בעקבות אי־סדרים בפרויקט: בוטלה תוכנית תמ"א 38 ברמת גן

בעתירה שהגיש המתנגד היחיד מתוך 18 הדיירים בבניין, התברר כי בכירים בעירייה הסתירו מוועדת הערר המחוזית מידע הנדסי שהיה עשוי להביא לביטול הפרויקט ■ לפני כחודש הודיעה ועדת התכנון המקומית כי תוקף ההיתר פג, וכי יש להתחיל את ההליך התכנוני מחדש

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבניין ברחוב עלומים ברמת גן
הבניין ברחוב עלומים ברמת גןצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית רמת גן החליטה באחרונה לבטל היתר בנייה שהוציאה לפני כשלוש שנים לביצוע פרויקט תמ"א 38 בבניין ברחוב עלומים בעיר, לאחר שבשנים האחרונות חשף TheMarker אי־סדרים בהליכי קידום הפרויקט, שאמור היה להוסיף 2.5 קומות ו–20 דירות חדשות לבניין, שבו 18 דירות.

הוועדה, בראשות עו"ד אביבית מאור־נמרודי, קיבלה את ההחלטה בעקבות חוות דעת משפטית, שלפיה פג תוקף ההחלטה המקורית להעניק היתר בנייה לפרויקט, ולכן אין עוד טעם להמשיך ולקיים דיונים לאישור הפרויקט, ועל הדיירים והיזם להתחיל בהליך התכנוני מחדש. "היות ותוקף ההחלטה פג, לא ניתן להוציא היתר בנייה, על אף השלמת כל הדרישות העיקריות לפני פקיעת תוקף ההחלטה", נכתב בחוות הדעת.

ואולם, מאחורי ההסבר הלקוני נמצא סיפור מורכב יותר. לפני שנתיים חשף TheMarker כי בכירים בעיריית רמת גן נמנעו מלעדכן את ועדת הערר המחוזית, שדנה בעררים שהוגשו נגד הפרויקט, על כך שהפרויקט אושר על ידם מבלי שהוגשו המסמכים ההנדסיים הנדרשים על פי החוק.

כך, החברה היזמית, מ.פ. עמית בנייה וייזום, לא הגישה באותה העת חוות דעת של מהנדס קונסטרוקציה. אישור מהנדס העיר לאותה חוות דעת (שכלל לא הוגשה) גם הוא לא ניתן, בניגוד למתחייב על פי התמ"א. על כך העידה שרשרת תכתובות בין סגנית היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אירה יעקב־סולוביצ'יק; מהנדס העיר חיים כהן; סגנית ראש העירייה ויו"ר ועדת התכנון מאור־נמרודי; סגנית המהנדס סיגל חורש; ובכירים נוספים באגף ההנדסה. במסגרת ההתכתבות התריעה סולוביצ'יק בפני הבכירים כי עליהם ליידע את ועדת הערר על כך שלאישור הפרויקט חסרים המסמכים הנדרשים, אך מהנדס העיר פטר את העניין באומרו שישוחח עם היזם בנושא.

עו"ד ורד כהן

התכתובות האלה צורפו כנספח לעתירה מינהלית שהגיש אחד מבעלי הדירות באמצעות עורכי הדין ורד כהן ורענן בר־און, נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בעיר, ועדת הערר המחוזית ומ.פ. עמית בנייה וייזום.

מי שהגיש את העתירה היה היחיד מבין 18 בעלי הדירות בבניין שסירב לחתום על ההסכם לביצוע הפרויקט עם החברה היזמית. בעוד שכיום חוקי התכנון והבנייה חושפים דיירים סרבנים לתביעות כספיות מצד שכניהם, הרי שהפעם מדובר במקרה נדיר למדי שבו דווקא הדייר הסרבן השיג את מבוקשו והצליח להביא לסיכול הפרויקט.

עוה"ד בר־און וכהן מסרו: "הוועדה המקומית קיבלה את עמדתנו כי תוקפה של ההחלטה למתן היתר פג בחלוף שנתיים מיום שניתנה. כעת יכולים הדיירים לנהל מו"מ עם יזמים נוספים על תנאים משופרים, בלי להיות בני ערובה של היזם הזה, שתוקף ההחלטה שקיבל פג".

בין בעלי הדירות בבניין נמצא גם ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר, המחזיק בדירה שאותה ירש מאמו. ב–2012, בעת ששימש אפוטרופוס מטעם אמו וטרם נבחר לראשות העיר, זינגר חתם על ההסכם לביצוע התמ"א מול החברה היזמית. בתגובה לידיעה בנושא מ–2015, מעיריית רמת גן נמסר כי מאז היבחרו של זינגר לראשות העיר נמסרה הדירה לניהול באמצעות נאמן, וכי זינגר כבר אינו מעורב בכל החלטה הקשורה בפרויקט.

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "מדובר בפרויקט שמעולם לא הבשיל לכדי בנייה ואף לא ניתן לו בשעתו היתר בנייה. בשל העובדה שהנושא לא עלה שוב לדיון במליאת הוועדה המקומית, פקע תוקפו לפני כחצי שנה. יודגש כי לא מדובר בביטול להיתר שניתן, אלא בפקיעת תוקפה של החלטה עקרונית להעניק את ההיתר האמור".

בעניין ראש העיר: לדברי מחזיק תיק ההתחדשות העירונית, חבר המועצה רמי פדלון, "הבקשה טופלה על פי המקובל. ראש העיר, ישראל זינגר, מעולם לא שוחח עמי בנושא ולא היה מעורב בתהליך"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי