תדהר לא מחכה לממשלה: חתמה על הסכם להבאת 500 פועלים סיניים בחודשים הקרובים

זאת כחלק מהסכם לשותפות אסטרטגית שנחתם עם אחת מחברות הבנייה הגדולות בעולם, וכולל גם כניסת טכנולוגיה חדשנית לשוק הישראלי ■ יו"ר תדהר גיל גבע: "הפועלים ישולבו בפרויקטים שלנו במהלך 2017"

עבודה זרים מסין
עבודה זרים מסין צילום: תומר אפלבאום

קבוצת תדהר הודיעה היום (א') על חתימת הסכם שותפות אסטרטגית עם חברה בת של אחת מחברות הבנייה הגדולות בעולם - CSCEC (Chania State Construction Engineering Corp Ltd), חברת בנייה סינית בבעלות ממשלתית.

על פי ההסכם בין תדהר וחברת הבת CCSEB, ישתפו הצדדים פעולה בבניית אלפי דירות בישראל כבר במהלך 2017, בפרויקטים שכבר החלה תדהר לבנות, וכן בפרויקטים אשר בנייתם תחל השנה, בהיקף כולל הנאמד כ-1.5 מיליארד שקל.

לדברי יו"ר תדהר, גיל גבע, שיתוף הפעולה שלגביו סוכם צפוי לכלול שני מרכיבים עיקריים. הראשון מתחום כח האדם, ובמסגרתו הוסכם על הגעתם של 500 פועלים של CCSEB בחודשים הקרובים לישראל, בכפוף לחתימה הסופית על ההסכם הבילטראלי בין ממשלות ישראל וסין להבאת 20 אלף פועלי בניין סינים לישראל.

המרכיב השני הוא שיתוף בטכנולוגיות ביצוע שבהם מחזיקה החברה הסינית, ואשר נחשבות לחדשניות בישראל. יש לציין כי אחת מהתמחויותיה של החברה האם, CSCEC, היא בנייה לגובה רב של למעלה מ-300 מטרים - מגדלים המוגדרים בענף כ"Super Tall".

גיל גבעצילום: אדי קפרוב

לדברי גבע, "כניסת שיתוף הפעולה לתוקף על פי ההסכם היא מיידית, בכפוף לקבלת הרשיונות והאישורים הנדרשים מהמדינה, ואנחנו מתכוונים לשלב אותם כבר בפרויקטים שמתחילים ב-2017. אמורות להיות לנו הרבה מאד התחלות בנייה השנה, ואנחנו זקוקים לפועלים. אנחנו החברה הראשונה שעושה כזה מהלך להגדלת כח הייצור של ענף הבנייה, ועכשיו אנחנו מצפים מהממשלה שתמלא את חלקה. אני רואה את הנחישות של הממשלה לטפל בחסם כח האדם בתחום הבנייה והתשתיות, ומאמין כי היא תחתום על ההסכם בהקדם".

CSCEC נחשבת לחברת הבנייה בעלת פעילות הבנייה הבינ"ל הגדולה בעולם, ומעסיקה כ-240 אלף עובדים. מעיון בדו"ח השנתי האחרון שהגישה CSCEC באפריל 2016, תיארה החברה את השנים 2011-2015 כ"תור זהב" שבה נהנו עסקיה ממחזורי פעילות והזמנות שמקורם בצמיחה כלכלית מואצת. כמו כן, נכתב בדו"ח כי החברה נכנסת כעת לתוכנית חומש שתתממש בשנים 2016-2020 אשר הוגדרו בדו"ח כ"תקופה חדשה שבה תתמודד החברה עם האתגרים שמוליד הצורך להתאים את הפעילות לכלכלה הצומחת בקצב נורמלי".

בדו"ח צוין כי החברה תפנה בשנים אלה מאמצים ניכרים להרחבת עסקיה מחוץ לסין. זאת לאחר שב-2015 על פי הדו"ח, היה היקף הפעילות של החברה במדינות שאינן סין 14 מיליארד דולר, כ-10% בלבד מכלל המחזור השנתי של החברה העומד על כ-130 מיליארד דולר. בסוף 2015 דורגה החברה במקום ה-37 ברשימת 500 החברות הגדולות בעולם של המגזין פורצ'ן.

כפי שציין גבע, ההסכם שנחתם בין החברות הוא תולדה ראשונה של ההסכם הבילטרלי (דו-מדינתי) להבאת 20 אלף פועלים לענף הבניין, שאת פרטיו הסופיים גיבשה משלחת בראשות יו"ר קבינט הדיור אביגדור יצחקי, אשר יצאה לסין בראשית ינואר.

ההסכם קובע כי הגעת הפועלים תתבצע בכמה פעימות, שהראשונה בהם תמנה 6,000 פועלים, אשר יגיעו כחצי שנה מיום חתימת ההסכם הרשמית. עם זאת, המועד שבו צפוי להיחתם ההסכם באופן רשמי עדיין לא נקבע סופית, ובמשרד האוצר מקווים כי יתרחש באמצע מארס.

כמו כן, מעוררת חתימת ההסכם בין תדהר והחברה הסינית סימני שאלה לגבי המהלך המוקדם יותר של הממשלה להבאת שש חברות בנייה זרות שלא באמצעות הסכם בילטרלי. כזכור, רק לפני ארבעה חודשים סיימו משרדי השיכון והאוצר מהלך מורכב בן יותר מחצי שנה, של קול קורא להכנסת החברות לישראל, והכריזו על שש זוכות - שחמש מהן סיניות. לפני כחודש התברר כי זכייתן של שתיים מאותן החברות נפסלה לאחר בדיקת נאותות שנעשתה להן.

העובדה ש-CCSEB שכלל לא הגישה את מועמדותה במסגרת אותו ההליך המורכב, תהיה אחת החברות הראשונות שתיכנס לפעילות בישראל, מציגה באור מעט משונה את אותו ההליך ומעלה את השאלה האם לא תהפוך חתימת ההסכם הבילטראלי בין הממשלות את הליך הקול הקורא שבו זכו החברות לחסר משמעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן