"ישנה את המציאות": חוק השכירות ההוגנת אושר בוועדת החוקה

החוק החדש מסדיר את מערכת היחסים בין שוכר ומשכיר ומגדיר מהי דירה שאינה ראויה להשכרה, אך אינו מגביל את יכולת המשכיר להעלות את שכר הדירה ■ יוזמי החוק, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר: "זו בשורה ל-2 מיליון שוכרים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוזמי חוק שכירות הוגנת, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר
יוזמי חוק שכירות הוגנת, חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפירצילום: אמיל סלמן ואוליבייה פיטוסי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת החוקה אישרה הבוקר (ב') את הצעת חוק שכירות הוגנת שיזמו חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו). החוק מסדיר את מערכת היחסים בין שוכר ומשכיר, ומגדיר מה היא דירה ראויה למגורים. עם זאת, החוק אינו כולל את ההגבלה של יכולת המשכירים לייקר את שכר הדירה בין שנה לשנה, שנכללה בנוסח המקורי של החוק, שגובש בתקופת כהונת הכנסת הקודמת.

במהלך הדיונים בוועדת החוקה, התווספו לחוק מספר תיקונים שיזם פולקמן. ביניהם: סעיף הקובע כי דמי התיווך בעסקה, במקרים שבהם פעל המתווך מטעם המשכיר, ישולמו במלואם על ידי המשכיר. זאת בניגוד למצב הרווח כיום בשוק, שבו משולמים דמי התיווך במלואם על ידי השוכר.

עוד נקבעו הגבלות על גובה הערבויות שרשאי המשכיר לגבות מהשוכר. גודלן המקסימלי יהיה שליש מדמי השכירות עבור כל התקופה, ולא יותר מפי שלוש מדמי השכירות החודשיים. כמו כן הוסדרה מחויבותו של המשכיר לתיקונים בדירה. לשוכר ניתנת אפשרות לתקן בעצמו פגמים בדירה במקרים שבהם המשכיר מתעכב זמן בלתי סביר, ולהפחית את עלות התיקון משכר הדירה.

בנוסף נקבע במסגרת החוק כי דירה שאינה ראויה למגורים היא דירה שיש בה גורם סיכון בלתי סביר לבטיחות או לבריאות השוכר, דירה שאין בה מערכת חשמל, תאורה וביוב תקינים, או דירה שאין בה פתחי אוורור.

בעקבות אישור החוק אמר פולקמן: "יש כאן בשורה אמיתית לשני מיליון השוכרים בישראל. החוק מהווה חלק מתוכנית רחבה למהפכת השכירות היציבה בישראל, והוא ישנה את המציאות גם עבור בעלי הדירות וגם עבור השוכרים. דירות שכורות לא נתפסות היום כאלטרנטיבה לרכישת דיור, בגלל העדר שוק יציב ומוסדר שיאפשר דיור ראוי גם למי שידו לא משגת לרכוש דירה".

שפיר אמרה בתגובה: "אני גאה ומתרגשת להוביל את המהפכה הזו לטובת שני מיליון שוכרים שחיים בישראל. הסדרת כללי משחק הוגנים בשוק השכירות הוא אחד מהיסודות החשובים ביותר לפתרון משבר הדיור בישראל. המפכה הזו תשפיע על החיים של כל שוכר ושוכרת בישראל שלראשונה יזכו לתנאים הוגנים ולוודאות קורת הגג שתחתיה הם חיים.

"אני מודה מכל הלב לשותפים הרבים שלנו להעברת החוק בכנסת, בעיריית תל אביב, בהתאחדות הסטודנטים ובוועד שוכרי הדירות, ובמיוחד לאלפי שוכרות ושוכרי דירות בישראל שהיו השותפים החשובים ביותר בארבע השנים האחרונות להעברת החוק הזה. כולי תקווה ואמונה כי הוא ייכנס במהרה לספר החוקים של מדינת ישראל"

באגודה לזכויות האזרח בירכו על אישור החוק. עו"ד גיל גן-מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות באגודה, אמר כי "לראשונה הכנסת מכירה בכך ששכירות למגורים היא לא עסקה רגילה ונמצאת במעמד מיוחד. עם זאת, הנוסח שאושר מאכזב, מכיוון שאינו נותן מענה מספק לצורך של משפחות בשכירות ארוכת טווח, ובהגנה מפני עליות חדות ותכופות בשכר הדירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות