ת"א מסרבת להעביר לבת ים כספים עד האיחוד: "אין הצדקה למימון הגירעון"

שר הפנים נפגש ביום חמישי עם ראשי שתי הערים ■ רון חולדאי תומך באיחוד, אך מסרב להעביר 60 מיליון שקל מהכנסות עיריית תל אביב לבת ים ■ ראש עיריית בת ים, מתנגד לאיחוד - ומציע להקים עיר מחוז שתכלול את ערי האזור ותאפשר לכל אחת מהן אוטונומיה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
בת ים. "לוועדה לא ניתנה הסמכות לבטל את העיר"
בת ים. "לוועדה לא ניתנה הסמכות לבטל את העיר"צילום: ניר כפרי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר הפנים, אריה דרעי, ערך ביום חמישי פגישות עם ראשי עיריות בת ים ותל אביב־יפו, כדי לשמוע את התייחסותם להמלצה לאחד בין שתי הערים.

לפני כחודש הוגשו לדרעי מסקנותיה של ועדת החקירה שהוקדמה לבחינת האיחוד. הוועדה, בראשות ראש עיריית אשקלון לשעבר בני וקנין, המליצה על איחוד בלוחות זמנים קצרים יחסית — כך שבבחירות המוניציפליות של סוף 2018 כבר יבחרו התושבים ראש עיר ומועצת עיר משותפים.

הפגישות נערכו לאחר שבימים האחרונים העבירו שתי העיריות, כמו גם עיריות ראשון לציון וחולון, את התייחסויותיהן הכתובות להמלצות הוועדה אל דרעי ואל מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן. כפי שניתן היה לצפות לפי העמדות שהציגו בעת דיוני הוועדה, תומכות עיריות תל אביב, חולון וראשון לציון בהמלצה המרכזית — לאחד את שתי הערים — ואילו עיריית בת ים, בראשות ראש העירייה יוסי בכר, מתנגדת לכך בחריפות.

"נהיה מוכנים לשאת בנטל ולהוביל מבצע הנדרש לצורך איחוד הרשויות למרות הזמן הקצר, הקשיים והמשמעויות הלא־פשוטות שיש לכך", כתב ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בהתייחסות שאותה שלח. "אני רואה בכך משימה לאומית, שכן מספר הרשויות המקומיות הבלתי־סביר בישראל, ובמיוחד במרחב המטרופוליני של גוש דן, פוגע קשות בשירות הניתן לאזרחי המדינה ובאיכות חייהם".

עם זאת, הביע חולדאי התנגדות גורפת להמלצת הוועדה כי בשנתיים שנותרו עד השלמתו של האיחוד תעביר עיריית תל אביב לבת ים 30 מיליון שקל מדי שנה מכספי הארנונה הממשלתית שהיא מקבלת (ארנונה המשולמת על שטחי משרדי הממשלה הפועלים בתחומה) — 60 מיליון שקל בסך הכל. "אין הצדקה להטיל על תושבי תל אביב־יפו מימון של גירעונות עיריית בת ים — לא במישרין ולא בעקיפין", כתב חולדאי. "מדובר בהמלצה שהוועדה עצמה אינה רואה בה פתרון ראוי, החותרת תחת יכולת מימוש האיחוד. אנחנו מתנגדים לה בכל תוקף".

עיריות ראשון לציון וחולון הציגו עמדות זהות לאלה של תל אביב. יש לציין כי כל השלוש מנהלות במקביל גם הליך משפטי משותף נגד עיריית בת ים, באמצעות עו"ד עפר בר־און ממשרד שביט בר־און גלאון צין ויתקון ושות', בדרישה שימונה לה חשב מלווה על רקע טענתן להתנהלות כספית פזרנית ולא אחראית של בת ים, שהובילה למצבה הקשה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, כתב בהתייחסותו כי "עיריית ראשון לציון סבורה כי אין להורות על חלוקת הכנסות לידיה של עיריית בת ים, שמתנהלת באופן פזרני ובלתי־מבוקר, שלא על פי אמות המידה המקובלות, אינה מפוקחת על ידי משרד הפנים ועדיין לא מונו לה ועדה קרואה וחשב מלווה".

עיריית בת ים דורשת חצי מיליארד שקל

בעיריית בת ים תקפו בחריפות את המלצות הוועדה וטענו כי "לוועדה לא ניתנה הסמכות לבטל את העיר בת ים, אלא להמליץ לשר אם להקים עיר חדשה שתורכב מבת ים ותל אביב־יפו. כל המלצה לאיחוד מחויבת בהמלצות אופרטיביות שיבטיחו מעמד שוויוני, מאוזן ואפקטיבי לשתי הרשויות".

עיריית בת ים הציעה להקים מבנה חדש של עיר מחוז, שיאגד כמה ערים סמוכות ויהיה אחראי על "ניהול רוחבי", בעוד כל עיר שומרת על צביונה. עיר מחוז זו, על פי עיריית בת ים, "תשמר את קיומן האפקטיבי של קהילת בת ים וקהילת תל אביב אוטונומיות". בעיריית בת ים אף דרשו לקבל מתקציב המדינה חצי מיליארד שקל בשנתיים הקרובות (250 מיליון שקל ב–2017 וסכום זהה ב–2018) — שישמשו בתור "מענק עידוד וביצוע השינוי".

ממשרד הפנים נמסר: "המלצות הוועדה הוגשו למנכ"ל משרד הפנים וכעת נערכת בחינה מקצועית של ממצאי הדו"ח. לפני שיגבש את החלטתו, נפגש השר דרעי עם ראש עיריית תל אביב וצוותו המקצועי, וכן עם ראש עיריית בת ים וצוותו המקצועי, כדי לשמוע את עמדתם על ממצאי דו"ח הוועדה שנשלח להתייחסותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית