נצרת עילית החדשה תצטרך להתמודד עם המציאות של נצרת עילית הישנה

בטקס חגיגי הציגה השבוע עיריית נצרת עילית תוכניות פיתוח, הכוללות בנייה של אלפי דירות, שטחי תעסוקה, מוזיאון, אמפי תיאטרון, קאנטרי קלאב ואולם הוקי קרח ■ בינתיים, עד שיבואו כוחות חדשים ויצטרפו לחזון, ראש העיר דאג לתעסוקת הדור הוותיק באיסוף פסולת וגינון

מירב מורן
מירב מורן
נצרת עילית
נצרת עיליתצילום: ירון קמינסקי
מירב מורן
מירב מורן

כמה ערבים מתגוררים בנצרת עילית? בין ראש העיר, רונן פלוט, לסגנו ושותפו בקואליציית מועצת העיר, הד"ר שוכרי עוואדה, יש חילוקי דעות בעניין. פלוט טען השבוע כי 16% מ–40 אלף תושבי העיר הם ערבים, ואילו סגנו דיבר על רבע מהם. המחלוקת בין פלוט, יליד מולדובה, לעוואדה, בן כפר קנא שבגליל, נחשפה השבוע בישיבת מועצה חגיגית, שהתקיימה לרגל מלאות שנה לבחירת ראש העיר והמועצה. ההבדל בנתונים נובע ככל הנראה מכך שפלוט חישב את שיעור בעלי זכות ההצבעה בעיר, ואילו עוואדה מנה את כל הערבים שחיים בנצרת עילית, כולל ילדים מתחת לגיל 18 שאינם בעלי זכות בחירה. "אתה מודד אלקטורט, ואני סופר תושבים - כל אחד מסתכל על מה שחשוב לו", עקץ עוואדה בחיוך.

המחלוקת המספרית מעידה יותר מכל על הדרך שעברה העיר, שהוקמה בראשית שנות ה-50 על ההר המתנשא מעל נצרת הוותיקה - העיר הערבית הגדולה בישראל, כחלק ממדיניות ייהוד הגליל.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מספר התושבים בעיר כמעט שלא השתנה מאז 1995, אבל הרכב האוכלוסייה השתנה מקצה לקצה. לפני 20 שנה היה שיעור היהודים 87%, ועד כה צנח ל–63%. בתוך כך, אוכלוסיית העיר מזדקנת: גני ילדים נסגרים, כ-5,000 מהתושבים עברו את גיל 70, ו–40% מהאוכלוסייה היו רשומים בשנה שעברה בלשכת הרווחה בנסיבות שונות.

על מידת האטרקטיביות של העיר יכולה להעיד העובדה שנושאי תפקידים בכירים בעירייה ויועצים המקבלים ממנה שכר לקידום מצבה מעדיפים להתגורר בווילות שביישובים הכפריים הסמוכים, וכך גם צעירי העיר שיכולים להרשות זאת לעצמם. אחרים עוזבים לעפולה, למגדל העמק ולחיפה, שבהן יש קצת יותר הזדמנויות חברתיות וכלכליות זמינות, או לכל הפחות תחנת רכבת שמקרבת את ההזדמנויות האלה.

רונן פלוטצילום: דוברות הכנסת

הנתון הבולט בנוגע למהפכה הדמוגרפית שעוברת העיר הוא מספר התלמידים. 44% מכ-5,100 התלמידים במערכת החינוך העירונית הם ערבים, לפי נתוני משרד החינוך. ואולם מכיוון שאין בעיר בית ספר ממלכתי ערבי, מעט מהתלמידים הערבים בעיר משולבים במערכת החינוך היהודית, וכל השאר יורדים לומדים בנצרת הערבית.

על כוחם של הערבים בעיר תעיד מערכת הבחירות האחרונה. בספטמבר 2016 התקיימו בחירות מקומיות מיוחדות, בעקבות התפטרות ראש העיר הקודם, שמעון גפסו, שהואשם בקבלת שוחד. הבחירה בפלוט הוכרעה בקולות הערבים, וזאת בהוראת מפלגה ערבית מקומית שבראשה עומד עוואדה (הרשימה המשותפת לדו־קיום). בהסכם הקואליציוני שנחתם בין פלוט לעוואדה קיבלה הרשימה הערבית את סגנות ראש עיר וראשות הוועדות עתירות הכסף - הנדסה, שבראש עומד עוואדה עצמו, ותעשייה ומסחר.

פלוט, יליד 1955, עלה לישראל בגיל 20, והוא איש ציבור מנוסה. אחרי שמילא תפקידים במנגנון מפלגת העבודה, והיה אחד המתמודדים ברשימתה לכנסת ה–14, הוא עבר למפלגת ישראל בעלייה וממנה לליכוד. ב–2001 הוא כיהן כמנכ"ל משרד הקליטה, וב–2009 מונה למנכ"ל המשרד להסברה ותפוצות. מ–2013 ועד שהחליט להתמודד בבחירות המיוחדות לראשות נצרת עילית שימש מנכ"ל הכנסת.

"צריך לחלוב את משרדי הממשלה"

סגן ראש העיר, שוכרי עוואדה

בישיבה השבוע הוצגו בין השאר תוכניות בנייה של שכונות מגורים. מהנדסת העיר, סבטלנה גרמן, דיווחה על תוכניות להקמת 12 אלף יחידות דיור, שמהן כמחצית כבר אושרו, ולתוספת 140 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה. 3,300 מהדירות החדשות יוקמו בשכונה שתכנונה התחיל לפני כמה שנים ומיועדת למגזר החרדי.

האם יש צורך בתוספת של כמעט 75% דירות לעיר, שמספר תושביה כמעט שלא משתנה? "עוזבים את העיר כדי לשפר דיור. אם יהיה דיור אטרקטיבי, אנשים יישארו", בטוח פלוט. גם הידלדלות והחלשה של שכונות ותיקות אינו מדאיג אותו, משום שבעירייה מאמינים כי בדיור הישן ישתכנו צעירים שיצטרפו לחזון הפיתוח.

בתוכניות שמותגו תחת לוגו צבעוני והכותרת "נצרת עילית החדשה", נכלל אזור תעשייה בפאתי העיר, שבנייתו התחילה בהשקעה של 15 מיליון שקל מתקציב המדינה. לדברי פלוט, חברות גדולות נמצאות בשלבים מתקדמים לבניית מפעלים במקום שיספקו אלפי מקומות עבודה בשכר גבוה, ובהן חברה לאנרגיה חלופית הנסחרת בנאסד"ק וחברה העוסקת בטכנולוגיות שליטה במכשירים מרחוק (IOT). פלוט לא חושש שאנשים יעבדו אצלו ויגורו במקומות אחרים, כי "מה יש לחפש בעפולה? כאן האוויר יותר טוב".

בימים אלה נרקח בוועדות הכספים והפנים של הכנסת מהלך שיאפשר לממשלה לתקצב פעולות בעיר במנגנון חריג. הצעד יאפשר לעירייה לקבל כספים מעבר לזה המגיע לה בחוק, בלי לעמוד בתנאי סף מינימליים המתבקשים מרשויות מקומיות אחרות.

פלוט אינו ממתין לאישור המהלך, ובשנה האחרונה כמעט הכפיל את הכסף שנמצא בידי העירייה כשהשיג 200 מיליון שקל ממשרדי ממשלה, במנגנונים עוקפי תקציבים. "כשאין לעירייה כסף, והיא לא יכולה להסתדר לבד בשום פנים ואופן, צריך לחלוב את משרדי הממשלה", נימק בישיבה החגיגית, ופירט את היוזמות שאליהן יוקצו הכספים: 25 מיליון שקל לשיפוץ פארק עירוני עם פינת חי, 20 מיליון שקל לאמפי תיאטרון ל–5,000 איש, 30 מיליון שקל להקמת קאנטרי קלאב עירוני, 30 מיליון שקל לשיפוץ מרכז מסחרי שיהפוך לשוק אוכל, 20 מיליון שקל לאולם הוקי קרח, 10 מיליון לשיפוץ מגדל המים והפיכתו למוזיאון עירוני, ו–20 מיליון שקל לבניית מרכז נוער — "שבו יעוצבו אולמות כמו של גוגל' ויתקיים האקתון כמו שעושים במגדל דוד בירושלים ובנמל יפו, כדי לשלב את התלמידים בקדמה", הסבירו בעירייה.

הצטיידות טכנולוגית בעיניו היא מנוף לסגירת פערים, וכך הושגו תקציבים נוספים לרכישת טאבלטים ומחשבים אישיים נייחים וניידים לתלמידים בבית הספר היסודיים בעיר. כמו כן, השיג פלוט תקציב להעסקה של 24 אנשי אבטחה, הקמת צי ניידות שיטור מקומי ומאות אלפי שקלים להצבת מצלמות אבטחה ברחובות.

במקביל פוטרו רבע מעובדי העירייה, ומספרם ירד מ-600 ל-450 עובדים. כמו כן נעשתה הפרטה של שירותי תברואה וגינון, ואלה הועברו לחברה הכלכלית של העיר, הפטורה מהליכי מכרז. הגירעון המצטבר של החברה הכלכלית עם כניסתו לתפקיד היה 40 מיליון שקל, והוא כוסה על ידי העירייה בהלוואה ארוכת טווח ובריבית נמוכה.

בהוראתו של פלוט, משרות איסוף הפסולת וטיפול בגינות הוקצו לתושבי עיר שמתקרבים לגיל פרישה והיו מובטלים, וכעת הם מועסקים על ידי החברה הכלכלית בשכר ועם בתנאים סוציאליים מלאים. "חיו בעיר אנשים שלא היתה להם עבודה מסודרת שנים. הם בני 60–65, מי יקלוט אותם לעבודה בגיל כזה", חלק פלוט את שביעות רצונו מהמהלך. וכך, עד שתגיע תעסוקה אחרת, ועד שיצמח בעיר מוקד משיכה לכוחות חדשים וחזקים, לדור הוותיק לפחות יש תעסוקה. אמנם מדובר רק בגינון ואיסוף פסולת, אבל זה טוב יותר מרישום בלשכת האבטלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"