם למתווה ההסכם, עיריית תל אביב-יפו, כבעלים של כ-73% מהחניון תמכור אותו תמורת 150 מיליון שקל - מחיר מעל השומה. התמורה תתקבל באופן מיידי. בהסכם המכר מובטח כי החניון ימשיך לפעול כחניון ציבורי על ידי חברת אתרים, באותם הסדרי חניה ובאותה המתכונת עד לשינוי מעמד הכיכר, בין אם בתכנית המקודמת ובין אם בתכנית אחרת. יודגש כי המכירה היא נושא נפרד מההליך התכנוני הממשיך להתקיים במוסדות התכנון ויהיה פתוח ושקוף לציבור בדומה לכל הליך תכנוני בסדר גודל שכזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות