הסכם מעורר תהיות |

2,000 דירות בשנה יתווספו לעכו - אך העיר תתקשה לקלוט את התושבים החדשים

הסכם הגג מבטיח בנייה אינטנסיבית של דירות מגורים בעשור הקרוב, אך הוא אינו כולל תוספת תואמת של שטחים שיניבו הכנסות לתושבים ולעירייה ■ התכנון הנוכחי עלול להקשות על העיר לספק שירותים מוניציפליים הולמים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קו שיט חיפה עכו
עכוצילום: משה גלעד
מירב מורן
מירב מורן

הסכם הגג שנחתם אתמול בעיריית עכו יוסיף לעיר, לפי הפרסומים, עשרות אלפי יחידות דיור - הרבה מעבר למספר יחידות הדיור שיש בה כיום. התחזיות האופטימיות על התפתחות העיר, שפורסמו לקראת טקס החתימה על ההסכם, שהתקיים אתמול בנוכחות שרי השיכון והאוצר וראש הממשלה, לא הביאו בחשבון השלכות שליליות אפשריות של גידול כה מהיר.

במהלך הטקס אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בתוך עשור העיר עכו תכפיל את עצמה ותיהפך לעיר של 100 אלף תושבים, וזה נותן מענה ותקווה לזוגות צעירים. תזכרו את הטקס הזה, שמסמן את העתיד. יש לעכו אפשרות להיות עיר תיירות עולמית, ואנו נחושים לפתח ולעזור לה לממש את הפוטנציאל".

בעכו יש כיום כמעט 16 אלף יחידות דיור וקרוב ל-50 אלף תושבים, לפי הדו"חות המבוקרים שהגישה העירייה ב-2015 למשרד הפנים. לפי הסכם הגג, מתחייבת עיריית עכו לספק היתרי בנייה בהיקף שלא יפחת מ-2,000 יחידות דיור בממוצע בכל שנה מ-2016 עד סוף 2021. כלומר, להגדיל בכל שנה מחמש השנים הקרובות את עתודות יחידות המגורים שבתחומה בשמינית, יחסית למצבת הדירות הנוכחית. בנוסף, כולל ההסכם התחייבויות ליצירת תנאים ליותר מ-20 אלף יחידות דיור עד 2023. הסכם הגג, אפוא, מייצג בניית מגורים בהיקף שיותר ממכפיל את אוכלוסיית העיר בתוך עשור.

כבכל הסכמי הגג עד כה, כנגד התחייבויות העירייה מתחייבת המדינה לתמוך בפיתוח של תשתיות תחבורה, צנרת ואנרגיה, וכן בהקמת מבני ציבור לשירותי חינוך ורווחה, הנדרשים מתוספת האוכלוסייה. המימון לכל אלה יגיע מהקצאת הכנסות המדינה מהסכומים שישלמו היזמים שיקנו את הקרקעות שבבעלות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), ושעליהן מתוכננת הבנייה החדשה.

הבעיה היא שהתוספת האינטנסיבית של יחידות הדיור לעיר לא תגובה בתוספת תואמת של שטחי תעסוקה ומסחר - מה שיפגע קשות ביכולת העירייה לספק שירותים לתושבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בטקס החתימה על ההסכם בעכ ו

חישוב הפערים מראה כי בקצב המתוכנן של בניית המגורים ותוספת האוכלוסייה, עכו תצטרך לבנות בעשור 320 אלף מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה נוספים לאלה שבתחומה כיום - 32 אלף מ"ר בשנה, כדי ליצור את התנאים המתאימים לבנייה המתוכננת. לצורך ההשוואה, שטחי המסחר והתעסוקה שעכו תצטרך לבנות בכל שנה קרובים בגודלם לשטח קניון האופנה החדש של גינדי בתל אביב, או לשטח של מחצית ממספר המשרדים במגדל רובינשטיין.

בשולי הדברים יש להדגיש כי ענף התיירות, שהוא ענף עיקרי בכלכלת העיר, לא יכסה את הגירעון - שכן תעריפי הארנונה בענף המלונאות אינם גבוהים, ובמקרים מסוימים הם אף נמוכים מתעריפי הארנונה למגורים.

לאור זאת, הסכם הגג, שיוסיף לעיר תושבים רבים, ישית עליה הוצאות שוטפות, אך הוא אינו כולל כל הבטחה שהעירייה תצליח לייצר את ההכנסות הנוספות, שיידרשו לשמירה על רמת השירותים המוניציפליים שהיא מספקת כיום לתושביה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?