יש לכם 3 דירות ומעלה? רשות המסים פירסמה מחשבונים לחישוב המס שתשלמו

חודש לאחר חקיקת החוק, פורסמו הבוקר באתר רשות המסים כלל המחשבונים והטפסים הדרושים לצורך תשלום מס ריבוי הדירות שיזם משרד האוצר ■ הרשות פתחה מוקד מידע ומרכז תמיכה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט בנייה למגורים בפתח תקווה
פרויקט בנייה למגורים בפתח תקווהצילום: דודו בכר
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות המסים פירסמה הבוקר (ד') באתר האינטרנט שלה מידע וכלים מחשוביים לצורך חישוב מס ריבוי דירות, שאושר לפני כחודש בוועדת הכספים של הכנסת ונחקק כחלק מחוק ההסדרים. המידע באתר כולל את נוסח החוק, התקנות בדבר המענק במכירת דירה, הנחיות ליישום החוק וכן אוסף שאלות ותשובות. על פי הודעת רשות המסים מידע זה צפוי לסייע לציבור "בהבנת החוק והוראותיו, בדיקת החבות במס, זכאות לפטור או חיוב חלקי, ואופן הגשת ההצהרה והבקשה להטבה בעת מכירת דירת מגורים".

לצורך בדיקת סכום המס הצפוי ובדיקת זכאות לפטור או לחיוב חלקי, פותחו מספר יישומים, ובהם מחשבון לחישוב הסכום הקובע וסכום המס לדירה, ומחשבון לבדיקת זכאות לפטור או חיוב חלקי. ברשות המסים הבהירו כי תוצאת החישוב של "הסכום הקובע" היא בהתאם לנוסחה שנקבעה בחוק, ועל כן היא אינה משקפת בהכרח את מחיר או שווי הדירה - אלא מהווה קירוב לממוצע מחירי הדירות באזור בו ממוקמת הדירה, המבוסס על הערכה סטטיסטית על פי מאפייני האזור ושטח הדירה.

"המחשבונים מבוססים על נתוני הדירות כפי שהתקבלו מהמרכז למיפוי ישראל", נמסר. "ככל שאזרח יתקל בקושי באיתור דירתו או בכל שאלה אחרת באפשרותו לפנות למוקד המידע בכתובת rdirot@masmak.gov.il. הרשות מעמידה לרשות הציבור מרכז תמיכה שייתן מידע ושירות בכל הקשור ליישום החוק".

מס ריבוי דירות, שנכנס לתוקף ב-1 בינואר הוא מס שמוטל על יחיד או תא משפחתי שבבעלותו שלוש דירות או יותר, שסך חלקי הבעלות בהן יחד הוא 249% ומעלה. המס מוטל על כל הדירות שבבעלות החייב במס, למעט שתי דירות לפי בחירתו. סכום המס לכל דירה חייבת הוא בשיעור של 1% מהסכום הקובע, המחושב על פי נוסחה שבחוק, ומוכפל בחלק שבבעלות החייב ובחלק היחסי מהשנה שבה החזיק בדירה.

החוק קובע כי המס לא יעלה על 18 אלף שקל לדירה לשנה. נקבעו בחוק מקרים בהם יחול פטור מהמס, וכן מקרים בהם יחול חיוב חלקי במס. בשנת המס 2017 יגיש החייב במס הצהרה לגבי כלל דירותיו שתכלול כתובת, שטח, החלק שבבעלותו, הסכום הקובע לכל דירה, מה הן הדירות שלא יחוייבו, מה הוא סכום המס לתשלום לכל דירה חייבת וסכום המס הכללי לתשלום. את ההצהרה יש להגיש לרשות המסים עד לסוף חודש מרץ השנה, ואת המס יש לשלם בכל שנה החל משנת 2017 בשני תשלומים שווים: האחד עד ל-30 ביוני, והשני עד ל-31 בדצמבר.

עוד קובע החוק כללים לגבי זכאות של בעלי דירות, שיחליטו למכור את דירותיהם עד ל-1 באוקטובר 2017, להטבות שונות - ובהן פטור ממס ריבוי דירות בגין הדירה שנמכרה או דירה אחרת לפי בחירתו של החייב, מתן מענק, ואפשרות להפקיד את כספי תמורת המכירות עד לתקרה שנקבעה בקופת גמל להשקעה. לצורך הגשת הצהרה ובקשה לקבלת הטבות בגין מכירת דירת מגורים, שולבו באתר רשות המסים הטפסים הרלוונטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב