ועדת הרפורמות מקדמת פיצול דירות - גם בבנייה רוויה

הגודל המינימלי לדירת מגורים שיותר על פי התוכנית יהיה 45 מ"ר ■ המושבים דורשים את החלת חוק הפיצול גם עליהם, מינהל התכנון מתנגד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דירה מפוצלת בתל אביב
דירה מפוצלת בתל אביבצילום: אסף עברון
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה, הגיעה להסכמות עם מרכז השלטון המקומי על הקמת צוות משותף לבחינת החלת החוק לפיצול צמודי קרקע גם לדירות בבנייה רוויה. את ההסכמות הציגה עזריה היום (ג') במהלך ישיבת הוועדה שבה נדון החוק. לדבריה, ההסכמות הושגו לאחר מספר רב של ישיבות עם אנשי השלטון המקומי, בראשות ראש עיריית ראשון לציון דב צור, האחראי על תחום התכנון במרכז השלטון המקומי.

ח"כ עזריה אמרה בישיבה, כי הרחבת תחולת החוק לבנייה הרוויה תיתן מענה לאוכלוסיות רבות שזקוקות לכך בעקבות עלייה בשיעור הגירושין, רווקות מאוחרת וריבוי הסטודנטים. "בגלל השינויים במשפחה הישראלית, כמו הארכת תוחלת החיים, חשוב לנו גם לטפל בנושא של הבנייה הרוויה. עם זאת, מדובר בפרויקט גדול מדי בכדי שנכניס אותו בהצעת החוק הזאת. נדרשת עבודה רצינית, ולכן נקים צוות משותף בראשותי, יחד עם השלטון המקומי, שיבחן אלו פתרונות ניתן לקדם בעניין".

עוד הוסכם ששטחה של כל דירת מגורים שתתווסף מעבר למותר לפי תוכנית, לא יפחת מ־45 מ"ר, בניגוד לשטח מינימלי של 55 מ"ר שקבעה הצעת החוק המקורית. הסכמה נוספת נוגעת לדירה צמודת קרקע שפוצלה, ושבעליה מעוניינים להשיבה למצבה המקורי. בעוד שבמקור נדרש היתר נוסף מהוועדה המקומית, כעת הוסכם כי לא יידרש היתר לאיחוד מחדש, ויהיה די בהודעה בלבד. זאת במטרה להקל על ההליך.

עוד הוחלט להגביל את משך הזמן המקסימלי שבו ניתן להשכיר את הנכס מכוח חוזה השכירות לעשר שנים, וזאת על מנת שלא יבוצעו עסקות מכר של יחידות הדיור בהסוואה של חוזי שכירות (למשל: חוזי שכירות לתקופה של 50 ו-100 שנה).

צילום: Bigstock

מטרת הצעת החוק שיזם שר הכלכלה, אלי כהן, בתקופה שבה עמד בראשות הוועדה ובטרם מונה לשר, היא הגדלת היצע הדירות הקטנות המיועדות להשכרה. זאת כאשר היחידות החדשות שיווצרו מכח החוק מיועדות על פיו להשכרה בלבד, ואינן ניתנות למכירה. תחולת ההצעה המקורית היתה על בנייה צמודת קרקע בלבד, אולם כעת, כאמור, בוחנת הוועדה אפשרות להרחיבה.

סקטור נוסף שנכון להיום אינו כלול בחוק הוא המגזר החקלאי - קיבוצים ומושבים. במהלך הדיון התייחסה לנושא היועצת המשפטית למנהל התכנון, עו"ד אפרת ברנד. היא הסבירה כי רק לאחרונה הסתיים עדכון תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) ביישובי המגזר החקלאי, המגדיר מחדש את מספר יחידות הדיור המותר בכל יישוב, ומאפשר הקמת יחידת דיור שלישית בנחלה. "מבקשים פה בחקיקה להכפיל את מספר היחידות ביישובים הכפריים בהליך מקל וללא שיקול דעת תכנוני. זה דבר שלא ייעשה". מנגד, טען עו"ד עמית יפרח מתנועת המושבים, כי יש לנסות למצוא דרך להחיל את חוק פיצול הדירות במושבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"