התוכנית הגרנדיוזית של הרצליה: 30 אלף דירות חדשות והכפלת האוכלוסייה

עיריית הרצליה הפקידה בוועדה המחוזית תוכנית מתאר, שמטרתה לאחד את חלקי העיר המפוצלת ■ השטחים העסקיים יגדלו פי שלושה, וברחובות המסחריים במרכז העיר תותר בנייה של עד 25 קומות ■ 2,500 מהדירות יהיו בשטח של פחות מ-50 מ"ר

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרצליה פיתוח
צילום: עופר וקנין
מירב מורן
מירב מורן

עיריית הרצליה הפקידה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תוכנית מתאר עצמאית, שמטרתה לאחד את חלקי העיר המפוצלת באמצעות תוספת בינוי של 2 מיליון מ"ר של שטחים עסקיים ויותר מ–30 אלף דירות. כיום העיר מפוצלת למעשה בין מערב ומזרח, בשל כביש החוף, נתיבי איילון ומסילת רכבת ישראל — החוצים אותה מדרום לצפון. יישום התוכנית צפוי להסתיים עד 2030.

התוכנית כוללת תוספת מנועים כלכליים לעיר וחידוש תשתיות הדרכים, ומוסיפה לה
2 מיליון מ"ר שטחים עסקיים, שישלשו את גודל שטחים אלה כיום. התוכנית מוסיפה לעיר גם 360 אלף מ"ר למלונאות, בעיקר לאורך רצועת החוף. חלק משטחי המלונאות יוקצו לאזור המשרדים, כמלונות עסקיים שישרתו את אורחי חברות ההיי־טק הרבות שנמצאות בסביבה. התוכנית כוללת פיתוח של שני מרכזי תחבורה שתכליתם תיקבע בעתיד, והם יוכלו לשמש כתחנה לרכבת קלה או כמסוף אוטובוסים.

כיום מקבלת עיריית הרצליה קרוב ל–250 מיליון שקל, שאותם מניבים לה השטחים העסקיים בתחומה. תוספת של 2 מיליון מ"ר עסקים שייבנו לפי התוכנית יוכלו להביא לעירייה הכנסות שיתקרבו ל–700 מיליון שקל מארנונה עסקית. היא תזדקק לכסף הזה כדי לממן את המספר הגבוה של התושבים שהתוכנית מוסיפה לתחומה ויוסיפו להוצאות השוטפות של העירייה לשירותי חינוך ורווחה.

לפי התוכנית, יוקמו בעיר 28 אלף דירות רגילות ו–2,500 דירות קטנות, כך שהיא תאכלס 180 אלף תושבים — פי שניים ממספר התושבים כיום. 12 אלף דירות יוקמו באמצעות עיבוי הבינוי בשכונות קיימות; 2,500 מתוכן הן יחידות מיוחדות שיתווספו לאזור התעסוקה הצמוד להרצליה פיתוח, ממערב לכביש החוף. דירות אלה יהיו קטנות (פחות מ–50 מ"ר).

במרכז העיר הוותיק תותר בנייה של עד שמונה קומות, עם הבחנה בין רחובות מגורים לרחובות מסחריים — שבהם תותר בנייה של עד 25 קומות, עם קומות מסחר ושימושים מעורבים גם בקומות העליונות. בנווה עמל, השכונה המזרחית ביותר בהרצליה, שנחשבת לשכונה של אוכלוסייה חלשה, הוגדר גבול הגובה ל–12 קומות בשטחי המגורים ול–25 בשדרות ירושלים, הרחוב המסחרי המרכזי בשכונה.

אזורי בנייה גבוהה הוגדרו גם בשטחים הסמוכים לכביש החוף, ובינו לבין מסילת הרכבת. בשטחי המגורים שבין אזור התעסוקה והים, שבהם רוב הבנייה היא צמודת קרקע — כמו בהרצליה פיתוח — לא יהיה שינוי בגובה הבנייה, אך יתווספו זכויות שיאפשרו בנייה מרקמית ובינוי של בניינים משותפים.

בין השאר ייבנו 4,000 דירות בשטחים שהיו של קיבוץ גליל ים; 8,000 דירות מתוכננות בחוף התכלת, הנמצא מדרום להרצליה פיתוח ולמרינה; עוד 6,000 יוקמו במקום השטח שמשמש עדיין כשדה התעופה בעיר, ועוד 4,000 יוקמו בשטח אפולוניה, בצפון־מערב העיר.

לצד הבינוי החדש, תוכנית המתאר מכריזה על 80 בניינים לשימור, שרובם נבנו לפני הקמת המדינה, ובהם גם מבני בתי ספר ומבנים בבעלות פרטית. פיצויים לבעלי מגרשים שבהם ישנם מבנים שהוכרזו לשימור יתאפשרו באמצעות מדיניות המתירה ניוד זכויות בנייה, כלומר העברת זכויות ממגרש אחד למגרש אחר.

ניוד הזכויות יתאפשר ממגרשים לשימור לכל מגרש בעיר, גם אם שני המגרשים אינם שייכים לאותו רובע. מדיניות ניוד כזאת נחשבת לגמישה במיוחד כי היא מאפשרת לשנות תוכניות בינוי מהותיות בעיר, מבלי להידרש להסכמות של וועדת התכנון המחוזית לגבי כל שינוי.

לאחות את חלקי העיר ליחידה אחת

כאמור, אחד האתגרים המוצהרים שהתוכנית מתמודדת אתם הוא איחוי חלקי העיר. כדי להפוך את הרצליה ל"יחידה תפקודית אחת", כלשון התוכנית, מציעה התוכנית שורת שינויים הנוגעים לתשתית הדרכים בעיר, ובהם פיתוח אינטנסיבי של רחובות המשכיים העוברים ממזרח למערב, שיש אליהם נגישות נוחה ותוואי ברור, הכולל פיתוח גשרים ומעברים.

התוכנית מציגה הוראות לפיתוח רחובות העיר — תוך התמקדות בשיפור התשתיות להולכי רגל ולכלי תחבורה שאינם ממונעים — באמצעות נתיבי אופניים, שטחי מדרכה מורחבים, חזיתות מסחריות ותוואים לתחבורה ציבורית. זאת, במטרה לצמצם את שטח הדרך של המכוניות כדי להקטין את השימוש בהן בחוצות העיר.

בניגוד למקובל, מימנה עיריית הרצליה את פיתוח התוכנית על חשבונה. בדרך כלל המדינה היא המממנת תוכניות מתאר לערים, והן משתתפות במימון סמלי של 20% מהוצאות התכנון.

לדברי מהנדס העיר, מייק סקה, העירייה השקיעה עד היום בתוכנית 3 מיליון שקל. "עשינו זאת כדי להיות עצמאיים, גם מבחינת לוחות הזמנים של התכנון וגם מבחינת הסגנון שאנחנו מבקשים לקדם בו את רחובות העיר ובינוי המגורים ואזורי העסקים", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים