בניגוד לכל היגיון: מי ירוויח מהנוסחה החדשה של מס הדירה השלישית

השוואה שערכו כלכלנים בין הנוסחה החדשה בחוק לשווי הדירות האמיתי העלתה ממצאים מטרידים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שכונת כוכב הצפון ת"א
שכונת כוכב הצפון בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הנוסחה החדשה של האוצר, לקביעת שווי הדירות שימוסו לפי חוק ריבוי נכסים (חוק הדירה השלישית), טובה בהרבה מקודמתה, ויש בה פחות עיוותים — כך קובעים הכלכלנים החוקרים במכון אלרוב לחקר הנדל"ן באוניברסיטת תל אביב, ד"ר דני בן שחר, המשמש גם ראש המכון, וד"ר רוני גולן.

עם זאת, גם נוסחה זאת כוללת אי־דיוקים. הבדיקה שערכו החוקרים העלתה כי ככל שמחירי הדירות גבוהים יותר, כך הנוסחה תעריך אותם בחסר. לעומת זאת, דירות זולות יוערכו על פי הנוסחה ביתר לעומת שוויין האמיתי.

פרופ' דני בן שחרצילום: עופר וקנין

הנוסחה הראשונה התבססה על רגרסיה שהתיימרה לקשר בין המדד החברתי־כלכלי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) עם מדד הפריפריאליות של הלמ"ס — לבין שווי של מ"ר בדירה. הנוסחה החדשה, עדיין מבוססת על רגרסיה שמקשרת בין המדד החברתי־כלכלי למדד הפריפריאליות, עם שווי הדירה — אך היא כוללת את מחיר הדירה כולה, ולא מחיר למ"ר.

הבדיקה של בן שחר וגולן מראה כי על פי הנוסחה החדשה, בקבוצת דירות שמוערכות ב–600–900 אלף שקל, מחצית מהנכסים מוערכים בשווי גבוה משוויים האמיתי. בסך הכל, ממוצע הסטייה מהשווי האמיתי הוא 4%, מה שיבוא לידי ביטוי במס גבוה של 272 שקל לשנה.

על פי הבדיקה, ככל שמחירי הנכסים עולים, שיעורי הסטייה יורדים ומבטאים אומדני חסר של הנכסים, כלומר מעריכים את שווי הדירות בפחות משוויין האמיתי. כך, ממוצע הסטייה בדירות שמחיריהן 1.2–1.5 מיליון שקל, מגיע ל–16% פחות ממחירי השוק של הדירות.

ברמות של 1.5–1.8 מיליון שקל הערכת החסר הממוצעת עולה לרמה של 18% פחות משווי הנכס, וכשהדירות יקרות מ–1.8 מיליון שקל — שווי הדירות מוערך בפחות 26% משווי השוק שלהן. מכיוון שמדובר בממוצעים, ייתכנו מצבים שבהם הסטיות גבוהות אף יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר