"ראיתי אנשים שאיבדו את רכושם": עקיצות הנדל"ן שיכולות לפגוע בכולנו

פרשות ענבל אור ואורן קובי הן רק קצה הקרחון ■ המתווכת טובה מאיר מספרת על מקרי עוקץ בנדל"ן, ומזהירה ממה שמתחיל כהגשמת חלום - אך מסתיים בעוגמת נפש ובהפסד כספי

נעה נבט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענבל אור
ענבל אורצילום: עופר וקנין
נעה נבט

לפני כמה שנים שמעה המתווכת טובה מאיר סיפור שמשך את תשומת לבה. זוג מבוגר החליט למכור את ביתו, ושמח מאוד כשהגיע קונה שנראה להם רציני. הוא הציע לערוך עמם זיכרון דברים, שבו הופיעו פרטיהם המלאים, צילומי תעודות זהות, פרטי הנכס והמחיר שסוכם, ואמר שישלם להם דמי רצינות של 5,000 שקל עד שיאסוף את שאר הכסף מהבנקים.

בני הזוג היו מאושרים שמצאו קונה, אלא שהימים נקפו והם לא שמעו ממנו שוב. הם פירסמו את הבית פעם נוספת למכירה, ושמחו מאוד כשהגיע אדם שהתעניין מאוד בנכס. כשאותו קונה ערך בירורים בטאבו, הוא גילה שעל הבית נרשמה הערת אזהרה שמנעה מהזוג למכור אותו. בני הזוג חיפשו את הקונה הראשון כדי שישחרר אותם למכור את הנכס, והוא אמר שישמח לבטל את הערת האזהרה שנרשמה - אם רק יעניקו לו 250 אלף שקל.

הרגע שבו שמעה מאיר את הסיפור היה עבורה אירוע מכונן. לאחר שנים שבהן היא עובדת בתחום הנדל"ן ושומעת כיצד אנשים תמימים נופלים בפח שטומנים להם נוכלים מקצועיים, היא החליטה שעליה להעלות את הדברים על הכתב כדי להזהיר את הציבור הרחב. כך נולד הספר "זהירות, עקיצות נדל"ן" שיצא לאור בתחילת השנה. בספר מציגה מאיר סיפורים קצרים שאספה במהלך השנים שבהן עבדה כמתווכת, כולם מתארים מקרים של רשלנות, נוכלות וסכסוכים משפחתיים סביב נדל"ן. כולם נובעים מחוסר ידע, מתמימות, מה"סמוך" הישראלי - ואת כל אלה מבקשת מאיר למגר.

"רציתי לחשוף את הקלות הבלתי נסבלת שבה דברים כאלה יכולים לקרות", מסבירה מאיר. "לציבור אין מספיק ידע כדי להתגונן מפני נוכלים ורשלנות של בעלי מקצוע. הישראלים תמימים, בטוחים ש'לי זה לא יקרה', לא יודעים מה לשון החוק ולא שואלים את השאלות הנכונות".

מאיר אומרת כי אף אדם אינו חסין: כל שכבות האוכלוסייה, בני כל הגילים, שוכרים, משכירים, קונים ומוכרים - כולם עלולים ליפול קורבן להונאה או לטעות תמימה שתעלה להם מאות אלפי שקלים. "ראיתי אנשים שאיבדו את רכושם האחרון", אומרת מאיר, "יש כל כך הרבה כסף בנדל"ן, ויש אנשים שמנסים ליהנות ממנו על חשבון אחרים".

אחת הטעויות הרווחות היא שהנעקצים הם אוכלוסייה לא תמימה, לא זהירה ואף פזיזה - גישה שחוזקה מאוד אחרי התפוצצות הפרשות של מארגנת קבוצות הרכישה ענבל אור ושל מתווך הקרקעות החקלאיות אורן קובי. רבים שלא חוו על בשרם את הסיפורים האלה התייחסו אליהם בתור קוריוזים, וטוקבקיסטים באינטרנט לעגו לאנשים שאיבדו את כספם, והתייחסו אליהם כאל טיפשים, הרפתקנים ואנשים שנפלו בפח כי רצו לעשות כסף קל.

זו בוודאי אינה התמונה הנכונה. כך למשל, מאיר מספרת על זוג, צוערים בשירות משרד החוץ, שיצאו לחו"ל בשליחות והשכירו את ביתם לזוג בשנות ה-40 לחייהם, שהסכימו לחתום על חוזה לשלוש שנים ולתת לבעלים מראש ארבעה צ'קים לשנת השכירות הראשונה. מדי כמה חודשים קיבלו הצוערים תמונות של ביתם, והיו בטוחים שהפקידו אותו בידיים טובות. כשהחליטו לחזור ארצה, כעת כבר עם בן בכור, הם מצאו בביתם דיירים חדשים - שטענו כי רכשו את הבית לפני שנתיים וחצי ואף הציגו חוזה. התברר כי השוכרים השתמשו בפרטים של הבעלים ובחתימותיהם מחוזה השכירות, זייפו חוזה מכר ומכרו בית שכלל לא היה שלהם.

"לא מסובך למכור בית שלא שייך לך", אומרת מאיר. "כששאלתי עורכי דין איך אפשר למנוע את זה, הם לא ידעו מה לענות לי. חשבתי איך אפשר להגן על הנכסים שלנו, והגעתי למסקנה שאם נוסעים לתקופה ארוכה, אם יש יותר מנכס אחד, אם אנחנו מסייעים לקרוב משפחה מבוגר להשכיר את הבית - כדאי לרשום בנסח הטאבו הערת אזהרה שלפיה אי אפשר למכור את הבית בחמש השנים הקרובות. צריך להיות יצירתיים".

אם חשבתם שבעלי מקצוע כמו מתווכים ועורכי דין יכולים לסייע לכם, מאיר מביאה בספר מקרים שבהם דווקא הם היו הגורמים הרשלנים וגרמו הפסדים גדולים ללקוחותיהם. היא מספרת על אשה שיצאה לפנסיה, החליטה למכור את דירתה בשרון ורכשה דירה באזור מתחדש בעיר גדולה. היא נעזרה בקרובת משפחה, עורכת דין צעירה, כדי שתבדוק את קניית הדירה ואת האישורים הנדרשים. אחרי שסיימה את הבדיקות, קנתה את הדירה, שיפצה אותה ונהנתה מהחיים העירוניים.

לאחר כמה חודשים של מגורים בדירה, הגיעו אליה פקחי העירייה והושיטו לה כתב אישום על הסבת בית מלאכה לדירת מגורים. כשתהתה במה מדובר, התברר לה שעורכת הדין שהעסיקה לא בדקה ברישומי הבית המשותף, כי אם היתה עושה זאת היתה רואה שהדירה רשומה כבית מלאכה זעיר ליהלומים.

טובה מאיר. "הישראלים תמימים, בטוחים ש'לי זה לא יקרה', לא יודעים מה לשון החוק ולא שואלים את השאלות הנכונות"צילום: עופר וקנין

מאחר שחובת האימות היא על הרוכשים ומאחר שאי אפשר היה לערער על הנתונים המופיעים בלשכת רישום המקרקעין - הקונה לא היתה יכולה לערער. היא נאלצה להחזיר את הדירה לקדמותה ולהשכיר אותה לבית מלאכה, שכרה דירה מחוץ לעיר והחליטה שלא לתבוע את עורכת הדין בגלל קרבת המשפחה ביניהן.

המסקנה מהסיפור הזה, אומרת מאיר, היא שחשוב לשכור את שירותיו של עורך דין שעוסק בתחום הנדל"ן והחוזים, לקבל המלצות מלקוחות עבר, לוודא שהוא מבוטח בביטוח על נזקי רשלנות ויותר מהכל - לא להסס לשאול שאלות, גם אם נדמה שהן טרחניות. "כמעט בכל עסקה יכולה להיות תקלה. אי אפשר למנוע מצבים כאלה לגמרי, אבל אפשר לשאול שאלות", היא אומרת. "אל תחשבו שאתם יודעים הכל".

כמה מהסיפורים בספרה של מאיר עוסקים במצבים המורכבים שעלולים להיווצר בתוך המשפחה. כזה הוא הסיפור על שבעה אחים ואחיות שירשו את בית הוריהם וקיוו להתעשר ממכירתו. הם מצאו קונה, ניסחו חוזה וקבעו להיפגש במשרדו של עורך דין כדי לסיים את העסקה.

כולם התייצבו למפגש, פרט לבן הזקונים, שלא הגיע. בלית ברירה, חתמו כל השישה על המסמכים והשאירו את החוזה תלוי ועומד. בסופו של דבר, אחרי מסע חיפושים, נמצא האח הצעיר בבית ההורים הריק, כשהוא יושב בחדרו לצד חפציו וטוען שהפרידה מהבית קשה לו מדי. האחים דיברו אל לבו, עד שלבסוף התברר שהאח הסרבן מוכן לפנות את הבית ולחתום על החוזה תמורת נתח נכבד מהירושה. לא היתה לששת האחים ברירה אלא להסכים כדי להימנע מתהליך משפטי יקר.

הבעיות אינן פוסחות גם על אנשים שמבקשים להשכיר את הדירה שלהם - בייחוד אם הם לחוצים למצוא שוכרים ומוכנים להתפשר. מאיר מספרת על בעל דירה שרצה להשכיר את דירתו במהירות, ולכן קיבל זוג שוכרים בלי לערוך בדיקות רקע. לאחר שלושה חודשים הם הפסיקו לשלם את שכר הדירה, וכשהוא סגר את החשמל והמים בדירה הוא גילה שהם התחברו לצנרת ולחשמל של הבניין - ואיומיו לא הטרידו אותם. רק לאחר שנה וחצי הוא הצליח לפנות אותם מדירתו.

עטיפת הספרצילום: טובה מאיר

המסקנה, אומרת מאיר, היא שחייבים לבדוק בציציות של השוכר הפוטנציאלי, גם אם הדבר כרוך בתחושת אי־נעימות. "אל תתביישו לבקש מהשוכר תעודת יושר", היא מפרטת. "בקשו את תעודת הזהות שלו ועוד מסמך רשמי כדי להצליב את המידע ולוודא שהזהות שלו אמיתית. מותר לכם להיות חשדנים, כי מדובר בנכס שלכם ובכסף שלכם".

"אני שומעת בשנים האחרונות יותר סיפורים על נוכלים בתחום הנדל"ן", אומרת מאיר. "ייתכן שזה נובע מכך שהנדל"ן נהפך לפופולרי בשיח הציבורי ומדברים על הכסף שיש בתחום הזה. מוצר הצריכה הבסיסי שהוא קורת גג נהפך לאקזיט. זה מושך לתחום נוכלים שמנצלים את תמימותם וחוסר הידע של הישראלים".

מאז שיצא הספר, הגיעו לידיה של מאיר סיפורים רבים נוספים. "אנשים הופתעו לשמוע כמה קל ליפול בפח, כמה קל לרמות. רק אחרי שנפגעים מבינים כמה חשוב לבדוק את כל הפרטים, להיעזר באנשי מקצוע מנוסים, ולא להתבייש לשאול שאלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט