מכה לכחלון: הרצליה מבקשת לבטל תוכנית מתאר שאמורה היתה להוסיף 30 אלף דירות לעיר

על פי ההחלטה שקיבלה ועדת התכנון של העיר, התוכנית תושהה ותגובש מחדש תוך הליך שיתוף ציבור ■ משמעות ההחלטה היא השהיית התוכנית לפרק זמן לא ידוע והיא מגיעה שלושה חודשים בלבד לאחר שאושרה על ידי הוועדה המחוזית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש עיריית הרצליה, משה פדלון
ראש עיריית הרצליה, משה פדלוןצילום: עזרא לוי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית הרצליה, בראשות ראש העירייה משה פדלון, החליטה אתמול (ב') לבטל למעשה את תוכנית המתאר העירונית שבה תמכה בעבר, וזאת שלושה חודשים בלבד לאחר שהוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה אישרה את הפקדתה להתנגדויות.

מלבד ההשלכות על התכנון והבנייה בהרצליה, מדובר במהלומה גם למאמצי הממשלה, בהנהגת שר האוצר משה כחלון, להגדיל את היצע הדירות באזור המרכז, שכן תכנית המתאר, ממנה נסוגה עיריית הרצליה כעת, הכשירה את הקרקע לקראת בנייה מאסיבית שתתבצע בעיר בשנים הקרובות. התוכנית גם נשאה פוטנציאל תכנוני ל-30 אלף יחידות דיור נוספות בעיר - פוטנציאל שמשמעותו היתה הכפלתה של אוכלוסיית העיר. כמו כן, מציבה ההחלטה סימן שאלה על הסכם הגג שעליו חתמה העירייה לפני כשנה וחצי עם הממשלה, לבנייתן של קרוב ל-8,000 דירות בשורה של שכונות חדשות בעיר.

על פי ההחלטה שהתקבלה, "מליאת הוועדה המקומית מתנגדת לתוכנית המופקדת ומחליטה לקחת פרק זמן על מנת לקיים הליך שיתוף ציבור מעמיק ויסודי באמצעות אנשי מקצוע מומחים שישמעו את הציבור, את צרכיו ואת המלצותיו, ויגישו בסוף התהליך את המלצותיהם לוועדה המקומית". עוד נקבע כי "מליאת הוועדה המקומית תחזור ותדון בהמלצות אלה לאחר סיום התהליך". משמעות ההחלטה היא השהיית התכנית לפרק זמן לא ידוע, במהלכו תגובש התוכנית מחדש בשיתוף הציבור - תהליך שייארך לכל הפחות מספר שנים.

בישיבה אמר פדלון לחברי הוועדה: "בחודשים האחרונים פעלתי מול הגורמים המקצועיים, ובהם הוועדות המחוזיות ושרי הממשלה, במטרה לעצור את תוכניות הבנייה של המדינה, שאינן נותנות מענה של תשתיות בסיסיות בהן מים חשמל ודרכי תחבורה בעיר הרצליה".

בשיחה עם TheMarker, אמר פדלון כי ההחלטה שהתקבלה "צפויה להוביל להכנת תוכנית חדשה, המתחשבת ומותאמת בראש ובראשנה לצורכי התושבים".

מדובר בתוכנית מתאר שקודמה בשנים האחרונות בשיתוף ובתמיכת העירייה. מה השתנה?

"הסתבר לנו שיש בעיה עם תוכנית המתאר. כשהתוכנית החלה להיבנות לפני כשבע־שמונה שנים, לא הובאו בחשבון כמה התפתחויות מאוחרות יותר, ובהן נושא ההתחדשות העירונית, תמ"א 38 ויוזמת מחיר למשתכן - מרכיבים שהגדילו את פוטנציאל הבנייה בעיר בעשרות אלפי דירות.

"במקביל, התברר לנו בחודשים האחרונים כי המדינה לא ערוכה למתן מענה בכל הקשור לתשתיות מים, חשמל, תשתיות כבישים ומערכות הסעת המונים. אנחנו רוצים לעצור, לקחת פסק זמן, ולבנות את התוכנית מחדש תוך נקיטת הליך שיתוף ציבור מעמיק ויסודי, וגיבוש המלצות לאורו. בנוסף, אנחנו רוצים שהתוכנית תקבע שלבים לבנייה בהתאם להתפתחות התשתיות. חשוב לנו מאוד לשמור על צביון העיר, על השטחים הירוקים שלה. אז אנחנו אומרים 'בואו נעצור'".

תוספת הבנייה המאסיבית למגורים שאותה קבעה תוכנית המתאר - שאושרה במרץ האחרון בוועדה המחוזית - אמורה היתה להתבצע בשני אופנים מרכזיים. הראשון, הליכי התחדשות עירונית - פינוי בינוי ותמ"א 38 - שהיו אמורים להוסיף למרקם הבנוי הוותיק של העיר כמות משוערת של 12 אלף יחידות דיור. השני, תוספת של שכונות חדשות, שהבולטות שבהן הן גליל ים אשר כבר מצויה בבנייה; תע"ש אפולוניה - המתוכננת בצפון מערב העיר בצמידות לשכונת נוף ים; תע"ש רמת השרון - בדרום־מזרח העיר; צפון העיר - שאמורה היתה להיבנות בצמידות לשכונת נחלת עדה, על קרקעות שדה התעופה המיועד לפינוי; וחוף התכלת המתוכננת להיבנות בחלקה הדרומי של רצועת החוף העירונית.

"הציבור לא מיודע"

פרסומה של התוכנית בחודש מארס עורר סערה ציבורית גדולה בעיר. חלק גדול מהתושבים גילה לראשונה את היקפי הבנייה המתוכננים רק אז. כך קבעה התוכנית בין היתר כי באזורים המאופיינים כיום בבנייה כפרית מובהקת, דוגמת שכונת נווה עמל במזרח העיר, יינתנו זכויות לבנייה של עד 12 קומות, וכי באזורים נרחבים נוספים של מרכז העיר תוכל הבנייה להגיע לעד 30 קומות.

ההפתעה עוררה מחאה נרחבת נגד התוכנית, שסחפה אחריה אלפים מתושבי העיר. לשאלה האם זהו הגורם שהביא לשינוי המדיניות משיב פדלון בשלילה: "טוב שהתושבים שותפים ומביעים את דעתם. זה מראה שאכפת להם מהעיר שבה הם חיים ואני יכול רק לברך על כך. אבל אני פועל כבר מספר חודשים במקביל על מנת לוודא שהתשתיות שהמדינה מתכוונת לקדם בעיר יענו על הצרכים, ולצערי לא מקבל תשובות מספקות. בחודשים האלה התברר כי אין אפשרות לשדרג את תשתיות המים והחשמל באופן שיענה על הצרכים. לאור ההתנהלות הזו התגבשה אצלי בחודשים האחרונים ההחלטה לצאת לתכנון מחדש".

עם זאת הוסיף פדלון כי הוא "חש שהציבור לא קיבל מספיק מידע. כשנכנסתי לתפקידי נאמר לי שהיה שיתוף ציבור, ובדיעבד הסתבר שהציבור לא מיודע מספיק".

לדבריו של פדלון, מתכוונת העירייה להמשיך לקדם את הליכי ההתחדשות העירונית בעיר. אך לגבי השכונות החדשות, שבניית חלקן נקבע במסגרת הסכם הגג עם המדינה, הוא פחות נחרץ: "הסכם הגג ימשיך לרוץ בקרקעות גליל ים. לגבי שאר השכונות, אנחנו רוצים לראות אם המדינה רצינית מבחינת שדרוג התשתיות, ובכלל זה בניית מחלף חדש שיחבר את צפון מערב העיר לכביש החוף, בניית גשר חדש מעל כביש 531, BRT (נתיב אוטובוס מהיר המיועד לחבר את ערי השרון לתל אביב; נ"ב). כל הדברים האלה יחד צריכים להתממש על מנת שנוכל להתחייב להיקפי הפיתוח שהמדינה מנסה לקדם בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר