המשרד להגנת הסביבה: ניקוי קרקעות תעש למגורים יעלה מיליארד שקל לפחות - ויימשך עשרות שנים

בדיקות שנעשו עד כה זיהו מאות מוקדי זיהום קיימים בקרקע ■ שיטת הניקוי שכבר בוצעה במפעל של תעש בת"א, לא מנעה מהזיהום להתפשט ■ המפעל המזהם, על כל פעילותו, הועבר לשטחי תעש ליד רמה"ש לפני כ-20 שנה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת תושבים נגד תוכנית תעש ב-2012
הפגנת תושבים נגד תוכנית תעש ב-2012צילום: פיני לירן
מירב מורן
מירב מורן

תוכנית הבנייה הגדולה בשטחי תעש שאישרה המועצה הארצית לבנייה בשבוע שעבר, ובתוכה שכונות ל-23 אלף דירות, אמורה לקום על קרקע מזוהמת מאוד. הזיהום שמקורו בשימושי תעשייה שכללו ככל הנראה הטמנה של חומרים רעילים באדמה במשך שנים, היה עילה להתנגדויות לתוכנית מצד מאות גורמים. ועדת הערר שדנה בהתנגדויות התייחסה להסגות, ותמצית תשובותיה פורסמו בשבוע שעבר ב-TheMarker עם היוודע ההחלטה על אישור תוכנית הבנייה.

לפי תשובות ועדת הערר, הניקוי יבוצע במקטעים: בכל שלב ינוקה שטח אדמה אחד, ובתום תהליך הניקוי תיחסם הקרקע כדי למנוע חלחול זיהום מהקטע הבא, עד שגם הוא ינוקה. לדברי המשרד להגנת הסביבה הניקוי חייב להיעשות כך "בגלל הגודל ובגלל שמדובר בעשרות מפעלים ומאות מוקדי זיהום שאין אפשרות מעשית לסקור ולטפל בהם בבת אחת".

אנשי המשרד מעריכים את עלויות הניקוי במאות מיליוני שקלים לטיפול בקרקע וביותר מ-500 מיליון שקל לטיפול במי תהום. את משך הזמן לניקוי מעריך המשרד בעשרות שנים, בשל גודל השטח. עלויות וזמנים אלו הן בבחינת הערכות בלבד, והמשרד סייג ומסר כי הם עלולים להשתנות, אחרי שיבוצעו סקרי קרקע מפורטים. רשות המים עשתה לפני עשור מאות בדיקות קרקע שבהן התגלו במים ריכוזי מתכות כבדות בשיעורים מסוכנים, ובבדיקות מדגמיות שנעשו עד כה זוהו מאות מוקדי זיהום קיימים בקרקע, ועוד אזורים שבהם יש פוטנציאל לזיהום.

המשרד לא מכיר תקדימים מהעולם לניקוי במקטעים של שטחים בהיקף כזה.

תקדים ישראלי מספר סיפור שעלול להעמיד בספק את הצלחת הניקוי בשיטה זו: מדובר בקרקע שעליה פעל מפעל "מגן" של תעש בתל אביב, סמוך למגרש שעליו הוקמו בנייני המגורים "מגדלי הצעירים". באדמה שבה נבנו הבניינים נמצאו זיהומים, ובעקבות זאת נעשו עבודות חפירה וסילוק הקרקע המזוהמת בפיקוח המשרד. התהליך בוצע במספר שלבים ולווה בדיגום שווידא ניקיון בין השלבים. בתום הניקוי המשרד להגנת הסביבה הוציא לאתר מכתב שחרור לבנייה במספר תנאים וביניהם ביצוע איטום המבנים התת קרקעיים וקומות הקרקע באתר מפני גזי קרקע. משמעות המכתב היתה שהקרקע נקייה ומוכנה לבנייה.

אלא שלימים התגלה שבאתר ובסביבתו קיים עדיין זיהום במי התהום, ולדברי המשרד לאיכות הסביבה, רשות המים יחד עם עיריית תל אביב אמורות להתחיל טיפול במי התהום על מנת להפחית את ריכוז המזהמים במים ובגזי הקרקע הסמוכה לבתי המגורים. תהליך זה, לדברי המשרד להגנת הסביבה, יימשך תקופה ארוכה.

צילום: מינהל מקרקעי ישרא

כשהתפנה מפעל מגן על כל פעילותו מתל אביב לפני כ-20 שנה, הועבר לשטחי תעש על יד רמת השרון.

בהינתן תקדים הקרקע של מפעל מגן, לא מפתיע כי עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון), שהיתה אחת המתנגדות החריפות לפיתוח שטחי תעש הביעה תרעומת מתשובות ועדת הערר וההחלטה לאשר את תוכנית הבנייה. "לא ייתכן שעוד לפני שבוצע סקר קרקע שבוחן את עוצמת הזיהום ופריסתו בשטח, כבר מקדמים מוסדות התכנון תוכנית העלולה לסכן את בריאות התושבים הקיימים ותושבים שיתגוררו במקום", אמר יו"ר העמותה רוני רום.

"ככל שעובר הזמן גוברות התמיהה והדאגה לסירובה העיקש של המדינה לבצע סקר קרקע כזה. לצערנו, הזיהום לא מכיר בשלבי התוכנית ומתפשט כל הזמן. שלבי התוכנית אמורים להימשך כעשרים שנה", אמר רום.

עמותת אדם טבע ודין הביעה שביעות רצון מהחלטות ועדת הערר לגבי תעש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש