גפני: "לא אקיים דיון נוסף בחוק מיסוי הדירה השלישית"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון: הליך החקיקה - "אי תקינות חמורה" ■ יו"ר הכנסת אדלשטיין ביקש מיו"ר הוועדה גפני לזמן ישיבה נוספת בוועדת הכספים, אך גפני מסרב: "איפה היה היועץ המשפטי ביום חמישי בלילה?"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מסרב לקיים דיון מחודש בוועדה על הצעת האוצר שאושרה ביום שישי לפנות בוקר על מיסוי דירה שלישית. הבוקר שלח היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, חוות דעת אל חברי ועדת הכספים, שבה נטען כי "הליך החקיקה של ההצעה להטיל מס על הדירה השלישית ומעלה בוועדת הכספים עולה כדי אי תקינות חמורה של הליך החקיקה היורדת לשורש ההליך".

כזכור, משרד האוצר הגיש ביום חמישי בלילה נוסח חדש להצעת המיסוי הזו, והיועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק הודיעה שלא ניתן ללמוד ולהעמיק בה. למרות זאת, הוועדה בלחצו של שר האוצר משה כחלון הצביעה ואישרה את המס ביום שישי בבוקר.

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) פנה אל יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בבקשה לכנס עוד היום את ועדת הכספים לדיון מחודש בהחלטתה. אדלשטיין אמר כי "גם אם אושר הפרק באופן חוקי אין עוררין על כך שהליך האישור לוקה באי תקינות במיוחד כשמדובר בפרק שטומן בחובו הסדר מסוי מורכב ועל כן הוא דורש דיון מעמיק יותר".

עם זאת, גפני הודיע כי הוא מסרב לפנייתו של יו"ר הכנסת: "דיברתי עם השר כחלון באריכות, והוא אמר כי הוא מבקש להמשיך את הדיון. אם יו"ר הכנסת יחייב אותי אכבד אותו, אבל הוא יצטרך למצוא מישהו שינהל את הישיבה. מבחינתי היה דיון והוא הסתיים, אלא אם כן הממשלה תמשוך את החוק. הדיון שינה את החוק באופן דרמטי. האם ההליך היה נכון? אמרתי שאני חושב שלא. אם היו אומרים לי לא לקיים את הדיון - אז לא הייתי מקיים אותו. אני נשמע להליכים בכנסת". יו"ר הכנסת אדלשטיין מסר בתגובה כי "אין תקדים לכך שיו"ר כנסת קובע את זהות העומד בראש הישיבה"

גפני הוסיף כי "אני לא מבין למה היועץ המשפטי של הכנסת שלח את המכתב אלי? איפה הוא היה ביום חמישי בלילה. אני אמרתי ליו"ר הכנסת שאי אפשר לקיים דיון חדש. מה נקיים בדיון? נגיש רביזיה נדון על איזה נוסח? על מה שסוכם ב-7:15 או על הנוסח שאושר בקריאה הראשונה?".

גפני עצמו לא השתתף בהצבעה הסופית על החוק למסוי הדירה השלישית. הוא נטש בזעם את הישיבה כשעה לפני ההצבעה לאחר שהאוצר לא נעתר לדרישתו להעלות את הפטור ממס על מי שיש לו 2 דירות ששוויין 1.2 מיליון שקלים, והאוצר הסכים לקבוע פטור של 1.15 מיליון שקלים בלבד.

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון

בחוות הדעת שפירסם היועץ המשפטי לכנסת הוא קבע כי היועצת המשפטי של הוועדה חזרה והדגישה בפני אנשי האוצר כי גם לאחר העברת הנוסח החדש יש לכל הפחות לאפשר לחברי הכנסת מספר שעות לשם עיון בו והכנסת הסתייגויות. מדובר בהסדר מסוי ארוך ומורכב הכולל גם סנקציות פליליות. בעת שהועבר נוסח זה הן חברי הוועדה והן היועצת המשפטית היו בדיונים אינטנסיביים והצבעות בוועדה ולכן מטבע הדברים לא יכלו להתפנות לקריאה ולימוד של ההסדר החדש.

"אפיק ציינה כי אפילו במושגים של חוק ההסדרים קורותיו של פרק זה חורג באופן קיצוני מהליכי חקיקה תקינים. היא הוסיפה כי גם היא עצמה לא הספיקה ללמוד את הנוסח המעודכן ותתקשה לתת יעוץ משפטי הולם".

עוד קבע ינון כי "אנו סבורים כי הצטברות הנסיבות לא עמדה ב'עיקרון ההשתתפות', שהוא כאמור עיקרון יסודי בחקיקה. עיקרון השתתפות שנקבע על ידי בג"ץ קובע כי תינתן לחברי הכנסת אפשרות מעשית לגבש את עמדתם בקשר להצעת החוק".

בעקבות דבריהם של ינון ואפיק, חברי האופוזיציה בוועדת הכספים דרשו הבוקר מיו"ר הכנסת מאדלשטיין (ליכוד) שיודיע לאלתר "על ביטול הליך החקיקה הפסול של פרק 'מס ריבוי דירות' בחוק ההסדרים, ועל דיון מחודש בחוק זה בוועדת הכספים, לאור הליך החקיקה הדורסני שהתקיים בלילה שבין יום חמישי לשישי האחרון בוועדת הכספים".

משה כחלוןצילום: אייל טואג

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מתכוון לעתור לבג"ץ נגד החלטתה של ועדת הכספים ביום שישי בבוקר לאשר את ההצעה להטיל מס על הדירה השלישית, אם תהליך החקיקה בעניין לא ייחל מחדש. לדברי רוזנטל, "היה פה הליך לא תקין. היועצת המשפטית ש הועדה אמרה את זה והיא נציגתו של היועץ המשפטי של הכנסת. אם לא יתקיים דיון כזה כנדרש נעתור לבג"ץ".

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) אמר כי "היועצת המשפטית של ועדת הכספים, שגית אפיק, שגתה והיועץ המשפטי אייל ינון נתן לה גיבוי".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר לגפני כי "היה זה השבוע שבו המוסר והיושרה שלך נרמסו ברגל גסה על ידי שר האוצר וועדת הכספים. סרקו את גופך במסרקות ברזל. אלה ימים שחורים שבהם הצדק והמוסר נרמסו ברגל גסה".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) תקף גם הוא הליך קבלת ההחלטות ואמר לגפני: "הדיון על חוק כל כך כבד לא היה ראוי. היום קראתי את החוק שהתקבל על ידי הוועדה ולא הצלחתי לפענח חלק מהמספרים. אנו לא רוצים להגיע לבג"ץ. לא ייתכן שכל פעם צריך גננת להסדיר את הדברים כאן. אני מפציר בך לדרוש מחדש את החלטתך שלא לקיים דיון בוועדה". גפני השיב לו: "ינון היה צריך לבוא בזמן".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה כי "החוק למתן הטבות להייטק נדון בשעה 3 לפנות בוקר והחוק למסוי הדירה השלישית עלה להצבעה ב-7 בבוקר. מה ההבדל?". עזריה הוסיפה כי "המכתב של היועץ המשפטי של הכנסת לא מכבד את היו"ר ואת ועדת הכספים. יש לחצים על החוק הזה והוא אחר מאשר הורדת המס על ההיי-טק. יש בחוק הזה הרבה אנשים שיש להם מה להפסיד. כולנו יודעים איזה לחצים הופעלו בחודשים האחרונים. לא מכובד שהלחצים מגיעים בדמות פנייה של היועץ המשפטי".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) שאל: "הלחצים של שר האוצר כן מכבדים את הכנסת?"

עזריה הוסיפה כי "האיומים לעתור לבג"ץ לא מקובלים. ללכת לבג"ץ על חוק שמייצר דירות לזוגות צעירים? זהו חוק חברתי, כמו שקיים בארה"ב ובכל מדינה רצינית בעולם. תגשו לבג"ץ - זה לא מפחיד אף אחד".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) אמר כי "בג"ץ יהיה חייב להתערב בגלל עבודת החקיקה של החוק הזה". הוא קרא שלא לקיים דיון נוסף בחוק על מנת שבג"ץ יוכל לפסול אותו. ביטן השיב: "כל הזמן אתה מדבר מהצד השני (ביקורת על בג"ץ שהורה על פינוי עמונה - צ"ז).

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה כי "כולם יודעים שהדרך שבה נחקק חוק ההסדרים היא לא תקינה".

ביטן השיב כי "כל חוקי ההסדרים מגיעים ברגע האחרון וכולם באותו נוהל כולל הדירה השלישית. ברגע האחרון הובאו לוועדה תיקונים לקרן ארנונה, הטבות לחברות היי-טק והאופוזיציה השתתפה בדיונים ולא התנגדה להליכים הללו. בקרן הארנונה הכניסה הוועדה באמצע הלילה יותר תיקונים מאשר במסוי הדירה השלישית ואף אחד מח"כי האופוזיציה לא טען שאין מספיק זמן".

ביטן אמר כי "לצערי, לא בפעם הראשונה, מקבלת הוועדה החלטות לא נכונות. עם כל הכבוד ליועצת המשפטית של הוועדה, הוועדה סיימה את חלקה. אני מגבה את החלטת גפני לא לפתוח את הנושא לדיון מחודש".

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, אמר כי "אירועי הימים האחרונים בוועדת הכספים - מהפיאסקו של מיסוי דירה שלישית ועד לקיצוץ רוחבי חסר תקדים בתקציב - ממחישים את הנזק לכלכלת ישראל ולכיס של כל אחד מאיתנו כתוצאה מתפקודו של משה כחלון כשר האוצר. ממתווה הגז ועד תקציב הביטחון, כחלון לא עוסק בתחומים עיקריים שבאחריותו. במה שהוא כן הוא עוסק הוא פותח את אוצר המדינה לרווחה לכל דרישה קואליציונית ואינטרסנטית, מה שמביא לקיצוץ חסר תקדים בתקציבי המשרדים, שיפגע בשירותים שמגיעים לנו כאזרחים. זהו שר אוצר של כותרות ריקות, שלא נלחם על דבר ולא מתעמת עם אף אחד, ואת המחיר כולנו משלמים".

בשלב מסוים, פרצה מהומה בוועדת הכספים כאשר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) כינה את ח"כ רחל עזריה כ"חלק מחבורת המעודדות של "כולנו". עזריה דרשה ממנו שיתנצל: "ככה מתייחסים לנשים? לא היית מעז לומר זאת לאף גבר שהוא חבר כנסת. אני דורשת התנצלות". לוי השיב לה: "אני נותן כבוד גדול לנשים בכנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"