נחמה בוגין: מדד מחירי הדירות של הלמ"ס מוטעה; המדד האמין הוא של השמאי הממשלתי - שנאסר לפרסום

השמאית נחמה בוגין, כיו"ר משותף לוועדת מדדי השוק של לשכת שמאי המקרקעין, אמרה כי שילוב נתוני המכירות של תוכנית מחיר למשתכן בתוך חישוב מצב השוק מייצר טעות אופטית, וכי הלמ"ס טועה ומטעה את הציבור

נחמה בוגין
נחמה בוגיןצילום: עמית ישראלי

השמאית נחמה בוגין, המכהנת כיו"ר משותף לוועדת מדדי השוק של לשכת שמאי המקרקעין, אמרה היום (ג') כי "הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) טועה ומטעה את הציבור. שילוב נתוני המכירות במסגרת מחיר למשתכן בתוך חישוב מצב השוק מייצר טעות אופטית. נתוני המכירות במחיר למשתכן לא יכולים להיות חלק מהסטטיסטיקה, כיוון שאינם משקפים מצב שוק אמיתי. מדובר במחירים מסובסדים ותקופתיים, שלא ניתן לשים על הרצף של מחירי הדיור לאורך השנים".

לשכת השמאים אמורה להכריע בקרוב האם להמשיך לפרסם את סקירת מחירי הדירות, שהחלה לפרסם באחרונה במקום הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי - שנאסרה לפרסום בספטמבר האחרון בהוראתו של שר האוצר משה כחלון.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

צעדו של כחלון, שהגיע בעקבות סקירת הרבעון השני של 2016 שהוציא השמאי הממשלתי, שהראתה כי מחירי הדירות הוסיפו לעלות, נומק בטיעון, שיש לאפשר רק ללמ"ס לפרסם סטטיסטיקה על מחירי דירות.

המהלך עורר ביקורת ציבורית קשה. כחלק מהמחאה החליט יו"ר לשכת השמאים דאז, אוהד דנוס, להוציא סקירה שתיערך במתודות זהות לאלו שבהתאם להן נערכת סקירת השמאי הממשלתי. אלא שעם סיום כהונתו של דנוס, במאי השנה, החליט היו"ר הנבחר, חיים מסילתי, להקים ועדה של הלשכה, שתבדוק את המתודות, ואת האפשרויות לשפר את הצגת הנתונים. בראש הוועדה עומדים בוגין ומסילתי עצמו.

בעקבות החלטה זו, לא פירסמה הלשכה את הסקירה הרבעונית, וכרגע לא ברור מתי יחודש פרסומה, אם בכלל.

בוגין אמרה כי "כולנו זוכרים איך בסוף 2016 פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמחירי הדיור בירידה, אך יומיים לאחר מכן חזרה בה, שלפה את המכירות שבוצעו במסגרת 'מחיר למשתכן' מן הסטטיסטיקה - והפלא ופלא הירידה פשוט נעלמה מהגרף. מכאן שהמדד היחיד כיום בין שפע המדדים שהנו אמין, ושנותן תמונת מצב ריאלית, הוא מדד השמאי הממשלתי, הכולל נתונים על מחיר ריאלי של דירות 4 חדרים ב-16 ערים. מדד שאת פרסומו בחר באחרונה שר האוצר לעצור".

אגב, מקרה הפוך למקרה שתיארה בוגין, ארע למדד החודשים הראשונים של השנה (ינואר- פברואר), שבפרסום הראשוני הראה על עלייה של 0.1%, ואילו אתמול תוקן, והתוצאה שונתה לירידה של 0.1%.

אחת הבעיות של המדדים האחרונים, שמשקללים את מחירי תוכנית "מחיר למשתכן", היא שאין מידע על כמות העסקות שנעשות במסגרת התוכנית ועל משקלן, ועד כמה היא משפיעה על המדד לעומת מדד שמציג רק את נתוני המחירים בשוק החופשי. בעיה חמורה אף יותר, היא שמתחילת השנה לא מפרסמת יותר הלמ"ס מידע על היצע הדירות (מלאי הדירות החדשות הלא מכור), בשל בעיות בנתונים שסופקו ללשכה על ידי משרד השיכון.

בסקירה קודמת של הלמ"ס נכתב כי "הלשכה תחזור ותפרסם נתונים אלה אם וכאשר יתקבלו נתונים עדכניים", אלא שהסקירה האחרונה, שפורסמה אתמול, לא כללה התייחסות כלשהי לנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?