היועצת המשפטית של עיריית הרצליה: "לא ניתן למשוך את תוכנית המתאר העירונית לאחר שכבר הופקדה"

חרף התנגדותה לתוכנית המתאר, עיריית הרצליה לא תוכל לבטל אותה - והליך שיתוף הציבור שעליו החליטה יביא לשינויים בתוכנית הקיימת בלבד פעילים בעיר: "התנגדות ראש העיר פיקטיבית. יש למשוך את התוכנית מיד"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש עיריית הרצליה, משה פדלון
ראש עיריית הרצליה, משה פדלוןצילום: עזרא לוי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

למרות ההחלטה שקיבלה שלשום הוועדה המקומית של עיריית הרצליה להתנגד לתוכנית המתאר העירונית שבה תמכה עד לפני כמה חודשים, חוות דעת של היועצת המשפטית לוועדה, עו"ד אילנה בראף, קובעת כי בשלב זה, לאחר שכבר הופקדה התוכנית להתנגדויות, לא יהיה אפשר למשוך אותה, וההליך התכנוני יימשך על בסיס התוכנית שהופקדה.

חוות דעת זו מעלה סימני שאלה לגבי היתכנות של החלטת הוועדה שהתקבלה, שלפיה יוקפא ההליך התכנוני והתוכנית תגובש מחדש בהליך שבו ישותף הציבור.

פעילים מקומיים שהובילו בחודשים האחרונים מחאה נרחבת נגד תוכנית המתאר טוענים כי חוות דעתה של בראף לגבי חוסר האפשרות של משיכת התוכנית שגויה, ומשמשת תירוץ בעבור ראש העיר, משה פדלון, להמשיך לקדם את התוכנית — שבה הוא תומך בפועל — תוך יצירת מצג של התנגדות לה, שנועד להרגיע את הרוחות בעיר.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה במארס את תוכנית המתאר שגיבשה עיריית הרצליה להפקדה להתנגדויות. מדובר בתוכנית המכשירה את הקרקע לבנייה מסיבית שתתבצע בעיר בשנים הקרובות, ומוסיפה לעיר פוטנציאל תכנוני ל–30 אלף יחידות דיור נוספות — שמשמעותו הכפלת אוכלוסיית העיר בשנים הקרובות. 12 אלף מהדירות תוכננו בפרויקטים של התחדשות עירונית — פינוי בינוי ותמ"א 38.

ואולם שלשום הפתיע ראש העיר פדלון כאשר הביא לוועדה המקומית הצעת החלטה המבקשת לבטל תוכנית שהוא עצמו קידם. בשיחה עם TheMarker אמר פדלון כי הגיע להחלטה זו לאחר שנוכח כי קצב קידום התשתיות מצד המדינה אינו מספק, ואינו תואם את קצב הפיתוח של העיר כפי שנקבע בתוכנית המתאר. במסגרת ההחלטה שאושרה אמש נקבע כי "מליאת הוועדה המקומית מתנגדת לתוכנית המופקדת ומחליטה לקחת פרק זמן כדי לקיים הליך שיתוף ציבור מעמיק ויסודי באמצעות אנשי מקצוע מומחים, שישמעו את הציבור, את צרכיו והמלצותיו, ויגישו בסוף התהליך את המלצותיהם לוועדה המקומית. מליאת הוועדה המקומית תחזור ותדון בהמלצות אלה לאחר סיום התהליך".

בהתייחס לקביעתה של בראף כי לא ניתן למשוך את התוכנית מהוועדה המחוזית, קבעה הוועדה כי "אם תתקבל חוות דעת משפטית שלפיה ניתן למשוך את התוכנית — היא תימשך".

ואולם בקבוצת התושבים המתנגדת לתוכנית סירבו להתרשם מההחלטה שהתקבלה. אתמול פירסם ארגון "הרצליה איכות חיים", המוביל את המאבק, הודעה שלפיה הוא "דוחה את דברי ראש העיר על התנגדותו הפיקטיבית לתוכנית המתאר, רואה בכך זריית חול בעיניים, ודורש מראש העיר למשוך מיידית את תוכנית המתאר כפי שהוא רשאי מבחינה משפטית". עוד טוענים בארגון כי "ראש העיר והיועצת המשפטית הטעו את הוועדה כשאמרו שאי־אפשר למשוך את התוכנית. אם ראש העיר אכן מתנגד לה, אנו מבקשים כי ימשוך חזרה את התוכנית לפני כניסתו להליך של שיתוף הציבור, שכן הליך שכזה אורך חודשים, והמועד האחרון להגשת התנגדויות לוועדה המחוזית הוא 30 ביוני".

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה כי "המהלך להחזרת תוכנית המתאר העירונית לשולחן השרטוט החל לפני כמה שבועות, וזמן רב לפני תחילת מחאת התושבים נגד התוכנית. בין העירייה והוועדה המחוזית אשר דנה בתוכנית הושגו הסכמות על השהיית הדיון בהתנגדויות לפרק זמן ראוי, אשר בו תקיים העירייה הליך שיתוף ציבור מקיף ומעמיק אשר מסקנותיו, בתוספת חוות דעת מומחים, יובאו בפני הוועדה המחוזית בבואה לדון בהתנגדויות".

מהוועדה המחוזית נמסר: "תוכנית המתאר שעתידה להוסיף 30 אלף יחידות דיור להרצליה לא בוטלה. בהחלטה משותפת של הוועדה המחוזית ועיריית הרצליה הוחלט כי עיריית הרצליה תקיים הליך של שיתוף ציבורי ובסיומו תעביר את התייחסותה לוועדה המחוזית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון