מי צריך בית עם גינה? הישראלים מגלים מחדש את המרפסת

במשך עשורים קבלנים העדיפו להצניע את המרפסות, ובעלי הדירות העדיפו לסגור אותן ■ מאז תחילת המילניום המרפסת חוזרת לקבל את הכבוד המגיע לה, ובהתמדה גם שטחה גדל

נעה נבט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קיר צמחייה. מכניס ירוק לחיים העירוניים
קיר צמחייה. מכניס ירוק לחיים העירונייםצילום: ליאור אביטן / קירו
נעה נבט

במשך שנים היתה המרפסת הסרח העודף של הדירה הישראלית הממוצעת. הרעיון המקורי — ליצור שטח חיצוני לדירה שישמש את הדיירים כדי להתאוורר — לא צלח, ובמקרים רבים היא נסגרה בתריסים כעורים, נהפכה לחצי חדר במקרה הטוב או למחסן במקרה הרע, והכוונות המקוריות של המתכננים ירדו לטמיון.

אבל לא עוד: עם עלייתן של שכונות המגורים החדשות, המרפסות חוזרות לקבל את הכבוד המגיע להן — הן גדולות ומושקעות יותר, ואפשר להשתמש בהן למגוון פונקציות: אחסון, בילוי, גינה בין שמים וארץ ואפילו בישול ואפייה. אם בתחילת שנות ה־2000 שטחי המרפסות הגיעו לכ־6–4 מ"ר, מאז הם גדלים בהתמדה, וכיום מרפסת ממוצעת בדירה חדשה גדולה מ־10 מ"ר.

מרפסת בעיצוב ליאורה שטרנפלדצילום: מיכאל כץ

"אנשים חולמים על בית פרטי וגינה, וזה לא תמיד מתאפשר בגלל כמות השטחים המוגבלת בישראל", אומרת מעצבת הפנים מזל גלבוע, בוגרת אולטימה, בית הספר לעיצוב פנים של מרכז הבנייה הישראלי. "המרפסת עונה על חלק מהצרכים האלה. בעבר הקבלנים היו בונים מרפסות בשטח של 9 מ"ר, כיום רואים מרפסות בשטח של 12 מ"ר לפחות, ויש מגמה להגדיל אותה עד ל־16 מ"ר. בעצם, המרפסת מאפשרת להיות בלי ולהרגיש עם. זה סוג של תרפיה מסוימת, כי אפשר לשתות בה את כוס הקפה של הבוקר, לארח, לשבת עם המשפחה, לגדל צמחים".

"אפשר לתכנן את המרפסת בסקאלה של עלויות", אומר מעצב הפנים ניצן הורוביץ. "העלויות הגבוהות ביותר הן של רמות הגמר, בדיוק כמו בבית. חשוב לתכנן את המרפסת בשלב ראשוני, מבעוד מועד, ולהקציב לה חלק מהתקציב, משום שאם הוא יתוכנן נכון, הוא ישרת את כל הצרכים שלנו".

מרפסת בעיצוב ערן בינדרמןצילום: עודד סמדר

המשימה הראשונה בתכנון המרפסת היא להבין מה אנחנו רוצים לעשות בה. יש מי שירצה להציב בה מכשירי כושר וכלל לא יתעניין באירוח; יש מי שירצה לבשל ולהגיש אוכל במרפסת, אבל לא יתעקש שתהיה בה צמחייה עבותה. הורוביץ אומר כי מהפונקציות השונות נגזרת חלוקה לאזורים של הגג. "ככל שהמרפסת גדולה יותר, כך אנחנו יכולים ליצור יותר אזורים", הוא מסביר. "יכול להיות מתחם אוכל — לרוב זה יהיה מטבח חיצוני שכדאי שיעמוד בסמוך לאזור האירוח או למטבח הפנימי; יכול להיות אזור בילוי, שבו יהיו ג'קוזי, בריכת נוי, טניס שולחן; ואזור אירוח, שבו יש שולחן אוכל או מערכת סלון. אחרי שהחלטנו אילו אזורים יהיו במרפסת, צריך לחשב כמה שטח נקדיש לכל אחד מהם — וזה תלוי במספר האנשים שנארח, כמה מושקע המטבח שאנחנו מעוניינים בו וכו'".

קו עיצובי אחד

מרפסת בעיצוב ערן בינדרמן. אם הסלון יוצא החוצה, אז גם המטבח יכולצילום: עודד סמדר

למרות החלוקה לאזורים, מבחינה עיצובית המרפסת היא חלל אחד שלם, עם קו עיצובי אחד, שנוח לעבור בו מפונקציה אחת לשנייה. "בדרך כלל אנחנו שומרים את הנוף לאזור האירוח, ולא מבזבזים אותו על המטבח", אומר הורוביץ. "מבחינה עיצובית המרפסת צריכה להתכתב עם הבית, חשוב לשמור על התאמה בין הפנים לחוץ".

גם האדריכל ערן בינדרמן, נשיא שבוע העיצוב של מרכז הבנייה, שיתקיים ביוני במתחם התחנה בתל אביב, ממליץ להקפיד על אותו כיוון עיצובי במרפסת כמו זה שבחרנו לבית. "המרפסת צריכה לדבר באותה שפה כמו פנים הבית", הוא אומר. "הרעיון הוא שהיא חלק טבעי מהבית, ולא צריך הזמנה מיוחדת כדי לצאת אליה. המרפסת היא בדיוק כמו כל חלל אחר בבית, כמו אחד החדרים. העיקרון הזה חשוב במיוחד בגלל המשפחות הישראליות הגדולות והצמצום בשטחי הדיור. המרפסת היא שטח נוסף שאפשר לנצל".

מרפסת בעיצוב שרון ארמרצילום: סוזי לוינסון

כמו שמחליטים על סגנון העיצוב בבית, כך מחליטים על הקו השולט במרפסת: זה יכול להיות סגנון טוסקני, עם חיפויי אבן; סגנון אקלקטי עם קש, ברזל ועץ; או סגנון מודרני עם הרבה אלומיניום וזכוכית.

אך גם אם מתייחסים למרפסת כחלק מהבית, אי אפשר להתעלם מכך שהיא מציבה אתגרים תכנוניים ועיצוביים שונים מחלקו הפנימי. הבעיה העיקרית היא שהמרפסת חשופה לשמש, לגשם ולרוחות, ששוחקים את כל מה שנמצא עליה — כולל החיפויים, הפרגולות והרהיטים. "לכן חשוב במיוחד לבחור פריטים איכותיים", אומרת שרון ארמר, מעצבת הבית של חלמיש. "יש אזורים בבית שבהם אפשר להתפשר על האיכות, אבל במרפסת עדיף לא לוותר, גם אם המחיר גבוה יותר".

ערן בינדרמןצילום: עידן מילמן

החדשות הטובות הן שבזכות הטכנולוגיה הקיימת, שמספקת חומרים עמידים בתנאי חוץ, יש מבחר מוצרים שמתאימים למרפסת. כך לדוגמה, אפשר להשיג אריחי גרניט פורצלן המחקים חומרים טבעיים, כמו אבן ועץ — אך נהנים מעמידות גבוהה, ולא נשחקים מהר כמו החומרים המקוריים.

אחד השימושים העיקריים של המרפסת הוא כאזור אירוח — חלופה לסלון ולפינת האוכל. בדיוק כפי שבתוך הבית מציבים שולחן, ספה וכורסאות, כך גם בחוץ. תחום ריהוט החוץ קיבל בשנים האחרונות מענה בחברות רבות, שחלקן עסקו עד כה בריהוט פנים. האתגר של החברות הללו הוא לייצר ריהוט בסגנון דומה לזה שמיועד לפנים הבית, אך עמיד בתנאים הפחות אידיליים של המרפסת.

ואם הסלון יוצא החוצה, אז גם המטבח יכול לעשות זאת. גם במקרה הזה חשוב להגדיר קודם את הצרכים שלנו, ורק לאחר מכן לגשת לתכנון. "יש אנשים שירצו רק מקרר על המרפסת", אומר הורוביץ. "אחרים יזדקקו לגריל, ויש כאלה שישקיעו בכיור ובשיש. אפשר להתקין כירה זוגית וכיור קטן, או כירה עם ארבע להבות וכיור גדול — תלוי בגודל השטח המיועד, במבנה שלו ובצרכים שלנו".

השכנים לא יוכלו להציץ

מרפסת בעיצוב ניצן הורוביץ, שממשיכה את הקו העיצובי של הביתצילום: רמי זרנגר

אחד החסרונות של מרפסת היא העובדה שהיא חשופה לעין השכנים, גם אם היא נמצאת בקומה גבוהה. דרך טובה להסתיר את המתרחש בה היא באמצעות צמחייה גבוהה, שיוצרת מיסוך, ומשאירה את ההתרחשויות במרפסת רחוק מעיני הסובבים. לגינה על הגג יש יתרונות רבים נוספים: הצמחייה תורמת לאיכות האוויר בזכות תהליך הפוטוסינתזה, והיא גם מסייעת להוריד את הטמפרטורה במרפסת. מעבר לזה, היא יוצרת אווירה נעימה, ומכניסה ירוק לחיים העירוניים.

"בשנים האחרונות יש עלייה חדה בביקוש לגינה על הגג", אומר אורי תורג'מן, הבעלים של חברת גינה קסומה. "הרבה אנשים שחיו כל השנים בדירות גן או בבתים פרטיים והיתה להם גינה מושקעת עברו לפנטהאוזים, ולא רוצים לוותר על התחביב. נכון, אי אפשר לעשות מדשאות על המרפסת, אבל יש היום מגוון אפשרויות אחרות".

כדי להקים גינה על המרפסת משתמשים בדרך כלל באדניות ייחודיות, שבתוכן נשתלים הצמחים — החל במטפסים וכלה בעצי נוי. תורג'מן אומר כי חשוב לשים לב לכיוונים שאליהם פונה המרפסת כדי לבחור את הצמחים המתאימים. בנוסף, יש להימנע מעצים גדולים מדי — לא רק שהם מכבידים על המרפסת, אלא שהשורשים שלהם עלולים גם לגרום לה נזקים. אחת האפשרויות הפופולריות היום היא להקים במרפסת קיר ירוק: אפשר לעשות זאת על תשתית ייחודית למטרה זו, הכוללת מערכת ניקוז, אך אפשר גם למתוח תשתית של כבלים לאורך הקיר ולרוחבו, ולשתול בתחתית צמחים מטפסים שיכסו אותו עם הזמן.

כשמתכננים גינה פורחת על המרפסת, חשוב לתכנן היטב את האיטום שלה ואת הניקוז, כדי למנוע מצב שבו המים מטפטפים אל השכנים. בנוסף, יש לבדוק מה המשקל המקסימלי שאפשר להעמיס עליה. אחד האלמנטים העיצוביים שמשתלבים היטב עם צמחייה עשירה הוא פרגולות, שחשובות גם כדי להגן על היושבים במרפסת מפני השמש הקופחת. "כיום יש מגוון רחב של פרגולות, וכשבוחרים פרגולה כדאי לשים לב לכיוון שאליו היא תפנה", אומרת גלבוע. "אנחנו אמנם מדינה שטופת שמש, אבל יש עונה גשומה, וחומרים מסוימים יעמדו בתנאים הסביבתיים טוב יותר. לדוגמה, עץ טיק יתאים במיוחד, ואם נבחר פרגולה זולה, למשל מעץ אורן, נצטרך להקפיד הרבה יותר על התחזוקה השוטפת שלה, אחרת היא תישחק מהר מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב