הסדר טיעון בין המדינה ועו"ד רועי בר: חצי שנת מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל

בכתב האישום שהוגש היום (ד') לבית משפט השלום בראשון לציון נטען כי בר עבר עבירות ניגוד עניינים בתפקידיו כיועץ משפטי חיצוני לעיריות ראשל"צ ורחובות, במסגרתן פעל לתוספת דירות בפרויקט של קבלן ששכר את שירותיו, ובפרויקטים של בני משפחתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום (ד') לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום נגד עו"ד רועי בר, ששימש כיועץ המשפטי החיצוני של עיריות ראשון לציון ורחובות, בגין עבירות של הפרת אמונים בשל פעולותיו בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריות לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו.

במקביל לכתב האישום, הודיעה הפרקליטות לבית המשפט על הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים, במסגרתו יודה בר בעבירות והצדדים יבקשו לגזור עליו עונש מוסכם של 6 חודשי מאסר בפועל (שלא בדרך של עבודות שירות), קנס בסך מיליון שקל וכן מאסר על תנאי. בנוסף הסכימו הצדדים שהפרקליטות תבקש מבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין לגזור על בר, בשל הרשעתו בפלילים, עונש של השעיה ממקצוע עריכת הדין לתקופה של 4 שנים.

עורך דין רועי ברצילום: עדי ארד

במסגרת הסדר הטיעון מצהיר בר, כי הוא מודה בכל עובדות כתב האישום "מתוך הכרה בכך שהפר את האמון שנתן בו הציבור", וכי הוא "מביע צער וחרטה על כך שלמרות היותו איש שמקצועו הוא החוק, ולמרות שאמור היה לייצג בעיני הציבור את המשפט, פעל שלא כדין".

כתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד יוחאי בן שמואל, רואי כחלון וניר וינטראוב מהמחלקה הכלכלית, מתאר כיצד במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריית ראשון לציון, טיפל עו"ד בר במכרז למכירת קרקע בבעלות העירייה, טיפול שזיכה אותו בשכר טרחה, שעל-פי תנאי המכרז היה על הקבלן הזוכה לשלם לו.

אלא שבמקום לגבות את תשלום שכר הטרחה מהקבלן יצחק אמסלם, שחברת אלמוג כ.ד.א.י שבבעלותו זכתה במכרז, נענה עו"ד בר להצעת אמסלם לייצגו באופן פרטי במכירת הדירות במגדל המגורים "WHITE" שבנה אמסלם ראשון לציון, ולזכות בשכר טרחה גבוה יותר באופן משמעותי שישלמו לו רוכשי הדירות בפרויקט. "בכך הכניס עצמו עו"ד בר ביודעין, למצב בו הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה לבין הייצוג של אמסלם באופן פרטי", נכתב.

עוד לפי כתב האישום בו מודה בר, הוא ניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית ראשל"צ ושל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שלה, ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות, ואף סייע להכשיר שלא כדין תוספות בנייה שביקש אמסלם להוסיף לפרויקט, להשפיע על מקבלי ההחלטות לבטל חוב של היטל השבחה שהשיתה העירייה על אמסלם, ועוד.

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום, בשנת 2006 השתתף עו"ד בר בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה של ראשל"צ בה נידונה בקשתו של אמסלם לאישור תוספת בנייה של שבע יחידות דיור. עו"ד בר לקח חלק בישיבה ואף העניק ייעוץ משפטי לוועדה, ייעוץ שהשפיע על מקבלי ההחלטות לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט, בניגוד לכללים הקבועים בחוק.

"בהחלטת הוועדה לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט היה כדי להיטיב עם אמסלם, לקוחו הפרטי של עו"ד בר, ואף לזכות את האחרון בשכר טרחה גדול יותר בגין תוספת הבנייה של יחידות הדיור. בתום ישיבת הוועדה הוסיף עו"ד בר על גבי פרוטוקול הישיבה הערה כוזבת בכתב ידו, לפיה לא השתתף בה, וזאת במטרה להסתיר את מעורבותו הפעילה בדיון", נכתב. יש לציין כי נגד אמסלם, בעליה של חברת אלמוג כ.ד.א.י, הוגש כתב אישום נפרד בפרשה, לפיו שיחד אמסלם את בר.

במקרה אחר פעל עו"ד בר, במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני של עיריית ראשון לציון, בניגוד עניינים בין האינטרסים של רעייתו ובני משפחתה באשר לזכותם בקרקע המכונה "השטח המטרופוליני הדרומי" שבתחום סמכותה של עיריית ראשון לציון. עו"ד בר פעל בניגוד עניינים בין האינטרסים של בני משפחתו לבין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה.

על אף שרעייתו ובני משפחתה היו בעלי זכות בחלק מהמקרקעין, השתתף עו"ד בר ב-2010, ביחד עם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, ושרית דנה, שכיהנה באותה עת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), בישיבה תכנונית הנוגעת לקרקע. במהלך הישיבה הביע עו"ד בר את עמדתו המקצועית, שהיה בה כדי להיטיב עם בני משפחתה של רעייתו. עו"ד בר לא דיווח למשתתפי הישיבה כי יש לבני משפחתו זכויות בקרקע שתכנונה נידון בישיבה.

בכתב האישום נאמר עוד, כי במסגרת הייעוץ המשפטי שסיפק לעיריית רחובות, בין השנים 2011- 2014 פעל עו"ד בר במסגרת תפקידו כיועץ המשפטי החיצוני שלה מתוך ניגוד עניינים, והשפיע על נציגי העירייה לקבל החלטות בעניינים הנוגעים לבניית פרויקט בנייה למגורים ברחובות שבנו בני משפחת יצחקי, מקבוצת יצחקי, שהם בני משפחת רעייתו של בר ולקוחות פרטיים של משרדו.

"גם בפרשה זו השפיע עו"ד בר על מקבלי ההחלטות בעירייה, ובהם ראש העיר רחמים מלול, והיועצת המשפטית הפנימית של העירייה, לקבל החלטות שהיה בהן כדי להיטיב עם הפרויקט שבנו בני משפחת יצחקי ביחד עם יזמים נוספים", מסרה הפרקליטות, "בין היתר, ייעץ עו"ד בר לעירייה כיצד לנהוג באזרחים שהגישו לוועדת התכנון והבנייה התנגדויות לבקשות היזמים בפרויקט ועוד".

מהפרקליטות נמסר עוד כי במסגרת חקירת הפרשה על ידי משטרת ישראל, נחקר, בין היתר, גם בני משפחתו של עו"ד בר ובעלי תפקידים בכירים בעיריית רחובות. בחקירה סייעה הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

הפרשה במרכזה עומד בר, התפוצצה בפברואר 2012 בקול תרועה רמה, עם מעצרו של בר יחד עם חמישה קבלני נדל"ן מוכרים, ביניהם מנור גינדי ואורי לוי מגינדי השקעות, מישאל יצחקי ויצחק אמסלם. אחר שהחקירה הפכה לגלויה, בוצעו חיפושים וחקירות של למעלה מ-130 מעורבים, חלקם באזהרה ותוך תפיסת רכוש וחשבונות בנק לצורך בקשת חילוט בשווי המוערך ביותר מ-8 מיליון שקל.

במרכז החשדות עומדת התנהלותם של בר ושותפיו למשרד, שכיהנו כיועצים משפטיים חיצוניים של רשויות מקומיות, בפרויקטים בראשון לציון ורחובות. אולם כמעט שלוש שנים מאוחר יותר הודיעה הפרקליטות על סגירת התיקים נגד יצחקי, גינדי ולוי - מחוסר ראיות. שמו של בר עלה גם בפרשת רונאל פישר, שם על פי החשד הציע לו פישר באמצעות גורם שלישי, 2 מיליון שקל כדי לסגור את התיק הפלילי נגדו.

עו"ד דוד ליבאי ועו"ד איריס ניב-סבאג, באי כוחו של רועי בר, מסרו, בתגובה: "ממצאי החקירה העלו שרועי בר היה מצוי במקרים מסוימים במצב של ניגוד עניינים, המוגדר בחוק כמרמה והפרת אמונים, ולכן הוא בחר ליטול על עצמו אחריות, להביע חרטה, להודות בכך ולהגיע להסדר טיעון. יש להדגיש, כי התיק נגד משרדו של רועי בר נסגר לחלוטין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר