הצעת חוק: מיזמי דיור בר השגה על קרקע פרטית ייהנו מהטבות מס

ועדת השרים תדון היום בהצעת החוק, לפיה יינתן מענק כספי בתעודות מס ליזמי פרויקטים לשכירות ארוכת טווח ■ ההצעה זוכה לתמיכת שר האוצר כחלון, אך עדיין לא הושגו הסכמות בעניין מול רשות המסים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון היום בהצעת חוק שהגיש יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, למתן פטור ממס ליזמים שיבנו פרויקטים של דיור להשכרה ארוכת־טווח בקרקעות פרטיות, במחיר הנמוך ממחיר השוק. הצעת החוק מבקשת להביא לכך שמיזמים לדיור בר השגה יקודמו גם בקרקעות פרטיות, ששיעורן מכלל הקרקעות בגוש דן ובמרכז גבוה יחסית, באמצעות מענקים שיינתנו כתעודות מס (Tax–Credit).

הצעת החוק זוכה לתמיכת השרים בקבינט הדיור, בראשות שר האוצר משה כחלון, ולכן גבוהים הסיכויים שהיא תאושר בוועדת השרים. כמו כן, על הצעת החוק חתום יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

עם זאת, בשלב זה עדיין לא הושגו הסכמות בעניין עם רשות המסים, שלה כמה השגות לגבי הצעת החוק. ככל שהתנגדות רשות המסים תישאר בעינה עד מועד הישיבה היום, תיתכן דחייה במועד העלאת החוק לדיון על מנת להגיע להסכמות עם הרשות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "המצב המשפטי והכלכלי כיום מוביל לכך שפרויקטים של בנייה להשכרה בשכר דירה נמוך אינם כדאיים כלכלית ליזמים, ולפיכך, יש מקום ליצור תמריץ להקמתם. החוק מאפשר מימון פרויקטים על ידי הענקת תעודות מס ליזם, שאותן היזם יהיה רשאי למכור בשוק החופשי על מנת לממן את הקמת הפרויקטים כאמור". גובה ההטבה ייקבע בהתאם לקריטריונים שונים — בהם מיקום הפרויקט, אוכלוסיית היעד ועוד.

"הצעת החוק תאפשר ליצור מקור מימון לבניית דיור להשכרה בדמי שכירות נמוכים, לאוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה ולאוכלוסיות של אנשים עם מוגבלות. החוק יאפשר לשכן אוכלוסיות יצרניות למשק באזורי ביקוש, למשל, סטודנטים, בעלי מקצועות נדרשים כגון מורים, עובדים סוציאליים, אוכלוסיות של אנשים עם מוגבלויות ואוכלוסיות ממעמד חברתי־כלכלי נמוך".

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "הייחוד של מודל תעודות המס הוא שבשונה ממענקים רגילים, תעודת מס היא מענק סחיר, עובדה שיכולה להעלות את ערך המענק מעבר לסכום שהוקצה, ובנוסף – הפיקוח על ביצוע הפרויקט יעשה על ידי השוק הפרטי באופן שיקטין ביורוקרטיה ממשלתית וייעל את השימוש במשאבים".

"יציבות במקום המגורים בלי משכנתא"

לדברי פולקמן, בארה"ב קיים כיום מנגנון מפותח של תעודות מס, שהוביל לפיתוח רב של ענף הבנייה להשכרה — ויש מקום לאמץ את המודל בישראל תוך התאמות לשוק המקומי.

"אנו רואים כי במדינות רבות בעולם יש פרויקטים לדיור בשכירות ארוכת טווח — מסלול שאותו רבים בוחרים ואשר מקנה לדיירים ביטחון מגורים ראוי", אמר פולקמן. "כדי לתת מענה לצעירים ולאנשים המבקשים לרכוש דירה ראשונה, שר האוצר מקדם את פרויקט מחיר למשתכן, מרחיק משקיעים מהשוק ומגדיל את ההיצע. אך חלק בלתי נפרד מהפתרון הוא לתת מענה לצעירים ששוכרים דירות ולהבטיח להם דירה באזורי ביקוש, במחיר נמוך מהשוק ולאורך זמן. כך יינתן מענה הן לשוכרים צעירים והן לזוגות שלא רוצים להתחייב למשכנתא לאורך שנים — אך מעוניינים ביציבות במקום המגורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"