שר האוצר: האתגר הבא בתחום הדיור - קיצור הליכי התכנון בקרקעות הפרטיות

בפגישה שקיים הבוקר עם מועצת המנהלים של ענף הבנייה, הפנה נשיא התאחדות בוני הארץ אצבע מאשימה לבירוקרטיה הממשלתית: "בלי קרקע אין דירות, ובלי קרקע לא תהיה ירידה במחיר - הכול בידיים שלך"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון
משה כחלוןצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום (ג') כי האתגר המרכזי הבא במדיניות הדיור, הוא קיצור הליכי התכנון בקרקעות הפרטיות, על מנת לאפשר את האצת הבנייה גם בהן. "אף אחד לא יכול להתעלם מהצעדים שעשינו השנה. הותמ"לים שופכים לשוק קרקעות בלי סוף. הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה עובדות הרבה יותר מהר. האתגר המרכזי הבא זה הקרקעות הפרטיות, אנחנו צריכים לקצר הליכי תכנון גם בהן ובאמת להוציא אותן לשוק". הדברים נאמרו במהלך פגישה שקיים הבוקר עם מועצת המנהלים של ענף הבנייה.

כחלון התייחס לחסמים שמציבות העיריות ואמר: "הרשויות המקומיות מכירות את המצוקה שלנו ומנצלות את זה וזה טבעי. בהסכמי הגג אנחנו מציאים הרבה מאד כסף, מדינת ישראל כבר כמעט שלא משאירה שקל לעצמה ממכירת הקרקעות.

"השנה אנחנו מתחילים לתת אחוזים למשפרי דיור במחיר למשתכן. כשאנחנו מדברים על זה שרק 30% הם זוגות צעירים, צריך לזכור שהם כל הזמן היו מאחור. לכן על מנת לאזן את המצב היינו צריכים לתת להם 100%. זה לא משבר קל, זה משבר גדול. נכון שדירות ב-3 מיליון שקל ברעננה זה לא מתאים להם. אבל אם הייתי משנה תב"ע (תוכנית בניין עיר) היינו משווקים מכרז ראשון ב-2019. ולפעמים אנחנו עושים גם טעויות.

"כשאנחנו בונים על ערים חדשות, אתה מרוקן את החלשות. ברגע שהקימו את מודיעין, רוקנו את לוד ורמלה. היום אנחנו נותנים שכונות צמודי קרקע בבאר שבע כדי להשאיר שם את נשיא האוניברסיטה ואת הפרופסורים מסורוקה. אנחנו רואים עיר חדשה כמו חריש באיזה קצב היא נבנית".

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ אמר: "אני לא מכיר עוד ענף כלכלי אסטרטגי בישראל בו מתחוללת תחרות עזה כל כך, חופשית כל כך, כמו הענף שבו אנחנו נמצאים. לא תמצאו בענף הביטוח ולא בבנקאות, לא בתקשורת, פשיטות רגל כמו בענף שלנו. בענף שלנו קיימת תחרות שמביאה חברות לקחת סיכונים גדולים מדי שלעיתים מביאים לקריסתן.

"לא מעט מפשיטות הרגל הללו הן תוצאה ישירה של בירוקרטיה מתסכלת, מרושעת ומזעזעת. החברות הללו קרסו רק משום שמשרדי הממשלה עיכבו להם תשלומים או שעיכבו מולם תהליכים בכמה חודשים מיותרים. בענף הביצוע, שבו הרווחיות עומדת על 2%-5%. כל חודש עיכוב בתשלום או בהיתר יכול להיות אסון לחברה ובסופו של יום רוכשי הדירות גם משלמים את המחיר.

"בלי קרקע אין דירות, ובלי קרקע לא תהיה ירידה במחיר - הכול בידיים שלך. חסרים לנו עובדים - החברות הזרות שייכנסו עם אלף עובדים לחברה, הגם שאין לך ברירה אחרת, אני יודע שיביאו נזק ועליה משמעותית בשכר העבודה".

מנכ"ל ההתאחדות, אליאב בן שמעון, אמר כי "מספר התחלות הבניה של שנת 2016 הוא 54 אלף. אנחנו צופים 55 אלף ב-2017, ו-58 אלף ב-2018. זה לא מכסה על חוסרי העבר ועל הגידול במשקי בית, וכל זה בתקווה שלא נעמוד בפני כשלים רגולטוריים כאלה ואחרים. גמר הבנייה - אנחנו עומדים על אותה הכמות ב-4 השנים האחרונות, ואנחנו מדברים על 44 אלף יחידות דיור".

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים: "ברגע שהממשלה החליטה שהיא מטפלת רק בפלח שוק אחד של מחוסרי הדיור היא מותירה את שאר האוכלוסיה ללא מענה. אנחנו מחפשים מודל שיאזן בין מחיר למשתכן. 50% מחיר למשתכן, ואת 50% הנוספים אפשר יהיה למכור לכלל האוכלוסיה. זה יתרום לשכונות איכותיות, הטרוגניות".

ורד צרפתי, סמנכ"ל חברת צרפתי שמעון: "אם כל 70 אלף הדירות ששיווקתם השנה יילכו למחיר למשתכן, העלייה של ה-10% שראיתם השנה זה כלום לעומת עליות המחיר שיהיו בשנים הקרובות. הקבלנים מסיימים עכשיו את המלאים של הדירות שנמכרות במחירי שוק חופשי ועוד מעט לכל משפרי הדיור לא יהיו עוד דירות לקנות. חייבים לדאוג לאישון בשוק. תורידו את שיעור הדירות המוזלות במחיר למשתכן ל-50%".

כחלון הוסיף כי "התחלנו להקצות דירות למשפרי דיור במכרזי מחיר למשתכן, את הדירות הגדולות והיקרות יותר שהסיכוי שזוגות צעירים ירכשו קטן יותר. לא היתה ברירה, הבור היה עמוק וזה נכון שטיפלנו רק בשוק אחד, אני חושב שזה היה נכון.

"אני לא משקיע את מרבית הזמן שלי בדיור, גם לא חצי מהזמן שלי ולא עשירית מהזמן. זה הנושא שמעניין את התקשורת. יש עוד הרבה ענפים לכלכלה שלנו, שהיא כלכלה אדירה. אני אומר לעורכי עיתונים, תראו מה קורה במדינה, כל כך הרבה דברים טובים, צמיחה. אבל מספיק שהיתה עליה של אפס נקודה משהו במחירי הדיור, וזה פותח מהדורות. זה כנראה מה שמעניין את הציבור".

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: אני רוצה לברך את שר האוצר, שהוא הראשון מזה הרבה זמן שיושב ומדבר עם כלל הגורמים בענף. אף אחד לא היה מצליח להביא לשינוי במחירי הדיור בתוך שנה וחצי, גם אם היו ממנים לשר האוצר גיבור על. כשאתם רוצים להוריד את מחירי הדיור - אל תדברו על זה. כי כשאתם מדברים על זה אתם יותרים ציפייה אצל הציבור לירידת מחירים, ואז הנתונים מגיעים ומראים עליות, הציבור נכנס לפאניקה, חוזר לשוק ומוכן לשלם כל מחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?