עוד 200 אלף דירות בתל אביב: אושרה סופית תוכנית המתאר החדשה של העיר

משמעות האישור היא כי כעת תוסמך ועדת התכנון המקומית לאשר בעצמה תכניות חדשות בעיר ■ התוכנית מגדילה פוטנציאל הבנייה לתעסוקה ומסחר במיליוני מ"ר

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין לשמאל: מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי, ראש העירייה רון חולדאי, ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבניה דורון ספיר
מימין לשמאל: מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי, ראש העירייה רון חולדאי, ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבניה דורון ספיר בעת חתימת תוכנית המתאר של תל אביב
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

כמעט שנה וחצי לאחר שאישרה הוועדה המחוזית את תוכנית המתאר החדשה של העיר תל אביב-יפו בכפוף למספר שינויים – היום (א') הגיע הליך האישור לסיומו, והתוכנית נחתמה על ידי ראש עיריית תל אביב רון חולדאי. כעת עם חתימת היו"ר הזמני של הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה דלית זילבר – צפויה התוכנית להתפרסם ברשומות ולקבל תוקף.

תוכנית המתאר החדשה לתל אביב, תא/5000, חלה על כל שטחה המוניציפלי של העיר וקובעת את מגמות התכנון ואופן התפתחותה של העיר עד לשנת היעד 2025. כמו כן, עצם אישורה של התוכנית מרחיבה משמעותית את סמכויותיה של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב, אשר עכשיו תוסמך לאשר את כלל תכניות בניין העיר (תב"ע) שבתחומה – כל עוד אלה תואמות את תוכנית המתאר העירונית.

את התוכנית החל לקדם אגף ההנדסה של עיריית תל אביב בשנת 2008, ובתחילת 2013 החליטה הוועדה המחוזית על הפקדתה להתנגדויות. במסגרת ההליך הוגשו מאות התנגדויות מצד מגוון גורמים בעלי עניין – תושבים, בעלי עסקים, יזמים, מתכננים, גופי סביבה ורשויות שכנות. גם מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי, הגיש התנגדות לאחר שביקש לערוך מספר שינויים בתוכנית. בסוף 2014 מונה המתכנן זאב עמית ז"ל, אשר נפטר לפני כחודש, על ידי הוועדה המחוזית לחוקר לשמיעת ההתנגדויות, ובמאי 2015 הגיש המלצותיו לוועדה המחוזית. בספטמבר 2015 אישרה הוןועדה המחוזית את מתן התוקף לתוכנית, תוך קבלתן של חלק מההתנגדויות. כעת כאמור הגיע ההליך לסיומו, לאחר תיקון התוכנית.

התוכנית צפויה להוסיף פוטנציאל בנייה של עד 125 אלף יחידות דיור מתוכננות לעיר, ובסך הכל להגדיל את סך הזכויות הלא מנוצלות בעיר לבניה למגורים ל-200 אלף יח"ד. כמו כן מגדירה התוכנית פוטנציאל לתוספת של מיליוני מ"ר בנוי של שטחי מסחר ותעסוקה.עוד כוללת התכנית את הקמת טיילת קירוי איילון, העתקת מבנה התחנה המרכזית החדשה ואת חידוש כיכר אתרים.

ראש העירייה חולדאי אמר בעקבות אישור התוכנית כי "היום הוא יום חג לעיר תל אביב-יפו. עירנו היא כמעט בת 108 שנים, אך עד היום לא היתה לה תוכנית מתאר סטטוטורית מאושרת. תוכנית המתאר עליה חתמתי היום היא תוצר של תהליך עבודה ארוך ויסודי שקיימנו במשך כמעט עשור.

"התוכנית מכפילה את היצע הדיור, תוך שמירת האיכויות האורבניות הייחודיות של תל אביב-יפו כדוגמת עירוב שימושים ומרחב ציבורי מזמין והרחבתם מעבר למרכז העיר, גם לדרומה ולצפונה. התוכנית מעניקה וודאות ושקיפות תכנונית, באמצעותה יוכלו התושבים להתוודע לאופן השפעתה על חייהם".

דורון ספיר, סגן ראש העירייה ויו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה אמר "אישורה של תכנית המתאר הוא יום העצמאות התכנוני של העיר תל אביב יפו. התכנית קובעת את סדר היום התכנוני של העיר לטווח הארוך, שומרת על מרכזיותה ונותנת וודאות תכנונית לתושבי העיר וליזמים".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?